EL: Real uništio Himki!

Real "stotkom" preslišao Himki, Marković dvocifren! Košarkaši Real Madrida pobedili su u gostima Himki sa 100:75 u 26. kolu Evrolige.  Izgleda samo Kari Pešić zna da pobedi prvaka Evrope.  U poslednjih deset mečeva Real je poražen samo dva puta i to od istog rivala.  Hijerarhija mora da se poštuje - Realova stotka Himkiju.  Rutinska pobeda u Rusiji.

Košarka 14.03.2019 | 20:20
Real je sa mnogo manje muke savladao Himki nego što je to bio slučaj u prvom duelu odigranom u Madridu, kada je domaćin pobedio sa pet poena razlike.

Izabranici Pabla Lasa su osetnu razliku napravili u drugoj deonici, koju su dobili 27:16, a tim iz Podmoskovlja nije imao adekvatan odgovor do kraja utakmice.

Kraljevski klub je do trijumfa predvodio Fabijen Kozer sa 22 poena, dok je Rudi Fernandes dodao 15, a Gebrijel Dek dodao je 12.

U ekipi Himkija istakao se Aleksej Šved sa 21 poenom, dok je Malkom Tomas ubacio 15, a srpski košarkaš Stefan Marković postigao je 13, uz pet asistencija i jedan skok.

Real je treći sa 20 pobeda i šest poraza i obezbeđenim plej-ofom, dok je Himki 13. sa devet trijumfa i 17 poraza, pa je praktično ostao bez šansi da se plasira u doigravanje.

Talentovan jeste, ne manjka ni elana, ali hijerarhija mora da se poštuje, pa je Real večeras pokazao Himkiju ko je ko u evropskoj košarci. Usred Rusije rutinskih 100:75 za 20. Realovu recku, odnosno 17. poraz Himkija u ovoj evroligaškoj sezoni.

Nije međutim čak ni do ishoda koliko do utiska da je Real igrao sa pola gas. Serijom 8:0 krajem druge četvrtine odmahao je na sigurnih 51:38, pred kraj treće deonice trojka Fabijena Kozera donela je gostima i velikih 20 razlike (70:50).

Kolika je u stvari bila razlika možda i najbolje oslikava podatak da je Real u prve tri četvrtine imao 36 skokova naspram Himkijevih 16! Madriđani su 12 imali samo u napadu.

Četvrta deonica puka formalnost, prilika da gosti odrade jedan dobar šuterski trening. Kozer je to najbolje iskoristio postigavši 22 poena, Rudi Fernandez je dobacio do 15, Gabrijel Dek je stao na 11, Trej Tomkins na 10. Valja istaći i Valtera  Tavaresa sa osam, ali i 11 skokova. Svi Realovi košarkaši osimFelipea Rejesa upisali su se u listu strelaca.

Na drugoj strani 21 poen Alekseja Šveda, još 15 Malkolma Tomasa i 13 našeg Stefana Markovića uz pet njegovih asistencija. Ostali skoro pa da nisu ni izašli na parket. Endrju Harison, Himkijevo poslednje pojačanja iz NBA ligaša Nju Orelansa, ni bukvalno nije. Debi će sačekati neku drugu priliku. I bolje tako.

Aleksej Šved pogodio je pet od 14 šuteva iz igre, a devet od deset sa penala, u utakmici u kojoj je njegov tim pred 6.000 navijača u Podmoskovlju plesao na granici poraza od 30 razlike.

Završeno je: Himki - Real Madrid 75:100 (22:24, 16:27, 12:19, 25:30), što je osma pobeda prvaka Evrope u poslednjih deset mečeva u svim takmičenjima.

"Kraljevići" trenera Pabla Lasa u tom periodu nisu pobedili samo Barselonu, pa se može reći da u ovom trenutku jedino Svetislav Pešić zna kako da ih pobedi. U finalu Kupa kralja u sred Madrida bilo je 93:94 posle produžetaka, u evroligaškom derbiju u "Blaugrani" potom nije bilo velike drame – 77:70.

Prva utakmica 26. kola Evrolige bila je egal do sredine druge četvrtine kada su Madriđani serijom 0:8 stekli 13 poena prednosti pred odlazak na odmor (38:51), a kada su jakom odbranom "nagazili" ekipu trenera Rimasa Kurtinaitisa i na zatvaranju treće deonice, serija 0:17 bila je nastavljena i na startu četvrte četvrtine za alarmantnih 50:75.

Do kraja susreta bilo je i više i manje od toga, na kraju tačno 25 razlike za šesti poraz Himkija u poslednjih sedam mečeva u svim takmičenjima, a treći uzastopni u Evroligi. Zanimljivo, u toj seriji žuto-plavi savladali su samo CSKA u derbiju VTB lige (73:72, 62:62).

Stefan Marković ubacio je 13 poena uz šut 1/3 za dva i 2/2 za tri poena, a imao je i skok i pet asistencija, za indeks uspešnosti 17 što je uz Švedov i činak Malkoma Tomasa (15 poena, 6/9 za dva, 1/3 za tri, sedam skokova, četiri asistencije) bio najpozitivniji u redovima domaćih.

S druge strane, Laso nije dobio poene samo od veterana Felipea Rejesa, koji za 14 minuta na parketu nije ni šutnuo na koš. Ni sa penala. Pokupio je tri skoka, izgubio jednu loptu i napravio tri prekršaja tiho prepuštajući loptu mlađim saigračima, a najraspoloženiji u šutu bio je Fabijen Kozer koji je do 22 poena stigao uz 4/7 za dva i 4/5 za tri poena.

Rudi Fernandez nije probao ni za jedan, ni za dva poena, ali jeste za tri - 5/8 za 15 poena, dva skoka i pet asistencija za svega 21 minut. "Dvocifreni" su bili još Garbijel Dek i Trej Tompkins sa 12, odnosno 11 poena.

Real u narednom kolu dočekuje Milano, potom gostuje Baskoniji i Panatinaikosu, pa čeka Žalgiris na zatvaranju ligaškog dela sezone. U međuvremenu, 24. marta, "kraljevići" će morati još jednom da igraju sa Barselonom, ovog puta u ACB ligi.

Baskonija - Budućnost 20.30

Tabela: Fenerbahče 21-4, CSKA 20-5, Real Madrid 20-6, Efes 16-9, Barselona 15-10, Baskonija 13-12, Milano 13-12, Olimpijakos 13-12, Makabi 12-13, Panatinaikos 12-13, Bajern 12-13, Žalgiris 10-15, Himki 9-17, Gran Kanarija 6-19, Budućnost 6-19, Darušafaka 3-22.

Izvor: B92/mozzartsport/mondo.rs