Чикаго: Дружење крајишких Срба

Крајишници који живе у Чикагу и њихови пријатељи прошле суботе присуствовали су „Крајишком прелу“ које је одржано у сали манастира Нова Грачаница. Уз завичајну музику, српску храну и пића и у друштву комшија и са причама из „старог краја“ многи су се осјећали као да су у завичају.  

Република Српска 13.03.2019 | 13:36
Чикаго: Дружење крајишких Срба
Овај највећи скуп Крајишника у Америци, који је одржан по 18. пут, организује Удружење крајишких Срба „Прело“, чији  председник Љубинко Шпегар је говорио о активностима тог Удружења.



-Организујући ову и сличне манифестације покушавамо да овде у Америци очувамо обичаје, традицију, српску православну веру, културу и језик Срба-Крајишника. У томе смо у ових 17 година били успјешни захваљујући свима који подржавају и помажу рад „Прела“. Наше крајеве из којих потичемо нисмо заборавили.



Доказујемо то и на тај начин што помажемо болеснима, инвалидима, сиромашним породицама, талентовану децу, културно-уметничка друштва, обнове и изградњу српских храмова на подручју Хрватске и Федерације Босне и Херцеговине. Суиздавачи смо Лексикона „Знаменити Срби Баније“ аутора Бранка Крњајића и зборника „Сава Мркаљ пјесник и филолог“ у припреми проф. др Душка Певуље из Бањалуке. У прошлој години наменили смо 29.000 долара и послали на 14 „адреса“ појединаца и удружења", истакао је Шпегар.



Игуман манастира Нова Грачаница код Чикага архимандрит Серафим је поручио да крајишки Срби пореклом из Далмације, Лике, Босанске Крајине, Славоније, Херцеговине, са Кордуна и Баније, који су насилно изгнани из својих домова и поново се куће у Америци, заједницу могу да одрже једино уз своју православну веру.



- У име Генералног конзулата Републике Србије желим да изразим подршку свим вашим активностима. Захвални смо вам на вашем хуманитарном раду и помоћи нашем народу у вашем завичају, у БиХ и Републици Србији. И на тај начин чувате и одржавате везе са својим крајем и са нашом домовином. Будите поносни на све оно што чините на очувању српске заједнице у овом дијелу Америке и на његовању најважнијих вриједности српског народа - традиције, религије и лепог српског језика, поручио је конзул Републике Србије у Чикагу Дејан Радуловић.



У програму „Крајишког прела“ учествовали су дјечје фолклорне групе „Свилен конац“ и „Опеленац“, као и фолклорни ансамбл „Дукати и Бисери“. Слободан и Нада Бркић отпјевали су српске духовне и изворне пјесме.

Српско аматерско позориште из Чикага приказало је дијелове представе „Српска рамонда“ коју су припремили поводом једног вијека од завршетка Великог рата.



Најмлађи посјетиоци упознали су се са српском историјом и српским крајевима кроз игру и цртање.



О активностима овог чикашког удружења Срба посетиоци су се могли упознати и кроз изложбу фотографија новинара Светозара Данчуа.

Не заборављају завичај



И током овога дружења у Чикагу крајишки Срби су мислили на свој завичај и на своје земљаке, нарочито оне који тешко живе или се лијече.

Овога пута прикупљани су прилози за центра „Петар Мирковић“ при храму Преображења Господњег у селу Колунић крај Петровца.

Славко Пећанац, студент Богословског факултета „Свети Сава“ у Либертвилу крај Чикага, и сам поријеклом из тог краја, говорио је о важности завршетка тог објекта.

Дио донација намијењен је за лијечење слабовидих брата и сестре Слободана и Наде Бркић, као и за куповину ортопедских помагала Милану Дабићу из Шабца, поријеклом са Баније.

(БН/С. Данчуо)

Коментари / 3

Оставите коментар
Name

Лијепо

13.03.2019 13:16

Само код нас у Бања Луци Петровац и Дрвар окупирали су МУП

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

13.03.2019 20:24

Требао би отици мало у Петровац да се продуховис, јер оцигледно си заостао у развоју. Инаце, и овом манифестацијом у Цикагу руководи цовјек из Босанског Петровца - Колуница Љубинко Спегар, који је отисао у Цикаго послије рата. То је доказ да су људи из Петровца родјени да управљају, није битно гдје и ста. Видис да и из Цикага помазу цркву у Колуницу, а не у Бањој Луци.

Name

сарајлија

13.03.2019 17:16

Управо због погрешне српске политике и глупих вођа оваква сијела дешавају се у Чикагу а не у Крајини.

ОДГОВОРИТЕ