Уочи Аустралијан Опена - оволике су премије!
Ситно бројимо до првог овогодишњег гренд слема на тениском туру, али то је све што је "ситно" у вези са Аустралијан Опеном. Сазнајте све о премијама!
Тенис 13.01.2019 | 21:30
Мада новчане премије расту из године у годину, а организатори турнира обарају сопствене рекорде.
Аустралијанци су, мерено еврима, за овојануарско издање свог турнира издвојили више него Британци за Вимблдон прошле године (37,6 милиона евра), нешто мање од Француза (39,2 милиона евра), док за Американцима заостају око 6 милиона евра.
Донекле незнатне разлике у милионским износима, имају једну заједничку карактеристику - непрекидни тренд раста.
Правда за све учеснике турнира
Константан раст укупног фонда на гренд слем турнирима одражава се и на перманентни раст новчаних премија за играче. Процентуално, у последњих пет, шест година ту промену највише осећају квалификанти и они који такмичење завршавају у раној фази турнира, као и играчи у дубловима. Тако ће, рецимо, губитник у првом колу сингла зарадити ове године у Аустралији 75.000 тамошњих долара, или 30 одсто више него прошле године, док ће поражени у првом колу квалификација добити 15.000, односно двоструко више него 2018.
Истовремено, што су играчи ближи завршници турнира, процентуални раст њихових новчаних награда у односу на претходну годину је нижи.
Победницима првог овогодишњег гренд слем турнира у обе конкуренције припашће тек врло скромних 2,4 одсто више у односу на 2018. годину. Додуше та "скромна" победничка премија износи 4,1 милиона аустралијских долара(2,51 милиона евра). И већ је више него удвостручена у односу на 2009. годину и учетворостручена у односу на 2002.
Одвајањем већих износа за играче који испадну са турнира у раној фази, као да се задовољава нека тениска правда. Ући у 128 најбољих на свету ипак има своју цену. За оне који тријумфују, никада није било спорно да ће увећати свој конто. Ако се погледа раст шампионских чекова од почетка тзв. Опен ере (1968), још је очигледније да су њихове премије на гренд слем турнирима, од почетка овог века, вртоглаво расле.
Нагли скок премија у 21. веку
Иако је реч о рекордној суми коју ће победници понети крајем јануара ове године из земље кенгура, она је тек нешто виша од суме коју су добили победници париског гренд слема прошле године (2,2 милиона евра), али ипак мања у односу на премије победника УС Опена 2018 - 3,34 милиона евра (3,8 милиона долара) или Вимблдона 2018 - 2,49 милиона евра (2,25 милиона фунти), које ће ове године сигурно додатно увећати своје главне У тој трци за новчаним рекордима, спонзори четири највећа тениска годишња турнира, ма колико да се прате, у последних педесетак година нису увећавали своје фондове истим темпом.
Аустралијски и амерички гренд слем постали су знатно издашнији у апсолутним износима у последњих петнаестак година у односу на преостала два европска, чије се премије крећу готово паралелним али уједначеним ритмом у последњих пола века (док су премије у Паризу рачунате у француским францима, нагли скок од осамдесетих до прве године овог века је заправо био само последица променљиве вредности валуте).
Извор: ДатаМедиаМаркет/мондо.рс
Коментари / 0
Оставите коментар