Човић након Малаге: Ни како смо причали, ни како радили!

"Да додам - није довољно ни да играте 39 минута против оваквих екипа", рекао је Филип Човић, један од покретача недовршеног "камбека" у завршници меча са Уникахом. Следи ново гостовање у Шпанији.

Кошарка 09.01.2019 | 17:45
Кошаркашки клуб Црвена звезда изградио је претходних сезона репутацију веома нељубазног госта на шпанским паркетима.

Црвено-бели до данас нису побеђивали само у Барселони, док у Мадриду, Валенсији, Виторији и Малаги имају збирно осам победа.

Само прошле сезоне, шампион Србије славио је три пута на АЦБ паркетима, међутим у првом од два везана Еврокуп гостовања под вођством новог тренера, Милана Томића, екипа је себи дала претежак задатак - 16 поена заостатка на 14 минута до краја.

"НИ 39 МИНУТА НИЈЕ ДОВОЉНО..."

Испоставило се да ни то није била немогућа мисија, јер је у напетој завршници пресудила "једна лопта", али и да је шут Џоа Регланда за изједначење на пет секунди до краја погодио мрежицу, а не обруч, Томић би имао због чега да буде љут.

Свесни су тога и Огњен Добрић и Филип Човић, покретачи недовршеног "камбека" са 63:47 у 26. минуту.

"Не можете против оваквих тима играти 20, 25, па ни 30 минута, морате бити концентрисани свих 40. Онако како смо причали да треба, онако како смо се припремали", рекао је Човић после меча у ком је резултат најављивао дебакл његовог тима - 26:11, 35:17, 46:30, 57:39, 63:47.

Позивајући инспирисаног Стратоса Перпероглуа и скочне центре, Мајкла Оџа и Душана Ристића да им се придруже, Човић и Добрић иницирали су серију започету на четири минута до краја треће деонице, у којој је домаћин до уласка у последњих 60 секунди надигран укупним резултатом10:25.

Ипак, у три напада на 73:72 и 75:74, петорка која је одбила да се преда није успела да зада коначан ударац Уникахи, у чијим редовима је бриљирао бивши центар црвено-белих, Матијас Лесор. Хаиме Фернандез није промашио ниједно од четири слободна бацања у последњем минуту, што је уз промашаје Добрића и Регланда са дистанце било довољно за први пораз београдског састава у Топ 16 фази.

Узрок тог пораза свакако није у последњих 60 секунди и Човић је то поштено нагласио.

"Да додам - није довољно ни да играте 39 минута против оваквих екипа. Имали смо пуно грешака у свим сегментима игре, нападу и у добрани, велики фактор је 17 изгубљених лопти, али било је много ствари које нисмо добро радили, поготово за овакав меч", прокоментарисао је плејмејкер, који је био без поготка из игре до поменуте завршнице, у којој је потом погодио два важна шута (9 поена, 4/4 за један, 1/3 за два, 1/4 за три, 1 скок, 1 асистенција).

"ЗНАЛИ СУ КАКО ДА ОДБИЈУ НАШ НАЛЕТ"

Пет везаних Добрићевих поена на "уводну" тројку Перпероглуа у трећој четвртини наговестили су повратак Звезде у утакмицу, након чега је леворуки шутер погодио и тројку на минут пре краја за "минус 1" и панику међу 5.000 навијача у "Хозе Мартин Карпењи".

Још једна, чини се, потпуно би "сломила" екипу тренера Хозеа Касемира, али је "хендикеп" из првог и почетка другог полувремена ипак био ненадокнадив.

"Лоше отварање утакмице је разлог овог пораза", реалан је био Добрић, стрелац 13 поена (3/7 за два, 2/4 за три).

"Уникаха је добра екипа, знали су на крају како да одбију и тај наш налет. Имали смо смањену ротацију на позицији центра, није било Цирбеса, али су Оџо и Ристић показали да је у овом тиму сваки играч важан. Одиграли смо лоше прво полувреме, после тога показали да знамо и можемо, али је почетак одлучио", додао је Добрић, једини "двоцифрен" у тиму уз Перпероглуа (23 поена, 3/6 за два, 4/5 за три).

Црвена звезда ће само "скокнути" до Београда и потом продужити у Лакташе на меч са Игокеом, па се вратити у Шпанију, где ће наредне среде гостовати Валенсији.

Са последња два гостовања у "Фуенте де Сан Луису" враћене су евролигашке победе.

У потрази за трећом у низу, Томићеви момци знају како не смеју да уђу у утакмицу.

2017/18 - 83:87 Мадрид

Томићев састав очекују још два гостовања: Игокеа (субота, 12. јануар, 17.00) и Валенсија (среда, 16. јануар, 20.45), после чега следе две утакмице у "Пиониру": ФМП (19. јануар, 19.00) и Валенсија (23. јануар, 19.00). До краја месеца, шампион Србије гостоваће још Цедевити (26. јануар) и Лиможу (29. јануар).