Čović nakon Malage: Ni kako smo pričali, ni kako radili!

"Da dodam - nije dovoljno ni da igrate 39 minuta protiv ovakvih ekipa", rekao je Filip Čović, jedan od pokretača nedovršenog "kambeka" u završnici meča sa Unikahom. Sledi novo gostovanje u Španiji.

Košarka 09.01.2019 | 17:45
Košarkaški klub Crvena zvezda izgradio je prethodnih sezona reputaciju veoma neljubaznog gosta na španskim parketima.

Crveno-beli do danas nisu pobeđivali samo u Barseloni, dok u Madridu, Valensiji, Vitoriji i Malagi imaju zbirno osam pobeda.

Samo prošle sezone, šampion Srbije slavio je tri puta na ACB parketima, međutim u prvom od dva vezana Evrokup gostovanja pod vođstvom novog trenera, Milana Tomića, ekipa je sebi dala pretežak zadatak - 16 poena zaostatka na 14 minuta do kraja.

"NI 39 MINUTA NIJE DOVOLJNO..."

Ispostavilo se da ni to nije bila nemoguća misija, jer je u napetoj završnici presudila "jedna lopta", ali i da je šut Džoa Reglanda za izjednačenje na pet sekundi do kraja pogodio mrežicu, a ne obruč, Tomić bi imao zbog čega da bude ljut.

Svesni su toga i Ognjen Dobrić i Filip Čović, pokretači nedovršenog "kambeka" sa 63:47 u 26. minutu.

"Ne možete protiv ovakvih tima igrati 20, 25, pa ni 30 minuta, morate biti koncentrisani svih 40. Onako kako smo pričali da treba, onako kako smo se pripremali", rekao je Čović posle meča u kom je rezultat najavljivao debakl njegovog tima - 26:11, 35:17, 46:30, 57:39, 63:47.

Pozivajući inspirisanog Stratosa Perperoglua i skočne centre, Majkla Odža i Dušana Ristića da im se pridruže, Čović i Dobrić inicirali su seriju započetu na četiri minuta do kraja treće deonice, u kojoj je domaćin do ulaska u poslednjih 60 sekundi nadigran ukupnim rezultatom10:25.

Ipak, u tri napada na 73:72 i 75:74, petorka koja je odbila da se preda nije uspela da zada konačan udarac Unikahi, u čijim redovima je briljirao bivši centar crveno-belih, Matijas Lesor. Haime Fernandez nije promašio nijedno od četiri slobodna bacanja u poslednjem minutu, što je uz promašaje Dobrića i Reglanda sa distance bilo dovoljno za prvi poraz beogradskog sastava u Top 16 fazi.

Uzrok tog poraza svakako nije u poslednjih 60 sekundi i Čović je to pošteno naglasio.

"Da dodam - nije dovoljno ni da igrate 39 minuta protiv ovakvih ekipa. Imali smo puno grešaka u svim segmentima igre, napadu i u dobrani, veliki faktor je 17 izgubljenih lopti, ali bilo je mnogo stvari koje nismo dobro radili, pogotovo za ovakav meč", prokomentarisao je plejmejker, koji je bio bez pogotka iz igre do pomenute završnice, u kojoj je potom pogodio dva važna šuta (9 poena, 4/4 za jedan, 1/3 za dva, 1/4 za tri, 1 skok, 1 asistencija).

"ZNALI SU KAKO DA ODBIJU NAŠ NALET"

Pet vezanih Dobrićevih poena na "uvodnu" trojku Perperoglua u trećoj četvrtini nagovestili su povratak Zvezde u utakmicu, nakon čega je levoruki šuter pogodio i trojku na minut pre kraja za "minus 1" i paniku među 5.000 navijača u "Hoze Martin Karpenji".

Još jedna, čini se, potpuno bi "slomila" ekipu trenera Hozea Kasemira, ali je "hendikep" iz prvog i početka drugog poluvremena ipak bio nenadoknadiv.

"Loše otvaranje utakmice je razlog ovog poraza", realan je bio Dobrić, strelac 13 poena (3/7 za dva, 2/4 za tri).

"Unikaha je dobra ekipa, znali su na kraju kako da odbiju i taj naš nalet. Imali smo smanjenu rotaciju na poziciji centra, nije bilo Cirbesa, ali su Odžo i Ristić pokazali da je u ovom timu svaki igrač važan. Odigrali smo loše prvo poluvreme, posle toga pokazali da znamo i možemo, ali je početak odlučio", dodao je Dobrić, jedini "dvocifren" u timu uz Perperoglua (23 poena, 3/6 za dva, 4/5 za tri).

Crvena zvezda će samo "skoknuti" do Beograda i potom produžiti u Laktaše na meč sa Igokeom, pa se vratiti u Španiju, gde će naredne srede gostovati Valensiji.

Sa poslednja dva gostovanja u "Fuente de San Luisu" vraćene su evroligaške pobede.

U potrazi za trećom u nizu, Tomićevi momci znaju kako ne smeju da uđu u utakmicu.

2017/18 - 83:87 Madrid

Tomićev sastav očekuju još dva gostovanja: Igokea (subota, 12. januar, 17.00) i Valensija (sreda, 16. januar, 20.45), posle čega slede dve utakmice u "Pioniru": FMP (19. januar, 19.00) i Valensija (23. januar, 19.00). Do kraja meseca, šampion Srbije gostovaće još Cedeviti (26. januar) i Limožu (29. januar).