Вјеровања људи на Бадњи дан

Православље је познато по својој дугој историји и богатој традицији, па није изненађење што су се многа народна веровања задржала све до данас. Посебно ако је у питању значајан датум у црквеном календару.

Србија 06.01.2019 | 15:03
Вјеровања људи на Бадњи дан
Божић је један од највећих православних празника који је од давнина испуњен разноврсним обичајима и веровањима, а ми смо за вас издвојили нека од најинтересантнијих и најстаријих сујеверја у која и данас верујемо.

Наши преци су многе догађаје предвиђали према временским приликама на неки велики празник. Тако постоји веровање да ће сваки плод који се окопава мотиком уродити уколико пада киша на Бадњи дан или Божић.

Јаке емоције треба да буду само оне позитивне, па је веома важно да се на Бадњи дан помирите са неким са киме сте у свађи или да опростити некоме ко се о вас огрешио.

Све дугове или позајмљене ствари треба вратити на Бадњи дан, док за Божић не ваља давати ствари на зајам јер постоји веровање да ће се током целе године ствари само износити из куће.

Стари православци су инсистирали да се за Бадњу вечеру припрема непаран број јела. Некада сујеверје, данас је постао обичај присутан у већини српскх породица.

На југу Србије се верује да ће девојке и момци који преспавају на слами посутој за Бадње вече сањати будућег супружника.

Стара домаћинства су имала велики број веровања у вези са храном и стоком који су гајили, па су многа веровања тог карактера постала “легенда” и у њих мало ко верује, док су многа доживела осавремењену интерпретацију.

Једно од најнеобичнијих веровања забележено је у околини Ниша, где се сви укућани истовремено изувају пре јела, јер се верује да би се због тога пилићи истовремено излегли, жене са лакоћом порађале, краве телиле, а козе јагњиле.

Уколико бадњак баца варнице сам од себе, у многим крајевима Србије се верује да ће бити доста меда, а негде пак, да ће бити великог прилива новца. У неким крајевима се чак верује да је добро положајнику измаћи столицу на којој седи, како би се срећа заковала за кућу.

Током Бадњег дана и Божића, ваља купити нешто ново, а многи верују да то треба да буде управо неки предмет за кућу који је пожељно напунити ситним металним новцем. Верује се да ћете на тај начин својој породици обезбедити финансијско изобиље.

У неким крајевима се верује да божићну свећу не ваља гасити дувањем, већ је треба умирити хлебом натопљеним вином.

Од Божића до Светог Стефана (9. јануар) не ваља чистити кућу, а многи верују и да гости за време божићних празника не треба да лупају по вратима, да се укућани не би свађали у току наредне године.

Најстарији обичај за Божић

На Бадњи дан и Божић ваља радити оне ствари које су нам задавале проблеме током године, како бисмо их у наредној лакше савладали. Једно од најстаријих сујеверја каже да треба урадити нешто мало 7. јануара иако је празник, јер то значи да ће бити посла и у наредној години.

(Србија данас)

Коментари / 5

Оставите коментар
Name

Цампео

06.01.2019 16:31

Мислим да ово нису вјеровања него празновјерја која религија бас и не признаје.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дм

06.01.2019 17:14

Када човјек прочита библију тек онда схвати колико су хришћани удаљени од христа а црква још више.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мирко Немирко

06.01.2019 17:16

По томе смо ми православни срби познати. Свако село или заселак или град слави другачије. То је погрешно! Православљу треба јединство да србин у бијељини на исти начин слави као у новом саду или београду. Све остало је лупетање. Или слави како треба или се мани лупетања.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Скептик

06.01.2019 18:31

Ја бих на бадњи дан радо вратио све дугове, али нисам ликвидан.

ОДГОВОРИТЕ
Name

снезана радосављевиц

06.01.2019 19:01

Највазније за Бозиц је циста срца, пуна радости га доцекивати! Треба га волети јос од малих ногу.Томе нас уце наси родитељи, насе бабе, деде. Радуј се Бозицу, тамо негде неко или несто све то види.Зелим вам сретан и благодловен Бозиц, и наравно, сретну нову 2019 годину. ЗИВЕЛИ! зивело ПРАВОСЛАВЉЕ!!!!!!!

ОДГОВОРИТЕ