ЕЛ: Фенербахче "окренуо" ЦСКА, за девету у низу!

Преокрет Фенербахчеа, са -18 до победе над ЦСКА! Кошаркаши Фенербахчеа су у 13. колу Евролиге остварили велику победу пошто су код куће савладали екипу ЦСКА из Москве са 79:75.  Још једна победа екипе Жељка Обрадовића. "Армија" постигла само поен у последњих пет минута! Жељков Фенер стигао -12 против ЦСКА, сјајни Весели и Гудурић! Одлучила серија 16:0 почетком треће деонице. . .

Кошарка 18.12.2018 | 22:05
Изабраници тренера Жељка Обрадовића још једном су показали какву имају менталну снагу пошто су готово изгубљену утакмицу успели да преокрену и реше је у драматичном финишу.

Московљани су имали предност готово до пред сам крај меча. Та предност је на полувремену била 12 поена (36:48), да би на крају треће четвртине резултат био 44:62.

Ипак, за ношени подршком са трибина кошаркаши Фенербахчеа су одиграли одлично у последње две четвртине па су на крају заслужено стигли до победе.

Фенербахче је прву предност стекао тек на 59 секунди до краја када је Јан Весели погодио за два поена (77:75), да би у самом финишу Костас Слукас погодио оба бацања за коначних 79:75.

Бивши кошаркаш Партизана Јан Весели био је најбољи у победничкој екипи са 19 поена, десет скокова и три асистенције, а одмах иза њега по учинку били су и наши кошаркаши, Марко Гудурић са 15 поена, три скока и четири асистенције и Никола Калинић који је постигао десет поена.

Луиђи Датоме је такође имао двоцифрен учинак, меч је завршио са десет поена.

Код "армејаца", чак петорица кошаркаша имали су двоцифрен учинак. Вил Клејбурн је постигао 17, Кори Хигинс 12, Отело Хантер и Серхио Родригез по 11, а Данијел Хакет десет поена.

Изабраници Жељка Обрадовића су убедљиво први, имају 12 победа и само један пораз, док је ЦСКА трећи са скором 10-3.

Велики дерби 13. кола Евролиге припао је Жељковом Фенеру! У паклу истанбулске Улкер арене пао је ЦСКА - 79:75, што је трећи пораз Армејаца ове сезоне. Најбољи турски тим уписао је седму везану победу у Евролиги и учврстио се на прво месту.

Ништа после првих 20 минута није слутило на овакв сценарио. ЦСКА је био одличан у прве две четвртине, добио их са 26:18 и 22:18, али онда је у првих пет минута треће деонице уследио фуриозни удар домаћина, серија 16:0 и од тог момента псохолошка предност прешла је на страну домаћег састава. Гледали смо клацкалицу готово до краја утакмице. Одлучила је смиреност Костаса Слукаса са линије пенала у последњим тренуцима (четири поготка), односно два промашена зицера до тада врло доброг Отела Хантера.

Последњи напад за ЦСКА узео ле Нандо Де Коло, али тада је већ све било решено - четири секундер до краја и четири разлике за домаћина. Француз није погодио и славље је могло да почне...

Јан Весели био бриљантан с дабл-дабл учинком - 19 кошева и 10 скокова. Наш Марко Гудурић имао је такође одличну ролу - 15 кошева, 4 украдене, 4 асистенције и 3 скока. Изван линије 6,75 три покушаја и исто толико погодака. Двоцифрени још су били Никола Калинић са 10 кошева (5/6 за два), односно Луиђи Датоме (10).

Московљане су водили Вил Клајбурн са 17 поена, односно Кори Хигинс (12), те Хантер и Ћаћо Родригез (по 11).

Занимљиво да су домаћи убацили свега четири тројке (од чега су три Гудурићеве), док је ЦСКА за три гађао 50 одсто (9/18).

Фенербахче не стаје!

И када се чинило да ће ЦСКА успети да утиша Улкер спортс арену и да нанесе вицешампиону Европе први пораз пред његовим навијачима, тим Жељка Обрадовића показао је снагу.

Фенербахче - ЦСКА 79:75 (18:26, 18:22, 24:14, 19:13)

"Армејци" су контролисали прво полувреме, водили и 15 разлике (33:48), али ни то није било довољно да се заустави евролигашки лидер. Српски бек Марко Гудурић поново је био прецизан (15 поена, 3/3 за три) и његовом тројком турски представник је у трећој деоници први пут стекао предност (50:48).

Ипак, ЦСКА је дошао до даха после великог налета домаћих (19:0!), па је и уочи завршнице контролисао семафор.

Поенима Отела Хантера, Вила Клајбурна и Серхија Родригеза, "армејци" су повели 63:69 и наговестили да ће ученик Димитрис Итудис победити свог учитеља, Жељка Обрадовића. Исти наговештај Московљани су пружили и пет минута пре краја, када је Клајбурн поставио 67:74.

Међутим, и то је било достижно евролигашком лидеру.

Луиђи Датоме и Костас Слукас су донели изједначење (75:75), а онда је разиграни Јан Весели постигао свој 19. поен после акције са Гудурићем и на почетку завршног минута донео Фенеру предност (77:75). Амерички крилни центар Алек Питерс потом је изгубио лопту, Датоме је ухватио важан офанзивни скок, а Костас Слукас је десет секунди пре краја поставио коначан резултат.

Фенеров низ ипак траје. У Подгорици, за два дана, играће за десету победу у серији.

Фенербахче: Грин, Мели 9 (8 ск), Махмутоглу, Калинић 10, Слукас 7 (5 ас), Гудурић 15 (3/3 за три), Весели 19 (10 ск), Гулер, Али 5, Дувериоглу, Датоме 10, Ловерњ 4 (5 ск).

ЦСКА: Де Коло 3, Боломбој, Питерс 5, Родригез 11 (4 ас), Воронцевич, Клајбурн 17 (5 ск), Хигинс 12 (2/2 за три), Хекет 10 (2/2 за три), Курбанов, Хајнс 6, Хантер 11.

Бајерн - Реал 20.00

Табела: Фенербахче 12-1, Реал 10-2, ЦСКА 10-3, Ефес 9-4, Олимпијакос 7-5, Панатинаикос 6-6, Армани 6-6, Бајерн 6-6, Барселона 6-6, Жалгирис 5-7, Басконија 5-7, Гран Канарија 5-7, Химки 4-8, Макаби 3-9, Будућност 3-10 Дарушафака 1-11.

Извор: Б92/моззартспорт/мондо.рс