EL: Fenerbahče "okrenuo" CSKA, za devetu u nizu!

Preokret Fenerbahčea, sa -18 do pobede nad CSKA! Košarkaši Fenerbahčea su u 13. kolu Evrolige ostvarili veliku pobedu pošto su kod kuće savladali ekipu CSKA iz Moskve sa 79:75.  Još jedna pobeda ekipe Željka Obradovića. "Armija" postigla samo poen u poslednjih pet minuta! Željkov Fener stigao -12 protiv CSKA, sjajni Veseli i Gudurić! Odlučila serija 16:0 početkom treće deonice. . .

Košarka 18.12.2018 | 22:05
Izabranici trenera Željka Obradovića još jednom su pokazali kakvu imaju mentalnu snagu pošto su gotovo izgubljenu utakmicu uspeli da preokrenu i reše je u dramatičnom finišu.

Moskovljani su imali prednost gotovo do pred sam kraj meča. Ta prednost je na poluvremenu bila 12 poena (36:48), da bi na kraju treće četvrtine rezultat bio 44:62.

Ipak, za nošeni podrškom sa tribina košarkaši Fenerbahčea su odigrali odlično u poslednje dve četvrtine pa su na kraju zasluženo stigli do pobede.

Fenerbahče je prvu prednost stekao tek na 59 sekundi do kraja kada je Jan Veseli pogodio za dva poena (77:75), da bi u samom finišu Kostas Slukas pogodio oba bacanja za konačnih 79:75.

Bivši košarkaš Partizana Jan Veseli bio je najbolji u pobedničkoj ekipi sa 19 poena, deset skokova i tri asistencije, a odmah iza njega po učinku bili su i naši košarkaši, Marko Gudurić sa 15 poena, tri skoka i četiri asistencije i Nikola Kalinić koji je postigao deset poena.

Luiđi Datome je takođe imao dvocifren učinak, meč je završio sa deset poena.

Kod "armejaca", čak petorica košarkaša imali su dvocifren učinak. Vil Klejburn je postigao 17, Kori Higins 12, Otelo Hanter i Serhio Rodrigez po 11, a Danijel Haket deset poena.

Izabranici Željka Obradovića su ubedljivo prvi, imaju 12 pobeda i samo jedan poraz, dok je CSKA treći sa skorom 10-3.

Veliki derbi 13. kola Evrolige pripao je Željkovom Feneru! U paklu istanbulske Ulker arene pao je CSKA - 79:75, što je treći poraz Armejaca ove sezone. Najbolji turski tim upisao je sedmu vezanu pobedu u Evroligi i učvrstio se na prvo mestu.

Ništa posle prvih 20 minuta nije slutilo na ovakv scenario. CSKA je bio odličan u prve dve četvrtine, dobio ih sa 26:18 i 22:18, ali onda je u prvih pet minuta treće deonice usledio furiozni udar domaćina, serija 16:0 i od tog momenta psohološka prednost prešla je na stranu domaćeg sastava. Gledali smo klackalicu gotovo do kraja utakmice. Odlučila je smirenost Kostasa Slukasa sa linije penala u poslednjim trenucima (četiri pogotka), odnosno dva promašena zicera do tada vrlo dobrog Otela Hantera.

Poslednji napad za CSKA uzeo le Nando De Kolo, ali tada je već sve bilo rešeno - četiri sekunder do kraja i četiri razlike za domaćina. Francuz nije pogodio i slavlje je moglo da počne...

Jan Veseli bio briljantan s dabl-dabl učinkom - 19 koševa i 10 skokova. Naš Marko Gudurić imao je takođe odličnu rolu - 15 koševa, 4 ukradene, 4 asistencije i 3 skoka. Izvan linije 6,75 tri pokušaja i isto toliko pogodaka. Dvocifreni još su bili Nikola Kalinić sa 10 koševa (5/6 za dva), odnosno Luiđi Datome (10).

Moskovljane su vodili Vil Klajburn sa 17 poena, odnosno Kori Higins (12), te Hanter i Ćaćo Rodrigez (po 11).

Zanimljivo da su domaći ubacili svega četiri trojke (od čega su tri Gudurićeve), dok je CSKA za tri gađao 50 odsto (9/18).

Fenerbahče ne staje!

I kada se činilo da će CSKA uspeti da utiša Ulker sports arenu i da nanese vicešampionu Evrope prvi poraz pred njegovim navijačima, tim Željka Obradovića pokazao je snagu.

Fenerbahče - CSKA 79:75 (18:26, 18:22, 24:14, 19:13)

"Armejci" su kontrolisali prvo poluvreme, vodili i 15 razlike (33:48), ali ni to nije bilo dovoljno da se zaustavi evroligaški lider. Srpski bek Marko Gudurić ponovo je bio precizan (15 poena, 3/3 za tri) i njegovom trojkom turski predstavnik je u trećoj deonici prvi put stekao prednost (50:48).

Ipak, CSKA je došao do daha posle velikog naleta domaćih (19:0!), pa je i uoči završnice kontrolisao semafor.

Poenima Otela Hantera, Vila Klajburna i Serhija Rodrigeza, "armejci" su poveli 63:69 i nagovestili da će učenik Dimitris Itudis pobediti svog učitelja, Željka Obradovića. Isti nagoveštaj Moskovljani su pružili i pet minuta pre kraja, kada je Klajburn postavio 67:74.

Međutim, i to je bilo dostižno evroligaškom lideru.

Luiđi Datome i Kostas Slukas su doneli izjednačenje (75:75), a onda je razigrani Jan Veseli postigao svoj 19. poen posle akcije sa Gudurićem i na početku završnog minuta doneo Feneru prednost (77:75). Američki krilni centar Alek Piters potom je izgubio loptu, Datome je uhvatio važan ofanzivni skok, a Kostas Slukas je deset sekundi pre kraja postavio konačan rezultat.

Fenerov niz ipak traje. U Podgorici, za dva dana, igraće za desetu pobedu u seriji.

Fenerbahče: Grin, Meli 9 (8 sk), Mahmutoglu, Kalinić 10, Slukas 7 (5 as), Gudurić 15 (3/3 za tri), Veseli 19 (10 sk), Guler, Ali 5, Duverioglu, Datome 10, Lovernj 4 (5 sk).

CSKA: De Kolo 3, Bolomboj, Piters 5, Rodrigez 11 (4 as), Voroncevič, Klajburn 17 (5 sk), Higins 12 (2/2 za tri), Heket 10 (2/2 za tri), Kurbanov, Hajns 6, Hanter 11.

Bajern - Real 20.00

Tabela: Fenerbahče 12-1, Real 10-2, CSKA 10-3, Efes 9-4, Olimpijakos 7-5, Panatinaikos 6-6, Armani 6-6, Bajern 6-6, Barselona 6-6, Žalgiris 5-7, Baskonija 5-7, Gran Kanarija 5-7, Himki 4-8, Makabi 3-9, Budućnost 3-10 Darušafaka 1-11.

Izvor: B92/mozzartsport/mondo.rs