Брегзит: Четири могућа сценарија

Након што су европски челници прихватили споразум о разводу с Британијом, сва пажња усмјерена је на британски парламент који ће о том договору гласати 11. децембра.

Свијет 02.12.2018 | 11:57
Брегзит: Четири могућа сценарија
Пошто је парламентарна аритметика чврсто против премијерке Терезе Меј, многи вјерују да уопште није питање хоће ли споразум проћи него с коликом ће разликом пропасти.

Европски званичници кажу да се о споразуму неће поново преговарати, али дио аналитичара није увјерен у то и сматрају да ће они учинити све што могу да спријече неуредан бреxит.

Ово су неки од могућих сценарија у идућим недјељама и мјесецима:

Мирно море

Британски парламент подупире споразум и политичку декларацију о будућим односима Британије и ЕУ-а.

Европски парламент ратификује текст и све је на своме мјесту за миран излазак Британије из Уније 29. марта идуће године.

Осим преоптимистичног предсједника Европске комисије, готово нитко други не вјерује у овакав расплет.

Бурна пловидба

Британски парламент одбија споразум, али тијесно. Меј се враћа у Брисел како би исходила мање уступке и враћа се у парламент на друго гласање.

Ово би могло проћи, сматрају аналитичари, ако пораз Терезе Меј у британском парламенту не буде превелик.

Изгуби ли Меј за 30 или 40 гласова, вјеројатно више неће имати ствари под својом контролом.

Уз то, Брисел је јасно дао до знања да се темељне одредбе споразума не могу мијењати, што значи како би евентуалне промјене само биле козметичке.

Побуна

Ако парламент увјерљиво одбаци споразум, у питање долази и опстанак Терезе Меј и њене владе. Британија ће бити на корак од пријевремених избора.

Такав расплет могао би ојачати позицију оних, а није их мало, који заговарају нови референдум о бреxиту.

Постоји могућност и да ће Лондон, како би избјегао неуредан бреxит, затражити продужење прелазног раздобља активираног чланком 50.

Тиме би се добило на времену за рјешавање домаћих политичких проблема, на примјер за нове изборе или нови референдум и пронађе обострано прихватљив пут напријед.

Неколико противника споразума о бреxиту сматра да има и других опција, од низа мини-споразума којима би се регулисала кључна подручја попут ваздушног саобраћаја до привременог чланства у Европском економском подручју (ЕЕА) уз друге нечланице ЕУ, попут Норвешке.

Међутим, за било који од таквих споразума треба времена. Неки евроскептици стога сугеришу одгоду бреxита, а да се о свему овоме може и након њега.

Потоп

Најгори је сценариј нерегулирани бреxит 29. марта. Идућег ће дана за Британију престати вриједити сва европска правила и земља ће испасти из свих заједничких аранжмана, попут заједничких правила о ваздушном саобраћају или трговинских споразума с трећим земљама.

Послови ће патити због административног хаоса, а људи због гужви на британским границама, укључујући и ону најосјетљивију између Ирске и Сјеверне Ирске. Напори да та граница остане отворена у срцу су напора преговора о бреxиту.

Изазвало би то несигурност за британске држављане који живе у ЕУ и обрнуто.

Евроскептици, међутим, кажу да је то дио "кампање страха" како би се људе увјерило да подрже споразум.

(Агенције)

Коментари / 3

Оставите коментар
Name

Запад је пуко

02.12.2018 10:59

Драги Југословени освијестите се

ОДГОВОРИТЕ
Name

Балканац

02.12.2018 17:33

Немозе се то тако лахко отјепити без рата....спремни смо гинути за цјеловитост Еу .....

ОДГОВОРИТЕ
Name

Рр

02.12.2018 18:16

Полако полако знају Енглези шта раде, виде они шта се ради у Европи нису они бадава оставили своју фунту

ОДГОВОРИТЕ