СП: Италија нанијела први пораз Литванцима!

Репрезентација Италије победила је Литванију на домаћем терену резултатом 70:65 у квалификацијама за Светско првенство у кошарци.  Азури на прагу Светског купа, паде Литванија после 12 година! Пољска не пушта треће место, Холандија прегажена.

Кошарка 29.11.2018 | 23:28
Италијани су Литванцима нанели први пораз у квалификацијама и себи додатно побољшали позицију да се нађу у Кини 2019.

На мечу је виђена права резултатска "клацкалица". Литванија је водила са четири разлике на крају прве деонице, али је домаћим имао предност од седам поена на полувремену.

Гости су опет успели да се поврате и да у последњу четвртину уђу у потпуном егали, само да би се "азури" поново "одлепили" и победили.

Авуду Абас је имао 13 поена, Акиле Полонара је додао 11 уз седам скокова, а Лука Витали је имао поена и једну асистенцију више.

Најефикаснији код Литванаца био је Мантас Калниетис са 15 поена. Јонас Мачиулис је имао дабл-дабл од десет поена и скокова, а поен мање убацио је Реиналдас Сеибутис.

Победу су остварили и Пољаци, који су били убедљиви на гостовању у Холандији – 105:78.

Пољска је победом усамљена на трећем месту групе Ј, последњем које води на Мундобаскет, док је Холандија остала последња.

Најефикаснији актер меча био је Холанђанин Шарлон Клуф са 21 поеном, а један мање имао је Пољак Арон Суел.

Још једна победа и – Мундобаскет!

Италија слави, Италија је на прагу оверавања карте за Кину. Азури су у Бреши срушили досад савршену Литванију резултатом 70:65 и тако прекинули неугодну традицију и црну серију у којој пуних 12 година нису добили окршај против великана са Балтика.

Италија је направила можда и пресудни корак напред ка пласману на Светски куп, пошто у завршна три кола улази са исто толико победа испред Хрватске и Мађарске, мада теорија и даље игра неку, готово непостојећу улогу...

Имаће селектор Литваније Даинијус Адомаитис на чему да замери својим играчима, упркос томе што и пре ове утакмице већ био обезбеђен пласман на највећу светску смотру. Чак 15 изгубљених лопти остају као трн у оку...

Италија је, мање-више, све време диктирала темпо и имала вођство у својим рукама. Имала је Литванија могућност да у финишу треће четвртине окрене резултат у своју корист, чак и повела накратко са 53:51, али је онда потпуно укочила. Гости су остали без поена у наредних седам минута, односно више од пола последње четвртине, где је Италија серијом 9:0 стигла до 60:53 и на крају тако обезбедила тријумф.

Италију су до победе водили Авуду Абас и Ахил Полонара са по 11 поена, док је Мантас Калнијетис убацио 15 кошева за Литванију.

Занимљиво, док су се Италија и Литванија борили за победу у Бреши, у Каунасу су снаге одмерили Жалгирис и Олимпија, пуни репрезентативаца на обе стране... Резултат на крају вечери је 1:1.

Пољска је убедљивим тријумфом над Холандијом резултатом 105:78 задржао треће место у Групи Ј. Арон Сел предводио је Пољску са 20 поена, док је на другој страни Шарлон Клоф имао поен више.

ЕВРОПА, ДРУГА РУНДА КВАЛИФИКАЦИЈА

Резултати 9. кола:

Група И

Турска - Шпанија 71:67
Украјина - Словенија 82:54
Летонија - Црна Гора 75:84

Табела: Турска 7-2, Шпанија 7-2, Украјина 5-4, Црна Гора 5-4, Летонија 5-4, Словенија 2-7.

Група Ј

Хрватска - Мађарска 74:69
Холандија - Пољска 78:105
Италија - Литванија 70:65

Табела: Литванија 8-1, Италија 7-2, Пољска 5-4, Хрватска 4-5, Мађарска 4-5, Холандија 3-6.

Група К

Бугарска - БиХ (петак, 18.00)
Чешка - Француска (петак, 18.00)
Финска - Русија (петак, 18.00)

Табела: Француска 7-1, Чешка 7-1, Русија 4-4, Финска 4-4, Бугарска 3-5, БиХ 2-6.

Група Л

Израел - Србија (петак, 13.00)
Естонија - Грузија (петак, 18.00)
Грчка - Немачка (петак, 18.00)

Табела: Немачка 8-0, Грчка 8-0, Србија 5-3, Грузија 3-5, Израел 3-5, Естонија 2-6.

Извор: Б92/моззартспорт/мондо.рс