SP: Italija nanijela prvi poraz Litvancima!

Reprezentacija Italije pobedila je Litvaniju na domaćem terenu rezultatom 70:65 u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo u košarci.  Azuri na pragu Svetskog kupa, pade Litvanija posle 12 godina! Poljska ne pušta treće mesto, Holandija pregažena.

Košarka 29.11.2018 | 23:28
Italijani su Litvancima naneli prvi poraz u kvalifikacijama i sebi dodatno poboljšali poziciju da se nađu u Kini 2019.

Na meču je viđena prava rezultatska "klackalica". Litvanija je vodila sa četiri razlike na kraju prve deonice, ali je domaćim imao prednost od sedam poena na poluvremenu.

Gosti su opet uspeli da se povrate i da u poslednju četvrtinu uđu u potpunom egali, samo da bi se "azuri" ponovo "odlepili" i pobedili.

Avudu Abas je imao 13 poena, Akile Polonara je dodao 11 uz sedam skokova, a Luka Vitali je imao poena i jednu asistenciju više.

Najefikasniji kod Litvanaca bio je Mantas Kalnietis sa 15 poena. Jonas Mačiulis je imao dabl-dabl od deset poena i skokova, a poen manje ubacio je Reinaldas Seibutis.

Pobedu su ostvarili i Poljaci, koji su bili ubedljivi na gostovanju u Holandiji – 105:78.

Poljska je pobedom usamljena na trećem mestu grupe J, poslednjem koje vodi na Mundobasket, dok je Holandija ostala poslednja.

Najefikasniji akter meča bio je Holanđanin Šarlon Kluf sa 21 poenom, a jedan manje imao je Poljak Aron Suel.

Još jedna pobeda i – Mundobasket!

Italija slavi, Italija je na pragu overavanja karte za Kinu. Azuri su u Breši srušili dosad savršenu Litvaniju rezultatom 70:65 i tako prekinuli neugodnu tradiciju i crnu seriju u kojoj punih 12 godina nisu dobili okršaj protiv velikana sa Baltika.

Italija je napravila možda i presudni korak napred ka plasmanu na Svetski kup, pošto u završna tri kola ulazi sa isto toliko pobeda ispred Hrvatske i Mađarske, mada teorija i dalje igra neku, gotovo nepostojeću ulogu...

Imaće selektor Litvanije Dainijus Adomaitis na čemu da zameri svojim igračima, uprkos tome što i pre ove utakmice već bio obezbeđen plasman na najveću svetsku smotru. Čak 15 izgubljenih lopti ostaju kao trn u oku...

Italija je, manje-više, sve vreme diktirala tempo i imala vođstvo u svojim rukama. Imala je Litvanija mogućnost da u finišu treće četvrtine okrene rezultat u svoju korist, čak i povela nakratko sa 53:51, ali je onda potpuno ukočila. Gosti su ostali bez poena u narednih sedam minuta, odnosno više od pola poslednje četvrtine, gde je Italija serijom 9:0 stigla do 60:53 i na kraju tako obezbedila trijumf.

Italiju su do pobede vodili Avudu Abas i Ahil Polonara sa po 11 poena, dok je Mantas Kalnijetis ubacio 15 koševa za Litvaniju.

Zanimljivo, dok su se Italija i Litvanija borili za pobedu u Breši, u Kaunasu su snage odmerili Žalgiris i Olimpija, puni reprezentativaca na obe strane... Rezultat na kraju večeri je 1:1.

Poljska je ubedljivim trijumfom nad Holandijom rezultatom 105:78 zadržao treće mesto u Grupi J. Aron Sel predvodio je Poljsku sa 20 poena, dok je na drugoj strani Šarlon Klof imao poen više.

EVROPA, DRUGA RUNDA KVALIFIKACIJA

Rezultati 9. kola:

Grupa I

Turska - Španija 71:67
Ukrajina - Slovenija 82:54
Letonija - Crna Gora 75:84

Tabela: Turska 7-2, Španija 7-2, Ukrajina 5-4, Crna Gora 5-4, Letonija 5-4, Slovenija 2-7.

Grupa J

Hrvatska - Mađarska 74:69
Holandija - Poljska 78:105
Italija - Litvanija 70:65

Tabela: Litvanija 8-1, Italija 7-2, Poljska 5-4, Hrvatska 4-5, Mađarska 4-5, Holandija 3-6.

Grupa K

Bugarska - BiH (petak, 18.00)
Češka - Francuska (petak, 18.00)
Finska - Rusija (petak, 18.00)

Tabela: Francuska 7-1, Češka 7-1, Rusija 4-4, Finska 4-4, Bugarska 3-5, BiH 2-6.

Grupa L

Izrael - Srbija (petak, 13.00)
Estonija - Gruzija (petak, 18.00)
Grčka - Nemačka (petak, 18.00)

Tabela: Nemačka 8-0, Grčka 8-0, Srbija 5-3, Gruzija 3-5, Izrael 3-5, Estonija 2-6.

Izvor: B92/mozzartsport/mondo.rs