ДW: Референдум лекција Македонији

Слабо учешће грађана на референдуму у Македонији је лоше за даљи развој ситуације у тој земљи. А резултату је, својим оклијевањем, допринио и Запад, сматра уредница европске редакције ДW Аделхаид Фајлке.

Регион 01.10.2018 | 11:53
ДW: Референдум лекција Македонији
Иако резултат референдума није обавезујући, његов неуспјех је горак за многе. За владу у Скопљу, за владу у Атини, за Европску унију, НАТО и регион.

Још није ништа изгубљено, али резултат референдума одражава расположење у народу, и над њим се ваља замислити. Иако је 90 одсто оних који су гласали били "за", велика већина је ћутала или чак активно бојкотовала референдум.

Сигнал упозорења за све учеснике

Сада нема широке подршке за процес у којем су јасно међусобно повезана три питања о будућности. Споразум око имена са Грчком, интеграција Македоније у ЕУ и НАТО. И тако је неуспјех референдума сигнал упозорења не само за развој ситуације у самој Македонији, већ и за будућу геополитичку оријентацију те балканске државе.

Упркос великој подршци политичара високог ранга као што су канцеларка Ангела Меркел, председавајући Савјета ЕУ Себастијан Курц, генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг, премијеру Зорану Заеву и његовој влади протеклих недјеља није успјело да мобилише становништво у довољној мери како би га убиједио у предности дила. Сувише емотиван и ригорозан је био отпор противника који дијелом кажњавају владу, а дијелом неће да прихвате мијењање имена Македоније.

Изгубљене деценије

Масовни бојкот референдума показује дубоку политичку поделу у македонском друштву и велику несигурност када се ради о питањима националног и европског идентитета. Рачуница према којој ће национална осјећања да буду потиснута у корист европске перспективе, није успјела. Напротив. Веома емотивни сукоб око питања имена је претворено у питање македонске нације и идентитета.

Сада се свете изгубљене деценије, у којима је у земљи и ван ње учињено премало да би се изгладио спор око имена Македоније и насљедства старог царства. Ту су ЕУ и НАТО превише дуго чинили премало. Инат, страх и ране у Скопљу су дубоки. Ранија еуфорија за ЕУ и НАТО је сада прожета сумњама. Иако руски утицај при овом референдуму није доказан, антизападни наративи се шире. Борба око придобијања људи у Македонији је у пуном јеку.

Опозиција и њени таоци

Опозициона ВМРО-ДПМНЕ сада тријумфује. Она је Заевљеву владу прогласила неуспјешном као и Преспански споразум са Грчком. И поред свих тврдњи да стреми интеграцији Македоније у ЕУ и НАТО, опозиција је била непопустљива у питању имена и послије бојкота сматра да је успела и ојачала. Цијела земља је постала талац њених унутрашњеполитичких борби.

Шеф македонске владе је сада све ставио на једну карту: да би важио, овај референдум мора бити потврђен у парламенту и то двотрећинском већином. Тако је Заев још у недјељу увече позвао посланике опозиције да га подрже. У супротном, у децембру би могли бити одржани нови избори, како је запријетио. Будућност земље је тренутно више него неизвјесна.

Утолико више ово што је немогуће у македонском парламенту мора успјети. Иначе ће дил са Грчком да пропадне, а чланство у НАТО и ЕУ ће постати врло далеко. Посљедице по Македонију би биле фаталне.

Извор: ДW

Коментари / 0

Оставите коментар