Сеоски туризам мами туристе

У Републици Српској регистровано је 51 сеоско домаћинство које туристима нуди услуге смјештаја, највише у Шипову и околини Бањалуке, али интерес расте и у другим крајевима, оцјењују туристички радници у Српској.

Република Српска 05.08.2018 | 11:56
Сеоски туризам мами туристе
Предраг Радоја из Шипова, који се већ десет година бави сеоским туризмом, каже да његово домаћинство биљежи око 500 ноћења на годишњем нивоу, те да на том подручју нема довољно смјештајних капацитета.

"Потребно је едуковати становништво да се баве сеоским туризмом, јер свако домаћинство на селу има вишка простора које може искористити у те сврхе, само му је потребан подстицај", рекао је Радоја.

Он каже да су гости углавном странци и да су посебно заинтересовани за домаћу храну.

"Осим мањег етно-ресторана за служење хране, имамо и већи ресторан, који користимо као едукативни центар за припремање домаћих јела и одржавање едукација у вези са развојем сеоског туризма", објаснио је Радоја.

Он је додао да се од изнајмљивања смјештаја туристима може зарадити, јер је овај крај занимљив због риболова, планинарења и самог природног окружења.



У Туристичкој организацији Републике Српске истичу да све већи број туриста долази у Српску због активног одмора, вожње бициклима, пењања, пјешачења, пецања, те да у складу са тим и бирају смјештај који се налази у руралној средини и близу атрактивних предјела и локалитета.

Туристи могу да изаберу да ли желе да уживају у високим планинама и чистом ваздуху уз поглед на Маглић или Јахорину или више желе да проведу боравак са дјецом у неком сеоском домаћинству поред ријеке или на фарми.

У овој организацији сматрају да би се број гостију у сеоским домаћинствима повећао уколико би се побољшао квалитет услуга и инфраструктуре.

"С обзиром на географски положај Републике Српске и њен велики природни потенцијал, сви њени дијелови су подједнако атрактивни и значајни за бављење овим видом туризма", речено је у републичкој Туристичкој организацији.

У Туристичкој организацији Шипова истакли су да овај крај има велике потенцијале за развој сеоског туризма, те да је потребно улагати у едукацију и промоцију овог вида туризма да би се становништво упознало са могућностима које им се пружају.

"Околина Шипова богата је нетакнутом природом, која туристима нуди мир и тишину. Има и богату домаћу кухињу, због чега се увијек враћају у ове крајеве", рекли су у овој туристичкој организацији.

(Срна)

Коментари / 7

Оставите коментар
Name

Деба

05.08.2018 10:20

Ма све је то спаковано у етно село Станисици и у етно село је фенси отици, сликати се и ајд куци, стави на друствену мрезу и бог да те види! А сликање по суми у Сипову, то није фенси, ја ја

ОДГОВОРИТЕ
Name

Скептик

05.08.2018 10:40

Па и Бања Лука је главни центар сеоског туризама. Све го сељак стигао.

Name

Директ

05.08.2018 10:47

У етно-село ваља улагати као и у сваки други облик туристицке понуде. Нису довољне само природне љепоте вец и додатни садрзај. Сто веци и бољи садрзај, то задовољнији гост и веца зарада. У нас је малтене свако село етно село само малтене занемарив је број комерцијалних етно-села. Ту треба улагати пара и пара. То мозе бити један (не и једини) од рецепата за останак и опстанак људи на селу уз стоцарство, свињогојство, перадарство, узгој псенице и кукуруза, воца и поврца итд. У свим слуцајевима треба пуно улагати. Опет сто висе то боље.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Миле

05.08.2018 12:10

Имамо ми сеоски туризам у Тавни,газда није ни пријавио угоститељски објекат а ради пуном паром.

Name

Дјенерал

05.08.2018 12:35

Етно село!!! Мало смо се прецјенили...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Брко

05.08.2018 15:16

То су туристи ови сто из Бањалуке иду у своја села кад добију годисњи у некој дрзавној институцији,има их сељака из високе Крајине пун к....ц у згради владе,пореској...То ни олуја неби могла истјерати одавде

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре БРКО

05.08.2018 21:33

Досла скола до изразаја ! Тако би и ти да си се висе друзио са књигом.