Seoski turizam mami turiste

U Republici Srpskoj registrovano je 51 seosko domaćinstvo koje turistima nudi usluge smještaja, najviše u Šipovu i okolini Banjaluke, ali interes raste i u drugim krajevima, ocjenjuju turistički radnici u Srpskoj.

Republika Srpska 05.08.2018 | 11:56
Seoski turizam mami turiste
Predrag Radoja iz Šipova, koji se već deset godina bavi seoskim turizmom, kaže da njegovo domaćinstvo bilježi oko 500 noćenja na godišnjem nivou, te da na tom području nema dovoljno smještajnih kapaciteta.

"Potrebno je edukovati stanovništvo da se bave seoskim turizmom, jer svako domaćinstvo na selu ima viška prostora koje može iskoristiti u te svrhe, samo mu je potreban podsticaj", rekao je Radoja.

On kaže da su gosti uglavnom stranci i da su posebno zainteresovani za domaću hranu.

"Osim manjeg etno-restorana za služenje hrane, imamo i veći restoran, koji koristimo kao edukativni centar za pripremanje domaćih jela i održavanje edukacija u vezi sa razvojem seoskog turizma", objasnio je Radoja.

On je dodao da se od iznajmljivanja smještaja turistima može zaraditi, jer je ovaj kraj zanimljiv zbog ribolova, planinarenja i samog prirodnog okruženja.



U Turističkoj organizaciji Republike Srpske ističu da sve veći broj turista dolazi u Srpsku zbog aktivnog odmora, vožnje biciklima, penjanja, pješačenja, pecanja, te da u skladu sa tim i biraju smještaj koji se nalazi u ruralnoj sredini i blizu atraktivnih predjela i lokaliteta.

Turisti mogu da izaberu da li žele da uživaju u visokim planinama i čistom vazduhu uz pogled na Maglić ili Jahorinu ili više žele da provedu boravak sa djecom u nekom seoskom domaćinstvu pored rijeke ili na farmi.

U ovoj organizaciji smatraju da bi se broj gostiju u seoskim domaćinstvima povećao ukoliko bi se poboljšao kvalitet usluga i infrastrukture.

"S obzirom na geografski položaj Republike Srpske i njen veliki prirodni potencijal, svi njeni dijelovi su podjednako atraktivni i značajni za bavljenje ovim vidom turizma", rečeno je u republičkoj Turističkoj organizaciji.

U Turističkoj organizaciji Šipova istakli su da ovaj kraj ima velike potencijale za razvoj seoskog turizma, te da je potrebno ulagati u edukaciju i promociju ovog vida turizma da bi se stanovništvo upoznalo sa mogućnostima koje im se pružaju.

"Okolina Šipova bogata je netaknutom prirodom, koja turistima nudi mir i tišinu. Ima i bogatu domaću kuhinju, zbog čega se uvijek vraćaju u ove krajeve", rekli su u ovoj turističkoj organizaciji.

(Srna)

Komentari / 7

Ostavite komentar
Name

Deba

05.08.2018 10:20

Ma sve je to spakovano u etno selo Stanisici i u etno selo je fensi otici, slikati se i ajd kuci, stavi na drustvenu mrezu i bog da te vidi! A slikanje po sumi u Sipovu, to nije fensi, ja ja

ODGOVORITE
Name

Skeptik

05.08.2018 10:40

Pa i Banja Luka je glavni centar seoskog turizama. Sve go seljak stigao.

Name

Direkt

05.08.2018 10:47

U etno-selo valja ulagati kao i u svaki drugi oblik turisticke ponude. Nisu dovoljne samo prirodne ljepote vec i dodatni sadrzaj. Sto veci i bolji sadrzaj, to zadovoljniji gost i veca zarada. U nas je maltene svako selo etno selo samo maltene zanemariv je broj komercijalnih etno-sela. Tu treba ulagati para i para. To moze biti jedan (ne i jedini) od recepata za ostanak i opstanak ljudi na selu uz stocarstvo, svinjogojstvo, peradarstvo, uzgoj psenice i kukuruza, voca i povrca itd. U svim slucajevima treba puno ulagati. Opet sto vise to bolje.

ODGOVORITE
Name

Mile

05.08.2018 12:10

Imamo mi seoski turizam u Tavni,gazda nije ni prijavio ugostiteljski objekat a radi punom parom.

Name

Djeneral

05.08.2018 12:35

Etno selo!!! Malo smo se precjenili...

ODGOVORITE
Name

Brko

05.08.2018 15:16

To su turisti ovi sto iz Banjaluke idu u svoja sela kad dobiju godisnji u nekoj drzavnoj instituciji,ima ih seljaka iz visoke Krajine pun k....c u zgradi vlade,poreskoj...To ni oluja nebi mogla istjerati odavde

ODGOVORITE
Name

Re BRKO

05.08.2018 21:33

Dosla skola do izrazaja ! Tako bi i ti da si se vise druzio sa knjigom.