60 одсто дјеце остаје без додатка?
Минимално 60 одсто дјеце с потешкоћама у развоју могло би остати без дјечјег додатка, тврде родитељи тих малишана и из удружења.
Република Српска 31.07.2018 | 10:42
Наиме, према новом закону, право на дјечји додатак када су у питању дјеца с потешкоћама у развоју имају само дјеца с најтежим облицима инвалидитета, односно дјеца корисници додатка за помоћ и његу другог лица, те дјеца до три године којој је према налазу љекара потребна појачана њега.
Разлика у односу на стари закон је, према ријечима Госпаве Рађен-Радић, секретара Савеза удружења за помоћ ментално недовољно развијеним лицима РС, у томе што су према претходном закону право на дјечји додатак имала сва дјеца која су категорисана, од најнижег до највишег степена инвалидитета, док сада, истиче, право на дјечји додатак имају само дјеца с најтежим облицима инвалидитета.
Како појашњава Рађен-Радићева, новим Законом о дјечјој заштити је прописано да само дјеца која имају најтеже облике инвалидитета могу остварити право на дјечји додатак, гдје, како каже, сама логика говори да ће огроман број дјеце остати без овог права, према њеним процјенама минимално 60 одсто њих.
"Приликом доношења измјена, односно новог Закона о дјечјој заштити уопште није било јавних расправа. Ми смо акредитовани за присуство сједницама одбора у Народној скупшитни РС (НС РС) и када смо видјели шта подразумијева нови закон, успјели смо реаговати само на једном одбору у НС РС", тврди Рађен-Радићева.
Посланицима у Скупштини је, истиче Рађен-Радићева, нагласила да обрате пажњу на тачно одређене чланове закона.
Нагласила је да ће се коначна слика новог закона видјети тек након септембра, односно након што се заврши пријем документације за остваривање права.
"Имамо информацију да су неки родитељи већ позивани да с дјецом дођу на одређене провјере, додатне процјене, тако да би након тих комисија остајали без права на дјечји додатак", истакла је Рађен-Радићева за "Независне".
Навела је да у старом закону из 2002. године стоји да право на дјечји додатак имају дјеца за коју је надлежни орган донио акт о ометености у развоју, а ако то дијете није смјештено у установу социјалне заштите.
"Ово значи да су право на додатак имала сва дјеца, од најлакшег степена до најтежег. Дакле, дијете и ако има лаку менталну ретардацију, оно има инвалидитет и остварује право на додатак по том старом закону", појаснила је Рађен-Радићева.
Неки родитељи тек сада када треба обнављати документацију ухватили су се за главу и коментаришу да су те законске измјене прошле некако неопажено, а да је то требало спријечити.
Министарство здравља и социјалне заштите РС је на наша питања јуче одговорило да је "интенција законодавца била да се средства намијењена за дјецу са сметњама у развоју усмјере на дјецу која имају најизраженије потребе, што дјеца корисници додатка за помоћ и његу другог лица несумњиво јесу".
Нагласили су да према Закону о дјечјој заштити право на додатак на дјецу остварују и мајка и отац по разним основима, па и између осталог и за свако дијете, без обзира на ред рођења и материјални положај породице, уколико је надлежни орган признао право дјетету на додатак за помоћ и његу другог лица, у смислу закона којим се прописује област социјалне заштите до навршених 18 година, а уколико су на редовном школовању, најдуже до 26. године.
"Изузетно, право на додатак остварују родитељи дјеце узраста до три године без обзира на ред рођења и материјални положај породице уколико је дјетету, према налазу овлашћеног доктора медицине, потребна појачана њега", наводе у Министарству.
Истакли су да је из наведених одредаба закона видљиво да дјеца са сметњама у развоју до три године живота која не могу бити корисници додатка за помоћ и његу другог лица према Закону о социјалној заштити могу остварити право на додатак на дјецу уколико је, према налазу овлашћеног доктора медицине, дјетету потребна појачана њега.
Извор: Независне
Коментари / 14
Оставите коментарПитање
31.07.2018 09:24Ко оно бијесе министар здравља и помоцник министра за социјалну заститу?!?
ОДГОВОРИТЕДеца Су Украс Света
31.07.2018 09:34Не дај бозе никоме да му је дјете болесно или родјено болесно.Јос на то све да нема помоц друства и дрзаве.Таквим слуцајевима треба само повецавати и повецавати а колико треба бити без дусе па смањити им било ста.
ОДГОВОРИТЕдецко
31.07.2018 10:23Не дај Бозе, залосно! Увијек се потресем кад видим такво дијете у колицима
Жалосно
31.07.2018 10:59Стварно је жалосно таквим категоријама смањивати средства. па треба намирити све џепиве из јавних набавки
Жалосно
31.07.2018 10:59Стварно је жалосно таквим категоријама смањивати средства. па треба намирити све џепиве из јавних набавки
богаљ
31.07.2018 11:02Мора се дати адекватна помоћ ко није здрав
Јадне ли власти
31.07.2018 10:14Срамна изјава да ће се средства од "дјеце са посебним потребама", сад усмјерити на "дјецу са најизраженијим потребама", представља слику степена хуманости наших властодржаца. Они ће вјероватно, на челу са Богданићем, Шкрбићем и свитом одредити те физичко-менталне критерије, при чему ће већина ове угрожене дјеце, а још угроженијих родитеља, остати сами, на странпутици. Својој дјеци дају милионе да се, како кажу, не дрогирају и буду чланови складних породица. Сви ти милиони су "узети" и од наше дјеце, било са потребама, било са најизраженијим потребама, односно оних која немају ове потребе, али имају егзистенцијалне и образовне. Шта рећи, а остати културан човјек?... Овај податак је додатна дискриминација, јер су ударили на најмлађу популацију, поготово болесну дјецу,која не могу сама, а без туђе помоћи, одрастати и живјети.. Ово је још један од елемената којим се тотално обезвриједио људски живот, погазила етика и истина, потребе и права будућности овог друштва. Паметни и мудри политичари би после свега ставили прст на чело, међутим, нашима он користи у сврху пријетњи и упозорења са говорница, односно да нам га гурну у очи, кад нам је најтеже...
ОДГОВОРИТЕза јадне ли власти
31.07.2018 13:55Већ дужи временски период власт се сили на малољетној дјеци , а поготово на дјеци са посебним потребама. третирају их као шкарт од којег немају ништа већ само трошак. Удар је кренуо када је за замјеника министарства здравља и социјалне заштите именована особа , социјална радница из Лакташа, која је као директорица центра харала управо над таквом дјецом, ваљда је стицала искуство. Е сад је све преточено кроз закон. Само нека је стид и срам свих организација која се баве заштитом дјечијих права прије свега Омбудсман БИХ, ал искрено није ми чудо што је нова Омбудсманка РС заћутала, снајка из Фоче, па се домогла града , па сад ћути ко риба. Овај закон и ове одредбе су дно дна, па се чудимо што нам је наталитет 00%, па ко ће рађати ,НИКО.
РАЈНА
31.07.2018 10:48Ово је директна поврда УН КОнвенције о правима дјеце , ал коме причати. Ово је тужно, да се дјеци која су већ кажњена , која су болесна , којима нормалан и здрав живот никад неће бити доступан укида дјечији додатак, а родитељима са том дјецом додатно отежава родитељство. Ово је толика срамота, није могло ниже ударити на дјечији додатак болесној дјеци. Фуууууууууууууууј, дао Бог , а даће вам , све се врати,
ОДГОВОРИТЕОво
31.07.2018 12:44је брука и гријех,гдјеве вам дуса ?Дјеца нису крива ,срамота ,својој дјеци и родбини су омогуцили лагодан зивот са туде грбаце.. заслузили су министри и њихови савјетници да их народ моткама и цускијама натјера...
:(
31.07.2018 12:22Поцели смо и дјецу убијати страснооооооооо
ОДГОВОРИТЕКрајина
31.07.2018 20:07Власт почела да отима и од хендикепиране дјеце!Сваки пут кад помислим да Баја,Жељка и компанија не могу пасти ниже,они ме демантују.
ОДГОВОРИТЕЗорица, јовковиц
09.09.2018 18:23Како, могу, остварити, дјецији, додатак, ако, је, дјете, оМетено, у, развоју, а нема, нимаквих, примања
ОДГОВОРИТЕЗорица, јовковиц
09.09.2018 18:31Могу, ли, ја, за, своје, дјете, остварити, дјецији, додатак, иако, има, сметње, уразвоју
ОДГОВОРИТЕ