60 odsto djece ostaje bez dodatka?
Minimalno 60 odsto djece s poteškoćama u razvoju moglo bi ostati bez dječjeg dodatka, tvrde roditelji tih mališana i iz udruženja.
Republika Srpska 31.07.2018 | 10:42
Naime, prema novom zakonu, pravo na dječji dodatak kada su u pitanju djeca s poteškoćama u razvoju imaju samo djeca s najtežim oblicima invaliditeta, odnosno djeca korisnici dodatka za pomoć i njegu drugog lica, te djeca do tri godine kojoj je prema nalazu ljekara potrebna pojačana njega.
Razlika u odnosu na stari zakon je, prema riječima Gospave Rađen-Radić, sekretara Saveza udruženja za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima RS, u tome što su prema prethodnom zakonu pravo na dječji dodatak imala sva djeca koja su kategorisana, od najnižeg do najvišeg stepena invaliditeta, dok sada, ističe, pravo na dječji dodatak imaju samo djeca s najtežim oblicima invaliditeta.
Kako pojašnjava Rađen-Radićeva, novim Zakonom o dječjoj zaštiti je propisano da samo djeca koja imaju najteže oblike invaliditeta mogu ostvariti pravo na dječji dodatak, gdje, kako kaže, sama logika govori da će ogroman broj djece ostati bez ovog prava, prema njenim procjenama minimalno 60 odsto njih.
"Prilikom donošenja izmjena, odnosno novog Zakona o dječjoj zaštiti uopšte nije bilo javnih rasprava. Mi smo akreditovani za prisustvo sjednicama odbora u Narodnoj skupšitni RS (NS RS) i kada smo vidjeli šta podrazumijeva novi zakon, uspjeli smo reagovati samo na jednom odboru u NS RS", tvrdi Rađen-Radićeva.
Poslanicima u Skupštini je, ističe Rađen-Radićeva, naglasila da obrate pažnju na tačno određene članove zakona.
Naglasila je da će se konačna slika novog zakona vidjeti tek nakon septembra, odnosno nakon što se završi prijem dokumentacije za ostvarivanje prava.
"Imamo informaciju da su neki roditelji već pozivani da s djecom dođu na određene provjere, dodatne procjene, tako da bi nakon tih komisija ostajali bez prava na dječji dodatak", istakla je Rađen-Radićeva za "Nezavisne".
Navela je da u starom zakonu iz 2002. godine stoji da pravo na dječji dodatak imaju djeca za koju je nadležni organ donio akt o ometenosti u razvoju, a ako to dijete nije smješteno u ustanovu socijalne zaštite.
"Ovo znači da su pravo na dodatak imala sva djeca, od najlakšeg stepena do najtežeg. Dakle, dijete i ako ima laku mentalnu retardaciju, ono ima invaliditet i ostvaruje pravo na dodatak po tom starom zakonu", pojasnila je Rađen-Radićeva.
Neki roditelji tek sada kada treba obnavljati dokumentaciju uhvatili su se za glavu i komentarišu da su te zakonske izmjene prošle nekako neopaženo, a da je to trebalo spriječiti.
Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS je na naša pitanja juče odgovorilo da je "intencija zakonodavca bila da se sredstva namijenjena za djecu sa smetnjama u razvoju usmjere na djecu koja imaju najizraženije potrebe, što djeca korisnici dodatka za pomoć i njegu drugog lica nesumnjivo jesu".
Naglasili su da prema Zakonu o dječjoj zaštiti pravo na dodatak na djecu ostvaruju i majka i otac po raznim osnovima, pa i između ostalog i za svako dijete, bez obzira na red rođenja i materijalni položaj porodice, ukoliko je nadležni organ priznao pravo djetetu na dodatak za pomoć i njegu drugog lica, u smislu zakona kojim se propisuje oblast socijalne zaštite do navršenih 18 godina, a ukoliko su na redovnom školovanju, najduže do 26. godine.
"Izuzetno, pravo na dodatak ostvaruju roditelji djece uzrasta do tri godine bez obzira na red rođenja i materijalni položaj porodice ukoliko je djetetu, prema nalazu ovlašćenog doktora medicine, potrebna pojačana njega", navode u Ministarstvu.
Istakli su da je iz navedenih odredaba zakona vidljivo da djeca sa smetnjama u razvoju do tri godine života koja ne mogu biti korisnici dodatka za pomoć i njegu drugog lica prema Zakonu o socijalnoj zaštiti mogu ostvariti pravo na dodatak na djecu ukoliko je, prema nalazu ovlašćenog doktora medicine, djetetu potrebna pojačana njega.
Izvor: Nezavisne
Komentari / 14
Ostavite komentarPitanje
31.07.2018 09:24Ko ono bijese ministar zdravlja i pomocnik ministra za socijalnu zastitu?!?
ODGOVORITEDeca Su Ukras Sveta
31.07.2018 09:34Ne daj boze nikome da mu je djete bolesno ili rodjeno bolesno.Jos na to sve da nema pomoc drustva i drzave.Takvim slucajevima treba samo povecavati i povecavati a koliko treba biti bez duse pa smanjiti im bilo sta.
ODGOVORITEdecko
31.07.2018 10:23Ne daj Boze, zalosno! Uvijek se potresem kad vidim takvo dijete u kolicima
Žalosno
31.07.2018 10:59Stvarno je žalosno takvim kategorijama smanjivati sredstva. pa treba namiriti sve džepive iz javnih nabavki
Žalosno
31.07.2018 10:59Stvarno je žalosno takvim kategorijama smanjivati sredstva. pa treba namiriti sve džepive iz javnih nabavki
bogalj
31.07.2018 11:02Mora se dati adekvatna pomoć ko nije zdrav
Jadne li vlasti
31.07.2018 10:14Sramna izjava da će se sredstva od "djece sa posebnim potrebama", sad usmjeriti na "djecu sa najizraženijim potrebama", predstavlja sliku stepena humanosti naših vlastodržaca. Oni će vjerovatno, na čelu sa Bogdanićem, Škrbićem i svitom odrediti te fizičko-mentalne kriterije, pri čemu će većina ove ugrožene djece, a još ugroženijih roditelja, ostati sami, na stranputici. Svojoj djeci daju milione da se, kako kažu, ne drogiraju i budu članovi skladnih porodica. Svi ti milioni su "uzeti" i od naše djece, bilo sa potrebama, bilo sa najizraženijim potrebama, odnosno onih koja nemaju ove potrebe, ali imaju egzistencijalne i obrazovne. Šta reći, a ostati kulturan čovjek?... Ovaj podatak je dodatna diskriminacija, jer su udarili na najmlađu populaciju, pogotovo bolesnu djecu,koja ne mogu sama, a bez tuđe pomoći, odrastati i živjeti.. Ovo je još jedan od elemenata kojim se totalno obezvrijedio ljudski život, pogazila etika i istina, potrebe i prava budućnosti ovog društva. Pametni i mudri političari bi posle svega stavili prst na čelo, međutim, našima on koristi u svrhu prijetnji i upozorenja sa govornica, odnosno da nam ga gurnu u oči, kad nam je najteže...
ODGOVORITEza jadne li vlasti
31.07.2018 13:55Već duži vremenski period vlast se sili na maloljetnoj djeci , a pogotovo na djeci sa posebnim potrebama. tretiraju ih kao škart od kojeg nemaju ništa već samo trošak. Udar je krenuo kada je za zamjenika ministarstva zdravlja i socijalne zaštite imenovana osoba , socijalna radnica iz Laktaša, koja je kao direktorica centra harala upravo nad takvom djecom, valjda je sticala iskustvo. E sad je sve pretočeno kroz zakon. Samo neka je stid i sram svih organizacija koja se bave zaštitom dječijih prava prije svega Ombudsman BIH, al iskreno nije mi čudo što je nova Ombudsmanka RS zaćutala, snajka iz Foče, pa se domogla grada , pa sad ćuti ko riba. Ovaj zakon i ove odredbe su dno dna, pa se čudimo što nam je natalitet 00%, pa ko će rađati ,NIKO.
RAJNA
31.07.2018 10:48Ovo je direktna povrda UN KOnvencije o pravima djece , al kome pričati. Ovo je tužno, da se djeci koja su već kažnjena , koja su bolesna , kojima normalan i zdrav život nikad neće biti dostupan ukida dječiji dodatak, a roditeljima sa tom djecom dodatno otežava roditeljstvo. Ovo je tolika sramota, nije moglo niže udariti na dječiji dodatak bolesnoj djeci. Fuuuuuuuuuuuuuuuj, dao Bog , a daće vam , sve se vrati,
ODGOVORITEOvo
31.07.2018 12:44je bruka i grijeh,gdjeve vam dusa ?Djeca nisu kriva ,sramota ,svojoj djeci i rodbini su omogucili lagodan zivot sa tude grbace.. zasluzili su ministri i njihovi savjetnici da ih narod motkama i cuskijama natjera...
:(
31.07.2018 12:22Poceli smo i djecu ubijati strasnooooooooo
ODGOVORITEKrajina
31.07.2018 20:07Vlast počela da otima i od hendikepirane djece!Svaki put kad pomislim da Baja,Željka i kompanija ne mogu pasti niže,oni me demantuju.
ODGOVORITEZorica, jovkovic
09.09.2018 18:23Kako, mogu, ostvariti, djeciji, dodatak, ako, je, djete, oMeteno, u, razvoju, a nema, nimakvih, primanja
ODGOVORITEZorica, jovkovic
09.09.2018 18:31Mogu, li, ja, za, svoje, djete, ostvariti, djeciji, dodatak, iako, ima, smetnje, urazvoju
ODGOVORITE