СРБИЈА ЈЕ ПРВАК ЕВРОПЕ!!! ОПЕТ!
'Делфини' после драме и петераца опет покорили Европу! Ватерполисти Србије одбранили су титулу шампиона Европе, пошто су у финалу у Барселони савладали домаћина Шпанију после бољег извођења петераца! Кад је тешко, онда је слађе! Србија поново на крову Европе! Невероватно финале у Барселони.
Остали спортови 28.07.2018 | 23:40
Сигурни извођачи били су Филип Филиповић, Андрија Прлаиновић, Милан Алексић, Душан Мандић, да би победоносни погодак постигао Милош Ћук који је искористио промашај Фернандеса.
На тај начин настављена је жетва медаља на највећим такмичењима, ово је било укупно седмо европско злато, чиме је актуелна генерација потврдила да је најбоља свих времена у овом спорту.
Екипа Дејана Савића сада има укупно 26. злата када се рачунају највећа такмичења – Олимпијске игре, Светско првенство, Светски куп и Светску лигу). Наша репрезентација, рачунајући и Медитеранске игре и Универзијаду, на свом конту има укупно 49 одличја – 30 злата, 7 сребра, 12 бронзи.
Такође, био је ово 39. међусобни дуел против 'Црвене фурије', први после претходне драме и петераца 2009. године, а наши момци су остварили 33. тријумф.
Утакмица на базену 'Пикорнељ' почела је у спором ритму, а неочекивано су српски играчи били ти код којих је била приметна нервоза. Нису успевали да организују квалитетне нападе, срљали су нерезонским покушајима и домаћини су успевали да се одбране.
Последица тога је чињеница да у првој деоници нису постигли гол, док је предност Шпанији у финишу донео Маљарак Гуељ.
Изабраници Дејана Савића успели су да подигну ниво игре у других осам минута, али је ’Црвена фурија’ одлично парирала. Андрија Прлаиновић је изједначио, потом су погађали Стефан Митровић и Милан Алексић, да би у последњој секунди предност Шпанцима вратио Пероне.
Већ на старту другог полувремена домаћин је преко Дел Тора дошао до +2, срећом наши момци нису губили главу и одмах су преко Милоша Ћука ухватили прикључак. Дошао је ред и на Мандића да се упише, изједначио је на 5:5, док екипу није поколебао ни ови гол у последњим секундама, када је Мунарис изједначио пред последњих осам минута.
Тек тада је виђена драма – Јакшић се коначно изборио за више простора, донео предност Србији, али је Маљарак убрзо изједначио. У последњим минутима наш тим је одбранио неколико играча мање, имао 13 секунди за победу, али није успео да шутира.
Срећом, имао је више концентрације и прецизности у петерцима за наставак писања историје ватерпола.
Српски ватерполисти после петераца одбранили титулу и постали шампиони четврти пут узастопно!
2012, 2014, 2016, па 2018! Српски ватерполисти поново су успели - и даље су најбољи у Европи!
Изабраници Дејана Савића потврдили су и у суботу пред поноћ да је трон њихов!
Било је тешко, Шпанци су показали да су са дебелим разлогом ушли у финале, али су "делфини" остали присебни кад је било тешко, први пут повели у последњој четвртини и у петерцима одбранили титулу!
Један за другим, голове из петераца постигли су Филиповић, Прлаиновић, Алексић, Мандић и Милош Ћук, који је својим хицем и запоћео велико славље!
Драматичним тријумфом у финалу против домаћина Европског првенства, "делфини" су освојили четврту титулу шампиона Европе у низу, а пету од када играју само под именом Србије и уз химну "Боже правде".
Звуци и речи те песме одзвањали су ове вечери два пута у Барселони. Први пут да дочекају олимпијске шампионе и браниоце титуле, а други пут да у завршној церемонији заокруже још један огроман успех најуспешнијег тима у модерној историји ватерпола, а вероватно и српског репрезентативног спорта!
Србија - Шпанија 7:7 (0:1, 3:3, 3:2, 1:1), пеналима 5:4!
Када им је Хрватска прошлог лета у Будимпешти избила из руку пехар првака света и када су потом остали и без трофеја Светске лиге, многи су се понадали да је дефинитивно прекинута доминација нашег тима светским базенима.
И после три узастопна пораза од Хрватске, "делфини" су остали тихи, мирно овог лета отишли на Европско првенство и тамо још једном поставили ствари на своје место!
У четвртфиналној победи против Мађарске и у гладијаторској борби против Хрвата свет се још једном уверио који тим је најбољи у овом спорту. То је потврђено и у финалу, које није прошло без симболике.
Последњи корак ка још једној европској титули "делфини" су направили против Шпаније, коју су 2009. победили у финалу Светског првенства у Риму, у чувеној утакмици која је означила долазак још једне велике, највеће генерације српских ватерполиста!
И пре девет година и вечерас одлучили су петерци!
Те римске вечери на подијум су се попела шесторица играча актуелног састава, који нас је у последњих девет година потпуно размазио, ушао у срца целој нацији и завладао Европом и светом као што нико није!
Шампиони Европе 2018. године у Барселони постали су: Гојко Пијетловић, Душан Мандић, Виктор Рашовић, Сава Ранђеловић, Милош Ћук, Душко Пијетловић, Немања Вицо, Милан Алексић, Никола Јакшић, Филип Филиповић, Андрија Прлаиновић, Стефан Митровић и Бранислав Митровић.
Владавина српске репрезентације Европом започета је 2012. и трајаће бар до олимпијске, 2020!
Филип Филиповић, дугогодишња "десетка" репрезентације, вечерас је први пут као капитен подигао пехар на највећим такмичењима!
Браво Фићо, браво Деки, браво делфини!
Србија, која се под својом тробојком такмичи од 2006, за само 12 година се са пет освојених злата изједначила на вечној листи са Совјетским савезом! Успешнија је само Мађарска са 12 титула првака Европе, од којих је осам освојила од 1926. до 1962. године.
Теже нисмо могли ни да замислимо! У невероватном финалу Европског првенства у Барселони, репризи спектакуларног финала Светског првенства у Риму, Делфини су после извођења петераца савладали Шпанију и четврти пут узастопно постали прваци Европе - 7:7, петерцима 5:4.
Много проблема смо сами себи направили у базену. Нервозни, без самопоуздања, које је додатно повећавано промашајима, односно одбранама невероватног Данијела Лопеза Пинеда, али је на крају трофеј освојио значајно квалитетнији тим.
Серију промашаја отворио је Филип Филиповић, који није успео да погоди три везана шута на старту утакмице, разбранио Лопеза, а онда је постајало све теже како су Шпанци преузели вођство. У два наврата имали и по два гола предности.
Српски напад је био на висини задатка тек у другом делу треће четвртине, када су изабраници Дејана Савићарезултат 3:5 за само пар минута довели до вођства од 6:5, али је онда уследио потез утакмице и лоб Мунариза у последњим секундама треће деонице, који је представљао само најаву стравично тешке четврте четвртине.
Игра живаца је трајала до последњег секунда. Делфини су повели голом Јакшића, али је Шпанцима продужетке донео Маљарх. Отишло се на рулет, а тамо је на видело изашла апсолутна мирноћа и квалитет тима Дејана Савића.
Имали су Делфини много проблема са организацијом напада. Реализација играча више, која је ишла беспрекорно током целог тирнура, а пре свега у полуфиналу против Хрватске, вечерас је представљала праву ноћну мору за српске репрезентативце.
Шпанци су показали какви су пливачи и борци. Успели су ту своју брзину да претворе у квалитет више, анулирају апсолутну разлику у квалитету која је била на страни нашег тима, и уведу меч у потпуни егал, на крају чак и до петераца, али ту су наши стрелци били неумољиви.
Колико нам је тешко ишао напад говори и податак да је Прлаиновић био једини играч у нашем тиму који је постигао два гола. Филип Филиповић је једини гол дао у пенал серији, али је баш тада, када је преузео одговорност да изведе први петерац, показао да поседује невроватну психолошку снагу.
СРБИЈА – ШПАНИЈА 7:7, пеналима 5:3
/0:1, 3:3, 3:2, 1:1/
- ПЕТЕРЦИ -
5. МИЛОШ ЋУК ДАЈЕ ГОЛ, СРБИЈА ЈЕ ПРВАК ЕВРОПЕ!
4. серија - 4:3: Мандић "цепа" мрежу, Ларумбе остаје миран.
3. серија - 3:2!: Алексић погађа жабицом, Фернандез погађа стативу!
2. серија - 2:2: Прлаиновић даје гол, прецизан је и Мунариз.
1. серија - 1:1: Филиповић даје гол, погађа и Пероне.
Барселона
базен: Пикорнел
број гледалаца: 4.000
Судије: Борис Маргета (Словенија) и Адријан Александреску (Румунија)
СРБИЈА: Г. Пијетловић, Мандић 1, Рашовић, Ранђеловић, Ћук 1, Д. Пијетловић, Вицо, Алексић 1, Јакшић 1, Филиповић, Прлаиновић 2, С. Митровић 1, Б. Митровић.
ШПАНИЈА: Лопез, Мунариз 1, Гранадос 1, Дел Торо 1, Мингел, Ларумбе, Кабанас, Фернандез, Тахул, Пероне 2, Маларх 2, Бустос, Лорио.
Хрватска се вратила на постоље без селектора! Први пут од Европског првенства у Загребу 2010. године, "баракуде" ће присуствовати додели медаља. Прву европску бронзу у историји, комшије су освојиле већ у првој четвртини.
Актуелни светски шампиони у ватерполу, у утакмици коју је њихов селектор Ивица Туцак пратио са трибина због искључења зарађеног у поразу од Србије у полуфиналу, освојили су у предигри великог финала прву медаљу на европским првенставима још од кад су 2010. били домаћини у Загребу.
Меч за бронзу у Барселони био је решен већ после прве четвртине, иако су упорни "азури" потом два пута успевали да приђу на два гола заостатка, али не и ближе од тога:
Хрватска - Италија 10:8 (4:0, 3:5, 2:1, 1:2)!
Најбољи стрелац међу "баракудама" био је Лорен Фатовић, који за разлику од свог селектора, није био суспендован, иако је прексиноћ песницом у лице ударио нашег аса, Филипа Филиповића.
Фатовић је постигао три гола из пет покушаја, што је уз два гола капитена Андра Бушљеа из два покушаја и два поготка центра Луке Лончара уз један промашај, било сасвим довољно за четврту хрватску медаљу са европских првенстава.
Хрватска је 1999. у Фиренци освојила сребро после пораза од Мађарске, 2003. у Крању такође сребро после чувеног пораза од Србије и Црне Горе уз тучу на трибинама и новинарској ложи, а до данас једино злато освојила 2010. када је била и домаћин ЕП у Загребу.
У међувремену, "баракуде" су 2012. испадале у првој рунди, 2014. и 2016. у четвртфиналу, након чега ће се комшије вратити на церемонију доделе медаља освајањем прве бронзе у историји.
Коначан пласман:
недеља
За 7. место: Русија - Мађарска 9:8
За 5. место: Грчка - Црна Гора 8:6
За 3. место: Хрватска - Италија 10:8
За 1. место: Србија - Шпанија 7:7, петерцима 5:3
У селекцији Италије, која је првак Европе била 1947, 1993, 1995, истакли су Франческо ди Флувио и Валентино Гало са по два поготка. "Азури" су од 2001. године освојили само две медаље: сребро 2010. и бронзу 2014.
Разлику у базену направили су и голмани, утолико што је Марко Бијач одбранио осам од 16 удараца италијанских ватерполиста, док је његов имењак Дел Лунго зауставио шест од 13 шутева.
Хрватска има негативан скор са три репрезентације: Мађарска (8-2-24), Србија (12-3-23) и Шпанија (15-2-16), док у мечевима са Италијом има значајну предност (22-2-7).
Серију победа Србије на највећим такмичењима, у којој је освојено олимпијско, светско и европско злато, прошлог лета у полуфиналу Светског првенства у Будимпешти прекинула је управо Хрватска, која је потом у финалу савладала и домаћина резултатом 8:6.
Извор: Мондо.рс/Б92/моззартспорт
Коментари / 0
Оставите коментар