WБ - легенде: Његово друштво су Роџер Федерер и Пит Сампрас...
Када се говори о рекордном броју титула на Вимблдону увек се спомињу два имена – Роџер Федерер и Пит Сампрас.
Тенис 30.06.2018 | 22:45
Роџерови навијачи надају се да би њихов љубимац овог лета могао да се осамостали на челу вечне листе, али, уколико то и учини, неће престићи само 'Пистол Пита'.
Стоји да су тенис пре и после Опен ере готово два различита спорта, пре свега због напретка саме игре и опреме с којом се игра, али сваки тениски фанатик морао би да зна ко је Вилијам Реншо.
Петнаест минута млађи од браће Реншо такође има седам пехара са незваничног првенства света, док је заједно са братом Ернестом пет пута славио и у конкуренцији дублова.
Рођени су трећег јануара 1861. године у месташцу Брендон Лоџ, у Ламингтону, пре него што су се са свега неколико месеци преселили у Челтернам, а управо је то можда и било кључно за стварање првих страница историје 'белог спорта'.
Управо у Челтернаму, на породичном плацу изградили су терен на ком су почели да се баве тенисом. Енглези кажу да је велико питање да ли би тенис на трави данас и постојао да није било Браће Реншо, који су још пре 150 година сваким новим мечом уносили револуцију у тенис.
Остали су упамћени и као први спортски братски пар, али и пар који је први имао армију навијача и давао аутограме.
Обојица су почела да се такмиче на националном нивоу са двадесет година, а Вилијам се побринуо да га публика у Лондону добро запамти већ приликом прве посете.
Од 1881. до 1886. године освојио је шест узастопних титула на Вимблдону, што до данас нико није успео да надмаши – најближи томе били су чувени Швеђанин Бјерн Борг и управо Федерер са пет у низу.
У свом првом финалу, Вилијам је Џону Хартлију препустио само два гема (6:0, 6:1, 6:1), да би потом два пута узастопно био бољи од старијег брата, оба пута после велике борбе у пет сетова.
Уследила су три тријумфа над Хербертом Лоуфордом, одоносно још један над Ернестом, пре него што је Вилоугби Хамилтом 1890. године постао први човек који је успео да савлада Вилијама.
Ипак, требало би напоменути да се све до 1922. године прошлогодишњи шампион директно пласирао у финале на наредном издању турнира, али ни то не умањује све оно што су браћа урадила за један од најпопуларнијих спортова света.
Истовремено, у дублу су доминирали од 1884. до 1886, а били су најбољји и 1888, односно 1889. године, а идентинчне партије Вилијам и Ернест, који је једини тријумф на Вимблдону остварио 1888, пружали су и на УС Опену, једином преосталом Гренд Слему њиховог времена.
Вилијамс 1887. није могао да брани титулу због 'тениског лакта', познате повреде, а није га било ни годину дана касније, када је постао први председник Британске асоцијације за тенис на трави.
Вилијам је умро 12. августа 1904. после компликација због напада епилепције, док је Ернест умро пет година раније тровањем соном киселином, а ни данас није познато да ли је у питању било самоубиство или убиство.
Обојица су постхумно уврштени у кућу славних.
Браћа Реншо важе за родоначелнике сервиса 'изнад рамена', као и стила игре у дублу који је тек после Другог светског рата опште прихваћен – пошто су већ после првог, другог ударца у поену обојица излазила на мрежу.
Извор: Б92
Коментари / 0
Оставите коментар