БиХ је депонија увозне лоше робе
Познато је да многи производи из земаља Европске уније, који се продају на тржишту Републике Српске и БиХ, имају исту амбалажу, па и цијену, али су лошијег квалитета. Из бројних удружења потрошача потврђују да грађани купују разну увезену робу сумњивог квалитета, што се оправдава слабом куповном моћи, по којој је БиХ на посљедњем мјесту у Европи.
Босна и Херцеговина 09.06.2018 | 19:22
Због различитог квалитета истих производа одавно постоји сукоб источних и западних земаља чланица Европске уније. У борби против двоструких стандарда покренут је нов метод тестирања квалитета. БиХ још су свезане руке.
"Постоји разлика по питању квалитета, често се ту истичу различити кондиторски производи попут чоколада и кремова, као и производи за одржавање хигијене. С обзиром да БиХ није чланица ЕУ, код нас би то питање требали покренути наши представници за преговарање са ЕУ", изјавила је за БН ТВ Душанка Макивић, портпарол Инспектората Републике Српске.
"Ако поставите стандарде и прописе то можете да спријечите, али БиХ за то још није оспособљена", оцјењује Јован Василић, предсједник Удружења потрошача “Звоно” из Бијељине.
Василић указује да смо ми отворено тржиште, и наравно да ћемо добити робу лошијег квалитета по истој, некада и већим цијенама него што су у земљама западне Европе.
Разлику у квалитету производа, потрошачи су прво примијетили при употреби разних козметичких и хигијенских средстава за домаћинство, а потом су разлике уочене и у квалитету хране.
"А све се оправдава тиме што нам је куповна моћ мала, па можемо да једемо било шта, користимо обућу, одјећу итд. Трећа ствар паковање - грамажа мања, а цијене исте", каже Василић.
Василић указује и на неусклађеност прописа око држања меса.
"За Њемачку шест мјесеци дубоко замрзнуто, па прерадити, извести, уништити, а код нас година дана. Сигурно да има примјера да се увози месо у којима је истекао рок трајања, одмрзне и продаје у маркетима као свјеже месо".
Из Инспектората објашњавају да уколико састав производа одговара декларацији, ту нема ништа спорно. Међутим, из удружења потрошача напомињу да је важно обратити пажњу на језик на декларацији увезеног производа.
"Ако купите производ у Њемачкој или Аустрији тешко да ћете наћи на неком другом језику, изузев Француска, Швајцарска", каже Василић.
У борби за преживљавање већина грађана БиХ нема времена за читање разних декларација. Дубина џепа одређује шта и колико пазарити. Зато смо по куповној моћи на дну Европе.
"Просјечном платом покривате само храну. То је поражавајуће, показатељ да су грађани БиХ на зачељу Европе, иза Албаније", указује проф. др Миладин Јовичић, економиста.
Привреда на издисају, животни стандард низак, али цијене европске. Истраживања показују да су у БиХ осим многих производа и цијене градског превоза и комуналних услуга више него у појединим државама ЕУ.
"Ми пратимо европске трендове у свему, као када бисте зидали кућу, почнете од кров, а темеља нигдје", објашњава један грађанин Бијељине.
(БН)
Коментари / 15
Оставите коментар????
09.06.2018 18:00Ста сад треба да сам тузан сто смо на дну Европе по стандарду и квалитету зивота? Па то смо и заслузили, сто сад да кукам за бољим? Добро је и ово. Док има у стомак ста да се стави добро је.
ОДГОВОРИТЕТруе
09.06.2018 18:13БиХ, Македонија, Црна Гора, Србија, Албанија...Румунија, Бугарска...трећи свијет!
ОДГОВОРИТЕИстина
09.06.2018 18:28Лошији квалитет је прије свега код детерџената-прашкасти и течни, квалитет пасти за зубе,шампона и гелова за туширање.Квалитет је лошији код кондиторских производа нарочито чоколада које су са много мање какаоа или љешника.Сиреви су тек посебна прича нарочито они "посни" који су чисти маргарин.Уља су проблем јер у саставу боце маслиновог уља је 70% сојиног уља-ГМО.
ОДГОВОРИТЕПаметни телефони и супља глава
09.06.2018 18:42Кривицу тразимо у самим нама.Сви глуме господу. Вецина носи паметне Телефоне а сто једе смеце са запада то га бас брига. Кад погледам пуста села а сељаци се стрпали у град па макар и гладни били онда ме ниста не изненадјује
ОДГОВОРИТЕИн
09.06.2018 19:36Ето дај ти примјер врати се на село
Посавац
09.06.2018 19:40Браво,,Посавина онако плодна земља,лези напуштена.Неће нико да обрадјује земљу,па нека онда једу смеће од хране.
Љаксе
09.06.2018 19:54Немој тако пријатељу,немој макар на оног постеног сељака а по сељацинама удри слободно.Ста би сељак радио када је све сто се увезе јефтиније од домацег.
ре
09.06.2018 19:55Свака ти част ! Све потписујем .
Мурија
09.06.2018 22:28Е док је Додо возао трактор била је боља храна.нема друге него га протјерати у Бакинце опет.
Вупер
09.06.2018 18:50Нормално кад власт дозволи сву робу задње класе да се увози, само да је јефтино да народ мозе купити да непомре гладан. Тако се власт бори за народ ово висе нелици нинаста
ОДГОВОРИТЕЗоран
09.06.2018 19:29А јели вас неко гони да купујете те производе?Толико добрих и квалитетних производа код нас а ви трчите за увозним. Ако неки производ нико не купује он ће нестати из понуде зар не. Ако неко купује нпр. Нутелу и плаца је много скупље него сто је плаћају Нијемци или остали западњаци или Милка чоколаде (а све то по укусу није ни близу оном на западу)то је његов проблем и онда кука како нема новаца.
ОДГОВОРИТЕБас Вала
09.06.2018 19:57Еурокрем десет пута бољи а Старковим цоколадама и кексовима не видим никаквих мана.Боље да нисам писао,сад морам отици узет несто слатко.
Веганац
09.06.2018 22:08Сами сте криви кад купујете отпад! Све то имате у васим бастама. Треба се само мало намуцити. Све док сте навикли на куповину тих ствари, они це вам набављати тај јефтини отпад.
ОДГОВОРИТЕБј
10.06.2018 11:39Из истих земаља се увози и у сусједне државе. Увозило се и за време бивше - ругло од дрзаве (Југославије). Сва постојеца роба је раздијељена на висе класа. Све зависи од дебљина новчаника.
ОДГОВОРИТЕРе
21.06.2018 14:29БиХ је депонија контејнер Европе, отпада и увозог смећа сваке врсте. Европски отпада и дивља депонија за све што требна, а народу и држави се дају кредити да би то будале наивне куповале. И тако нас вишеструко користе. Кад неко купује стан или кола, он дигне кредит од стране банке, засполи се на буџету или држа предузећу, држава диже кредит да њиму плаћа плату, он дигне кредит да купу стан ауто, и тако Запад зарађујена будалама. Да не говормо у увозном смећу од хране и свим робама, То никад није виђено на овим просторима.
ОДГОВОРИТЕ