Прича: 1930. година - Уругвај...

Епопеја Тиркета, Моше. . . Прво светско првенство на којем је учествовало 13 репрезентација. Југославија победила Бразил, Уругвај светски првак, у финалу савладао Аргентину 4:2.

Фудбал 13.05.2018 | 23:07
Прича: 1930. година - Уругвај...
Одлука о одржавању првог Светског првенства донета је 26. маја 1928. године, на конгресу ФИФА у Амстердаму. Годину дана касније у Барселони, одлучено је да се организација турнира повери тадашњем двоструком олимпијском шампиону, Уругвају, који је уједно требало да прослави један век постојања независне државе.

На инаугуралном Мундијалу учествовало је само 13 репрезентација, од чега девет са северног и јужног америчког континента и четири из Европе. Четири британске репрезентације нису имале право наступа пошто у то време уопште нису биле чланице ФИФА, а многи национални савези одбили су позиве из протеста што се турнир не одржава у Европи или наводећи тронедељно путовање бродом као хендикепирајући фактор у односу на америчке селекције.

Европу су представљале Француска, Белгија, Румунија и Краљевина Југославија.

Сви мечеви играни су на три стадиона у Монтевидеу, Јужноамериканци су, према очекивању, доминирали, мада се ни Европљани нису обрукали. Први гол свих времена на светским првенствима постигао је Француз Лусијен Лоран, у победи "триколора" над Мексиком (4:1). Французи су у следећем колу изгубили од Аргентине (0:1), пошто је судија одсвирао крај већ у 84. минуту, а онда схватио грешку и позвао натраг на терен фудбалере, од којих су неки већ били под тушевима!

Оба полуфинала обележила је доминација тимова из Јужне Америке. Репрезентација САД, са неколицином енглеских фудбалера у својим редовима, поражена је од Аргентине резултатом 6:1, док је домаћин истим резултатом савладао Југославију, иако су плави повели са 1:0.

Финале је одиграно 30. јула, пред око 100.000 гледалаца на легендарном стадиону Сентенарио, на ком Уругвајци и данас организују интернационалне мечеве. Верује се да је прво полувреме играно лоптом Аргентинаца, а друго уругвајском, пошто две стране нису могле да се усагласе на други начин. Аргентина је после првих 45 минута водила са 2:1, али у наставку није одолела, тако да су победом од 4:2 (Дорадо 15, Сеа 57, Ириарте 68, Кастро 89 - Пеуселе 20, Стабиле 37) титулу освојили домаћи фудбалери.

Из руку председника ФИФА Жила Римеа, пехар је примио капитен Уругваја Хозе Назаси.

ЈУГОСЛОВЕНИ (СРБИ) СА БРОДА ДО ПОЛУФИНАЛА

Југословенски фудбалери допутовали су у Монтевидео бродом, после 18 дана пловидбе, а њихови тренинзи, који су се сводили на трчкарање по бродској палуби, постали су део предања које су генерације навијача преносиле "са колена на колено".

Без правих припрема, Југословени су на старту турнира начинили сензацију, победивши Бразил 2:1. Први гол за плаве на шампионатима света у том сусрету је постигао 18-годишњи Александар Тирнанић. Изабраници Бошка Симоновића потом су са 4:0 декласирали Боливију и као победници групе пласирали се у полуфинале, где их је чекао домаћин.

Пред крцатим трибинама Сентенарија, у карневалској атмосфери, судијске неправде обележиле су меч Уругваја и Југославије. Наши су повели голом Секулића и најавили ново изненађење, међутим, Уругвајци су убрзо изједначили и након тога постигли још пет погодака за уверљив тријумф. У чувеној акцији за вођтво Уругваја од 2:1, учествовао је један полицајац, који је лопту из гол-аута вратио у игру и омогућио Анселму да савлада "Ел Гранде" Милована Јакшића.

Југославија је на првом Светском првенству поделила треће и четврто место са селекцијом САД и постала најбоље пласирани представник Европе.

Селектор: Бошко Симоновић звани "Божа Дунстер".

Играчи: Милован Јакшић 3 (наступа) / 0 (голова), Милутин Ивковић 3/0, Драган Михаиловић 3/0, Милорад Арсенијевић 3/0, Момчило Дјокић 3/0, Љубиша Стефановић 3/0, Ивица Бек 3/3, Благоје Марјановић 3/1, Александар Тирнанић 3/1, Ђорђе Вујадиновић 3/1, Бранислав Секулић 2/1, Драгутин Најдановић 1/0.

РЕЗУЛТАТИ ЈУГОСЛАВИЈЕ

ПРВА ФАЗА:
Југославија - Бразил 2:1 (Тирнанић 21, Бек 30 - Прежињо 62)
Југославија - Боливија 4:0 (Бек 60, 67, Марјановић 65, Вујадиновић 85)

Полуфинале:
Југославија - Уругвај 1:6 (Секулић 4 - Сеа 18, 65, 81, Анселмо 21, 39, Ириарте 61)

ПОЛУФИНАЛЕ
Аргентина - САД 6:1
Уругвај - Југославија 6:1

ФИНАЛЕ
Уругвај - Аргентина 4:2

КОНАЧАН ПЛАСМАН
1. Уругвај, 2. Аргентина, 3-4. Југославија, САД

Утакмица са највише голова: Аргентина - Мексико 6:3 (прва фаза)
Укупно голова на турниру: 70
Просек голова по утакмици: 3,89

Најбољи стрелац: Гиљермо Стабиле (Аргентина) - 8
Највише голова на утакмици: Гиљермо Стабиле (Аргентина), Педро Сеа (Уругвај) - 3

Највећа посета: 93.000 (Уругвај - Југославија, полуфинале)
Укупна посета: 447.500
Просечна посета: 24.861

УЧЕСНИЦИ: Аргентина, Бразил, Француска, Белгија, Уругвај, Парагвај, Чиле, Сједињене Америчке Државе, Румунија, Мексико, Југославија, Боливија, Перу. 

Извор: мондо.рс

Коментари / 0

Оставите коментар