Адвокатима 1,5 милиона марака
Четири адвоката наплатиће 1,5 милиона КМ за заступање Републике Српске у арбитражном спору тешком 40 милиона долара који су против БиХ покренули акционари бањалучког „Крајина осигурања“ Навеен Аггарwал и Гупта Неете, сазнаје ЦАПИТАЛ.
Република Српска 01.05.2018 | 15:17
Ова група била је једини понуђач који се пријавио на јавни позив Министарства финансија.
Министарство финансија расписало је почетком марта јавни позив за набавку међународних експертских услуга, а министар финансија је 26. априла донио рјешење о избору најповољнијег понуђача.
„Утврђује се да је за најповољнијег квалификованог понуђача у поступку набавке правних услуга изабран прворангирани понуђач односно група понуђача у саставу Стеван Димитријевић, Сенка Михаљ, Владимир Ђерић и Даворин Маринковић са укупном коначном цијеном понуде од 1,26 милиона КМ плус ПДВ или укупном цијеном са урачунатим ПДВ-ом од 1,47 милиона КМ“, наводи се у рјешењу.
Наведено је и да се уговор са најповољнијим понуђачем може потписати у року не краћем од десет дана од дана када је понуђач примио рјешење о избору.
„Ако понуђач у року од 15 дана након потписивања уговора не достави банкарску гаранцију за уредно извршење уговора, која износи десет одсто вриједности уговора, тај уговор ће се сматрати ништавним“, истакнуто је у рјешењу.
Влада РС именовала тим који ће учествовати у оспоравању тужбених навода
У Министарству финансија РС за ЦАПИТАЛ су рекли да је почетком априла одржана статусна конференција на којој су усаглашени услови и начин понашања странака у поступку те да је уговорен и одређени степен тајности којег су старнке дужне да се придржавају да неби дошло до кршења процедуре у поступку.

„Правилима је такође предвиђено да ће тужба у овом поступку доћи на изјашњење средином јуна и биће остављен довољан рок у коме ћемо имати прилику да дамо одговор на тужбу у циљу оспоравања свих навода из тужбе. У међувремену Влада РС је именовала радни тим од представника свих релевантних институцуја у Републици Српској који ће учествовати у давању одговора на тужбу и оспоравању тужбених навода“, нагласили су у министасртву.
Јавним позивом који је Министарство финансија расписало предвиђено је да се уговор закључује на период до три године, односно до завршетка спора, а од понуђача је трежено да имају искуство у заступању државе или државних органа са подручја бивше СФРЈ у најмање двије инвестиционе или комерцијалне арбитраже, појединачне вриједности минимално 40 милиона долара у периоду од три године, као и списак извршених уговора који се односе на овај услов.
Наглашено је и да адвокатске канцеларије као и адвокати који у тим канцеларијама раде не смију бити у било каквој вези са тужиоцем.
ЦАПИТАЛ је први објавио да су индијски држављани Навеен Аггарвал и Гупта Неете те њихова компанија Усха Индустриес из Њу Делхија 18. септембра прошле године поднијели захтјев за арбитражу против БиХ по правилима УНЦИТРАЛ-а, а у складу са Споразумом између БиХ и Индије о унапређењу и заштити инвестиција.
Правобранилац РС Млађан Мандић рекао је раније да ће Влада РС вјероватно водити комплетан поступак, а да ће Правобранилаштво БиХ имати само надзор над тим, с обзиром на то да се ради о предузећу које је у власништву РС.
У тужбеном захтјеву Аггарwал и Гупта Неете тврде да су нетачне информације које су о „Крајина осигурању“ биле наведене у проспекту приликом емисије акција, а које су они купили. Истакли су да су тек након куповине сазнали да је цијена акција била “надувана” и да није одговарала стварном стању.
Истовремено, у РС се води и кривични поступак против Навеена Агарwала који се сумњичи за злоупотребу положаја у “Крајина осигурању”.
Навеен Аггарwал и Гупта Неете су крајем 2015. године, за 6,9 милиона КМ купили већински пакет акција „Крајина осигурања“, а одмах по преузимању донијели су низ спорних одлука због којих су били под константним надзором Агенције за осигурање РС, а касније и Министарства унутрашњих послова РС.
Друштво је једно вријеме било и под ванредном управом због незаконитости које су починили власници из Индије, а након што је и Комисија за хартије од вриједности РС утврдила да су Аггарwал и Гупта Неете дјеловали заједно при куповини, обавезала их је да објаве понуду за куповину преосталих акција „Крајине“. С обзиром на то да то нису учинили забрањено им је право гласа на Скупштини акционара, а управљање овим друштвом поново је преузела Инвестиционо – развојна банка РС као највећи појединачни акционар.
(Цапитал)
Коментари / 13
Оставите коментарГавран
01.05.2018 13:28Које це ту ср... да буде...
ОДГОВОРИТЕБургија
01.05.2018 15:07Можемо фино лијепо да констатујемо да је "Република Српска изгубила овај спор који је тежак 40.000.000 долара са свеукупним судским трошковима" Ако се на овај износ дода законска затезна камата, онда је штета коју ће РС да претрпи око 80 милиона америчких долара. Због чега је то РС изгубила ? Управо због подобних а неписмених кадрова које упорно СНСД поставља на тако одговорне функције. Све што ти кадрови СНСД-а дотакну, оно постане предметом уништења.
Кадија
01.05.2018 15:16Адвокати су највеци лопови у овој дрзави, а ви тросите народне паре брацо није цудо сто пропадамо. Ма фуј.
Ре
01.05.2018 18:18То је пројект наше владе, или З. Тегелтије. Све стручњак до стручњака. Ту ће бити ср.. а, до кољена. Е, то су ти што нас воде. Кад ће октобар....
Спасиоце нас
01.05.2018 13:35Милораде спасавај нас ако бога знас. Ти једини цувас Српску од разних непријатеља, Америке, Бакира и Сороса. Кукала нам мајка ста це бити са нама кад тебе висе не буде. Пуна подрска и да нам дуго позивис и цувас Републику Српаку.
ОДГОВОРИТЕПравда
01.05.2018 13:47Ахахааааа кукај кукај кукала ти ма.. А
Борац рс
01.05.2018 14:09ПОД ХИТНО ИДИ ДОКТОРУ.
киза
01.05.2018 14:44Спасиоце нас Баја би нас спасио када би отисао сто даље од Србије и РС-а. Успут не би било лосе да и ти одес са њим и да се никада висе не вратис.
ЕУ и остале бајке..
01.05.2018 13:35Политика развоја "довести стране инвеститоре" показује и другу страну медаље. Када се не могу ојацати властите снаге онда се иде са овим другоразредним концептом какав је у осталом и приступање ЕУ. За мале банана-дрзаве су то високоризицни кораци који не осигуравају стварни развој него изазивају привидни прилив ПДВ-а при цему висак вриједности напуста матицну дрзаву. Знаци у сутини је то све неоколонијализам. Без властитог развоја нема бољитка, никада!
ОДГОВОРИТЕ@блбл
01.05.2018 14:02Јос да си нам објаснио како доци до властитог развоја без тог неоколонијализма.Ваљда неко мора финансират властити развој па и кредитима и ко би нам даво те кредите.
Ста се само ради
01.05.2018 14:06Криминална власт,такви и инвеститори.Овде није усао нормалан инвеститор,то су неки Литванци,Украјинци,Грузијци,Израелци,јос ови блентави талијани сто се понасају ко Мусолини према радницима испадосе најкоректнији.Јадна нам мајка,гдје их само надју!!!
ОДГОВОРИТЕБивши радник Бобар осигурања
01.05.2018 14:42Страшно је то што се дешава, са Крајином! Бобар осигурање је Докап. Каја са 3.8 милиона , ушао у власништво 50 %, касније Сам себи продавао акције,истиснуо власнике бивше ,нема их нигдје,нас је доста отишло у друге осигуравајуће куће,све уз помоћ АО и министра Телгетије,, и нико није крив,са рогатим се не можеш бости!
ОДГОВОРИТЕДеwац
01.05.2018 15:41Наивни народ узивајте у зивотној возњи Титаником.
ОДГОВОРИТЕ