Неуставан градски Фонд солидарности

Уставни суд Републике Српске прогласио је незакониту одлуку Скупштине града Требиња о оснивању Фонда солидарности града Требиња, те увођење солидарног пореза за све привредне субјекти у Требињу који су били дужни да издвајају 0,5% годишњег промета у Фонд солидарности.

Република Српска 29.03.2018 | 19:25
Неуставан градски Фонд солидарности
Прихватањем иницијативе Небојше Вукановића, Уставни суд Републике Српске ставио је ван снаге скупштинску одлуку града Требиња. Тако ће градске власти морати да угасе Фонд солидарност и донаторима врате средства која износе више од 560 хиљада марака за прошлу годину.

Вукановић је више пута упозоравао на незаконитост оснивања тога фонда.

“Још прије усвајању ја сам упозоравао Луку Петровића  (градоначелника Требиња)да је то неуставно и незаконито. Не можете некога рекетирати и отимати, а онда давати и глумити хумантарца. Ово је велика побједа и враћење повјерања у правну државу и јачање институција јер је Уставни суд показао овом пресудом да локлане кабадахије не могу да раде шта хоће и не могу да досносе самосталне одлуке, намећу рекете и друге ствари”. истакао је Вукановић.

У састављању иницијативе учествовао је и Славиша Раковић, шеф ресора за јавне финансије у економско социјалном савјету СДС-а. Он каже да се овдје ради о преседану јер се не ради само о незаконитој одлуци града Требиња већ је у питању општи интерес и грађана Републике Српске и привредника. Град Требиње је, наводи Раковић, практично увео парапорез за који не постоји законска основа.

“У Требињу да би прикрили пореску природу тога рекли да су сви привредници који су опорезовани они који остварају укупан приход преко 50 хиљада, да су сви чланови фонда и да је то неки вид чланарине. Није ни чудо да чак и након пресуде да Лука Петровић као градоначелник реагује да каже да су то били добровољни прилози. Истина је само једана да је одлуком о утврђивању посебне накнаде за солидарност утврђено да су обвезници били обавезни да уплаћују то и оно што је прикривано том одлукуом јесте да су та средства уствари чланарина” нагласио је Раковић.

Он наводи и да је иницијтива поднесена како се увођење оваковог парапореза не би ланчано проширило и по осталим локланим зајдницама у Српској, односно да би се све вратило у оквире закона и Устава.

“У години у којој напокон  имамо утврђен регистара парафискланих намета и општу констатацију о оптерећењу овакав примјер није за похвалу. Знате, 0,5 посто је велики намет, то чак у пореској пракси је И тешко наћи примјер да се опорезује укупан промет, то је више онда порез на промет а не на приход тако да и са те стране имамо нешто што је дубоко погрешно” навео је Раковић.

Раковић и Вукановић су истакли  да се са стране градске управе сада прича пребацује на терет хумантарних питања што је такође нетачно јер буџет града Требиња није мали и уколико се заиста жели помоћи у буџету има довољно простора за те намјене.



БН телевизија
 

 

 

Коментари / 28

Оставите коментар
Name

Сабахудин

29.03.2018 17:39

Па исти намет увео је Предсједник републике са Фондом за лијецење дјеце у иностранству од0,25%на лицна примања без индивидуалног изјасњавања итузев одбијања писменим путем....

ОДГОВОРИТЕ
Name

Сињ

29.03.2018 18:18

Тако је.

Name

Због тебе у дијаспори сам

29.03.2018 18:30

Драги оче знам да још гласаш за ове Додиикове,од којих немаш новца,тј.нормалне пензије да саставиш до петог у мјесецу а до тридесет првог никако,гласаш за оне што ти направише да ти је част што си одликовани борац,а тебе је сраморта и не смијеш то никоме рећи,за оног што нам похапси и испоручи све ратне комаданте и храбре борце за шачицу своји долара.Гласаш оче опет за оног ко нам укину грб,химну,и дан републике,а сада се као реферндумом боримо за нешто што је он сам потписао и укину,тако да умјесто славе сада имамо онако неки дан који можеш а и не мораш празновати.Гласаш "тајо" за оног што нам укину Републику Српску продајом Брчког,подјели је "тајо као када јабуку пресјечеш на пола.Гласаш "тата" за оног годинама који укину платни систем са Србијом па нам већина фирми пропаде преко ноћи,за оног што приватизова са својим кумовима пола републике и већину фирми,за оног што нас задужи "тајо" да ти ни унучићи твоји унучића неће моћи вратити задузено до сада.Гласас за оног "тајо" што није ни славио нити се крстио.Гласаш "тата" за оног што је оправдавао бомбардовање Србије,говорио да ће ухапсити Краџића и Младића и ухапси,за оног што дође на тенковима истих ових што сада диже буну против њих_Нато,гласаш глупи "оче" за оног што истјера легалног предсједника Поплашена на улицу и протјера цијело једно ратно и политичко рукововодство само да би он дошао и пљацка а не спасавао и запосљавао.Гласас,укратко за будалу,лопова,пробисвјета и подвојену личност која се буди као један особа,доручкује као друга,руча као трећа,вечера као четврта а леже као пета,шеста,седма...Гласаш за неког "тајо" због кога нећеш виђати ни сина ни унучиће ни снаху,у Шведској смо "тајо",можда дођемо следеће године за Божић,ако будеш жив "ТАЈО".Гласаш тајо за Милокрада а ми смо ти све даљи и даљи.ПРОМЈЕНЕ! Драги оче 29.03.2018

Name

ре саб диасп итд итд

29.03.2018 19:14

Имам ојецај да цитам новости из сарајева, Срамите се погинули гарадста .

Name

неко

29.03.2018 20:33

Требињци да ста као сто нисте,требали би Вукановицу споменик за зивота подици. Незнам само сто се цовјек бори за вас.Дзаба је глувом викати на уво.Раскива вам ланце,а ви се сами у њих закивате.

Name

Боки

29.03.2018 17:47

Браво Вукане легендо. Доста нам је лопова и гуликожа који су неспособни и корумпирани и само уводе неке порезе, намете и таксе, а нису у стању да отварају радна мјеста у привреди.

ОДГОВОРИТЕ
Name

... да чико б'ону...

29.03.2018 18:38

А тај Вукан, та легенда, колико ли оно доби гласова 2016 године на локалним изборима у Требињу? Оно, само питам...

Name

ре да цико

29.03.2018 19:16

Исти сте и један и други исту памет имате оба .

Name

какве везе има

29.03.2018 19:36

Какве има везе крет*ну колико је имао гласова, са правом и правдом. Ј*бо те Миле, онај што је издајнички дао Брчко, без икаква разлога укинуо грб, заставу и химну српског народа, покрао сам преко милијарде марака, са својим лоповима преко пет милијарди марака........... Онај исти што је доведен на власт да се усвоји "априлски пакет", па се слуучајно деси због алавих муслимана да не прође дотуцање Републике Српске. Погледајте како се шаховница виори у Федерqацији на свакој институцији, у Херцеговини само она и постоји, то је доказ да су могла остатзи српска обележја. Шта ће нам, свакако нас воде људи друге вјере и српски душмани, зато, да Бог да нам пресјело за сва времена ј*бо нас Миле Јасеновачки.

Name

куку нама са нама

29.03.2018 20:54

"Чико"..у томе и јесте проблем..у томе броју гласова,њега и њему сличних..гдје свјест и савјест вас који излазите на изборе..да излазим,можда би њему дао прилику да сво ово"лајање"преточи у дјело.Овако,сви сте се зачаурили уз те неке своје странке,које и ако вам стежу омчу око врата,када дођу на власт,ви их опет подржите..до кога је.

Name

Ин

29.03.2018 21:42

Требињци ви сте изабрали Петровица сто се буните гласајте опет за секту

Name

Истина!

29.03.2018 17:50

Засто не казес коме су исле паре од тога фонда Вукановицу,паре су исле најсиромаснијима и сада твојим апелом они немају ниста а ти плату 3000 марака!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Никола

29.03.2018 18:16

Ало' боту,одлука није Вуканова него Уставог суда Републике Српске!? Јел' ти то не постујеш институције Републике Српске!?

Name

Армагедон

29.03.2018 18:31

4000КМ нето,плус превоз јер у Требињу га нико очима не може видјети.

Name

ре

29.03.2018 19:10

Није само најсиромаснијим,вец и за младе брацне парове,подстицај радању,вантјелесна оплодња... .Какав еуро ауто го!Браво Вукане.

Name

Вукан за предсједника

30.03.2018 08:04

Тај новац најсиромашнијим није требао да иде из тог накарадног "фонда", мислим рекета. Ти који су све покрали су и основали тај фонд да могу даље красти. Паре за сиромашне треба обезбједити легалним путем, а не красти их по разним тендерима.

Name

007

29.03.2018 18:01

Сада да се угасе кухиње и укине помоћ слабим.

ОДГОВОРИТЕ
Name

СдС Прњавор

29.03.2018 18:23

Имате робне резерве бандо црвена сто сте покрали.. Мзд би могли и из тих средстава да финансирате јавне кухиње и остало, да вас нема не бих ни било потребе за јавним кухињама. Поз

Name

Дијагноза

29.03.2018 18:27

Нека укину своје дневнице и накнаде и та средства преусмјере за помоћ тим категоријама, накупиће се много више...

Name

Требињка

29.03.2018 18:49

Није тацно него у Тб нико не смије да писне против власти,ми смо кукавице,јаде обицне а Вукан има петљу.

Name

Бандо лоповска

30.03.2018 08:05

Што да се угасе, зато што сте ви све покрали па уводите нелегалне хараче. Престаните красти и ето пара за сиромашне.

Name

Славко

29.03.2018 18:22

Нека се Лука сада жали судији Пикули у Окружном суду у Требињу чији је син осуђен на вишегодишњу робију због нарученог убиства. И још тај судија суди. Ј....м Те државо шта си дочекала.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Славко

29.03.2018 18:23

Нека се Лука сада жали судији Пикули у Окружном суду у Требињу чији је син осуђен на вишегодишњу робију због нарученог убиства. И још тај судија суди. Ј....м Те државо шта си дочекала.

ОДГОВОРИТЕ
Name

др.

29.03.2018 18:26

Нека не краду од народа нетреба никакав фонд.

ОДГОВОРИТЕ
Name

каурин

29.03.2018 18:39

Не разумијем...па зар не би дрзава требала да рјесава социјалне слуцајеве а не да људима намеце порезе и пљацку?? каква солидарност, какви тел позиви мјк б=вам јбм фасистицку..док возете пјевацице и пљацкате овај народ ми треба да откидамо од насе дјеце телефонским позивима другу дјецу да лијецимо!!!!к

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре Каурин

29.03.2018 20:59

Бас тако...Спириц купује стан у Бецу дјетету а за дан семинара наплати 30 000 а од мене и осталих по 3 марке за Фонд...Осилили до краја!

Name

Зоки

29.03.2018 20:43

Само се мозе констатовати да ови сто су на власти вец 12ест година болују од неизлијециве болести лази,превара,обмана и лоповлука,а Лука Петровиц је једно обицно недоносце који се није најео бијелог хљеба прије рата.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Робин Худ

29.03.2018 21:26

По угледу на свог лоповског идола и ментора....тако да ништа не чуди.....!!!!

ОДГОВОРИТЕ