Влада укинула олакшице фирмама
Енормно високе плате у распону од 10. 000 до 20. 000 марака цијеле прошле године себи су исплаћивали челници пет предузећа из сектора текстила, одјеће, коже и производа од коже, што је на крају пресудило да Влада РС укине олакшице комплетном том сектору које му је дала прије осам година.
Република Српска 24.03.2018 | 08:24
Власници и директори приватних компанија имају право да себи исплаћују високе плате, али је проблем настао због тога што су приликом њихове исплате коришћене Владине олакшице. Влада је увела олакшице како би помогла овој грани привреде, коју карактеришу ниска зарада у пословању у односу на друге секторе и мале плате запослених. Циљ олакшица било је подстицање развоја и ново запошљавање у обућарској и текстилној индустрији.
Олакшице су се огледале у томе да је снижена основа за обрачун доприноса за запослене у овом сектору који имају плату већу од републичког просјека, који је у прошлој години износио 831 КМ. На тај начин предузећа су издвајала мање новца за доприносе, али је проблем настао када је утврђено да менаџмент појединих предузећа себи исплаћује високе плате које не одражавају кризу у њиховом сектору.
Влада је због тога почетком године укинула повластицу и повећала основу за обрачун доприноса за запослене чија зарада премашује републички просјек, што ће утицати на раст трошкова предузећа и оптеретити њихово пословање.
- Ступањем на снагу новог Закона о доприносима од 1. јануара ове године за запослене у овом сектору, чија је плата мања од просечне плате за претходну годину, основица доприноса и даље износи 25 одсто, док се за запослене чија је плата једнака просјечној или већа доприноси плаћају на укупан приход обвезника на који се плаћа порез на доходак који укључује доприносе, односно на бруто плату - казали су у Министарству финансија РС.
У образложењу које је пратило нови Закон о доприносима наведено је да је долазило до злоупотреба повластица.
- У пракси је долазило до злоупотреба од стране менаџмента и одговорних лица уплатиоца доприноса јер су исплаћивали врло високе плате на које је плаћен допринос према умањеној основици. То није био циљ увођења умањене основице - наведено је образложењу уз Закон о доприносима РС.
(Глас Српске)
Коментари / 5
Оставите коментарсве се зна , закон ћути
24.03.2018 09:12Владо мијатовић врши терор над радницама , плаћа их у просјеку 250-350 км . Узима од бироа сваке године подстицаје за запошљавање више десетина радница , то ради или је радило вечина фирми у Зворнику све у талу са надлежним из бироа .
ОДГОВОРИТЕXY
24.03.2018 10:08Дијете са вођама владајуће секте.
Дарко
24.03.2018 09:15Влада је укинула олаксице само за плате које су изнад републицког просјека. Теско да неко од радника у текстилној индустрији има преко 800КМ нето. Ово је давно требало урадити. Нема смисла да директори исплате 10000 КМ нето плате а на тај износ плате доприносе 250 марака.
ОДГОВОРИТЕдејанпд
24.03.2018 11:17Дарко, нема логике да се било који сектор издваја, то је прије свега у супротности са Уставом и основним правима градјана у смислу правицности и једнакости, засто ја који радим у трговини, нпр и имам плату испод републицког просјека немам иста права, јер дозволи, доприноси нису терет послодавца него радника, јос од када је уведен термин БРУТО ПЛАТЕ, тако да је уплата доприноса на терету радника и он је обвезник доприноса, а предузеце само изврсилац или реализатор, ликвидатор, како год... засто је и Влади, Инспекторату итд, требало осам година да виде ста се десава? колики је износ те разлике, на све плате исплацене преко републицког просјека, да ли би неко требао за толико да одговара, било у Влади или другој институцији?
Немања
26.03.2018 11:23Владо Мијатовиц има толику плацу а радник 250 км залосна дрзава у којој зивимо
ОДГОВОРИТЕ