Vlada ukinula olakšice firmama
Enormno visoke plate u rasponu od 10. 000 do 20. 000 maraka cijele prošle godine sebi su isplaćivali čelnici pet preduzeća iz sektora tekstila, odjeće, kože i proizvoda od kože, što je na kraju presudilo da Vlada RS ukine olakšice kompletnom tom sektoru koje mu je dala prije osam godina.
Republika Srpska 24.03.2018 | 08:24
Vlasnici i direktori privatnih kompanija imaju pravo da sebi isplaćuju visoke plate, ali je problem nastao zbog toga što su prilikom njihove isplate korišćene Vladine olakšice. Vlada je uvela olakšice kako bi pomogla ovoj grani privrede, koju karakterišu niska zarada u poslovanju u odnosu na druge sektore i male plate zaposlenih. Cilj olakšica bilo je podsticanje razvoja i novo zapošljavanje u obućarskoj i tekstilnoj industriji.
Olakšice su se ogledale u tome da je snižena osnova za obračun doprinosa za zaposlene u ovom sektoru koji imaju platu veću od republičkog prosjeka, koji je u prošloj godini iznosio 831 KM. Na taj način preduzeća su izdvajala manje novca za doprinose, ali je problem nastao kada je utvrđeno da menadžment pojedinih preduzeća sebi isplaćuje visoke plate koje ne odražavaju krizu u njihovom sektoru.
Vlada je zbog toga početkom godine ukinula povlasticu i povećala osnovu za obračun doprinosa za zaposlene čija zarada premašuje republički prosjek, što će uticati na rast troškova preduzeća i opteretiti njihovo poslovanje.
- Stupanjem na snagu novog Zakona o doprinosima od 1. januara ove godine za zaposlene u ovom sektoru, čija je plata manja od prosečne plate za prethodnu godinu, osnovica doprinosa i dalje iznosi 25 odsto, dok se za zaposlene čija je plata jednaka prosječnoj ili veća doprinosi plaćaju na ukupan prihod obveznika na koji se plaća porez na dohodak koji uključuje doprinose, odnosno na bruto platu - kazali su u Ministarstvu finansija RS.
U obrazloženju koje je pratilo novi Zakon o doprinosima navedeno je da je dolazilo do zloupotreba povlastica.
- U praksi je dolazilo do zloupotreba od strane menadžmenta i odgovornih lica uplatioca doprinosa jer su isplaćivali vrlo visoke plate na koje je plaćen doprinos prema umanjenoj osnovici. To nije bio cilj uvođenja umanjene osnovice - navedeno je obrazloženju uz Zakon o doprinosima RS.
(Glas Srpske)
Komentari / 5
Ostavite komentarsve se zna , zakon ćuti
24.03.2018 09:12Vlado mijatović vrši teror nad radnicama , plaća ih u prosjeku 250-350 km . Uzima od biroa svake godine podsticaje za zapošljavanje više desetina radnica , to radi ili je radilo večina firmi u Zvorniku sve u talu sa nadležnim iz biroa .
ODGOVORITEXY
24.03.2018 10:08Dijete sa vođama vladajuće sekte.
Darko
24.03.2018 09:15Vlada je ukinula olaksice samo za plate koje su iznad republickog prosjeka. Tesko da neko od radnika u tekstilnoj industriji ima preko 800KM neto. Ovo je davno trebalo uraditi. Nema smisla da direktori isplate 10000 KM neto plate a na taj iznos plate doprinose 250 maraka.
ODGOVORITEdejanpd
24.03.2018 11:17Darko, nema logike da se bilo koji sektor izdvaja, to je prije svega u suprotnosti sa Ustavom i osnovnim pravima gradjana u smislu pravicnosti i jednakosti, zasto ja koji radim u trgovini, npr i imam platu ispod republickog prosjeka nemam ista prava, jer dozvoli, doprinosi nisu teret poslodavca nego radnika, jos od kada je uveden termin BRUTO PLATE, tako da je uplata doprinosa na teretu radnika i on je obveznik doprinosa, a preduzece samo izvrsilac ili realizator, likvidator, kako god... zasto je i Vladi, Inspektoratu itd, trebalo osam godina da vide sta se desava? koliki je iznos te razlike, na sve plate isplacene preko republickog prosjeka, da li bi neko trebao za toliko da odgovara, bilo u Vladi ili drugoj instituciji?
Nemanja
26.03.2018 11:23Vlado Mijatovic ima toliku placu a radnik 250 km zalosna drzava u kojoj zivimo
ODGOVORITE