Лијекови прескупи за Фонд здравства

Фонд здравственог осигурања Републике Српске поништио је трећину тендера тешког 14,7 милиона КМ за набавку цитостатика за потребе здравствених установа у РС уз образложење да се ради о лијековима старије генерације. У већини лотова, сазнаје ЦАПИТАЛ, нико од добављача се није ни пријавио, јер лијекова које ФЗО РС себи може финансијски да приушти углавном нема на тржишту.

Република Српска 07.03.2018 | 08:34
Лијекови прескупи за Фонд здравства
Док број онколошких пацијената у РС из дана у дан расте, а на тржишту постоје и далеко напредније генерације лијекова намијењених онколошким пацијентима, у ФЗО наводе да је ово што они набављају – јефтиније. У остатку понуда које су пристигле цијене су далеко премашиле финансијске могућности Фонда. Од укупно 94 лота поништено је њих 30.

Ипак, тврде да су болнице у РС “снабдјевене већином цитостатика који се налазе на листи Фонда”.

“Фонд је био приморан да због тога што није било заинтересованих добављача поништи више лотова. Осим тога, у појединим случајевима понуђене цијене за поједине цитостатике биле су знатно више него ранијих година, јер су добављачи искористили могућност Правилника о начину контроле цијена, обликовања цијена лијекова и начину извјештавања о цијенама Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ, који дозвољава да ускладе своје цијене са максимално дозвољеним цијенама за цистостатике, које су у неким случајевима сада знатно веће, него прије усвајања овог документа”, истичу у Фонду.

Као примјер наводе да је за један лијек који је Фонд раније плаћао седам КМ, сада стигла понуда по цијени од око 80 КМ.

Болничке залихе опет на издисају
Како нема времена за губљење, а ни болничке залихе нису завидне, Фонд је пожурио да обнови овај тендер надајући се да ће “до краја марта стање бити нормализовано када је у питању снабдјевеност здравствених установа цитостатицима”.

Уколико се, пак, деси да неког цитостатика нема, пацијенти ће морати сами да се снађу, али остаје обећање да ће им стотине КМ Фонд рефундирати у наредном периоду.

“Фонд је захтјеве за рефундацију купљених цитостатика ставио је у врх листе приоритета, како би се осигураницима у најкраћем року рефундирали трошкови за купљени лијек. Такође, обично када недостаје одређени цитостатик постоје замјенске терапије које су пацијентима доступне у болницама, тако да здравље пацијената није угрожено и када се десе спорадичне несташице појединог лијека”, тврде у ФЗО.

Нека је нерегистровано, али је јефтино
Јефтини лијекови нису новина у здравству РС, а да се траже “повољније понуде” за “прескупе болести” доказала је и недавна афера “индијски лијек”. Тада је нерегистровани медикамент генеричког имена пиперацилин/тазобактам, индијског произвођача „Цхандра Бхагат Пхарма“, лако могао да заврши на основној болничкој листи лијекова у РС јер је Фонд одабрао да склопи посао са сарајевском фирмом „Европа Лијек Пхарм“. За 12.250 ампула без адекватног цертификата Фонд је намјеравао да плати око 77.000 КМ.

На одлуку Фонда здравственог осигурања од 21. септембра прошле године и избору сарајевске фирме за набавку индијског лијека жалила се бањалучка фирма „ЦО.МЕДПРОМ“. Сматра да је прихваћена понуда о набавци лијека незаконита, с обзиром на то да на тржишту БиХ већ постоје регистровани слични лијекови.

Канцеларија за разматрање жалби БиХ је 28. децембра прошле године у потпуности поништила спорну јавну набавку, па овај пеницилински антибиотик није завршио у болницама.

Поништењем тендера јасно је ставила до знања да је Фонд здравственог осигурања РС прекршио Закон.

„За прометовање лијекова постоје битни предуслови: да велепрометник тргује само оним лијековима који имају дозволу Агенције, као и оних лијекова за које нема дозволе, али има одобрење надлежног тијела; да готов лијек који нема дозволу може да се увози само ако је ријеч о хитној, медицински оправданој потреби. ФЗО РС није навео ниједан прихватљив и адекватан разлог набавке. Поступак се поништава у цјелости“, закључила је Канцеларија.

Да скандал буде већи, уз овај лијек стигао је цертификат Министарства здравља и породичне заштите Индије који се односи на цефалоспорине, док је лијек пиперацилин/тазобактам, који је тражен у лоту 31 Фонда, пеницилински антибиотик.

Иако је Канцеларија била јасна, директор ФЗО РС Дејан Кустурић у недавном интервјуу за ЦАПИТАЛ казао је да заправо није проблем у набавци јефтиног индијског лијека те да то није прва оваква набавка. Проблем је, навео је, “у законима који остављају огроман простор да се неко жали”.

“Ако постоји начин да добијемо лијек и који није регистрован, онда ћемо то урадити.  Сигурно је да чим се лијек налази на тржишту да мора да буде провјерен и сигуран за пацијента, јер у супротном се не би ни могао наћи на тржишту. Међутим, већи су проблем жалбе које су често неосноване које доводе до дефицита лијекова и медицинских средстава”, закључио је Кустурић.

(Цапитал)

Коментари / 19

Оставите коментар
Name

кеко

07.03.2018 07:39

Нека нису аута скупа, њихове фрајле и ручкови. Какви лијекови? Ко не може да живи нека умре.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хе хе хе

07.03.2018 08:55

ОВО НАМ ЈЕ ДАО МИЛОКРАД ДОДИК И НЕНАД СТЕВАНДИЦ ХЕ ХЕ ХЕ КО НАС Ј... ХЕ ХЕ ХЕ ТАКО НАМ ТРЕБА ХЕ ХЕ ХЕ А САД ГЛАСАЈМО ЗА ЊИХ ХЕ ХЕ ХЕ...

Name

Кики

07.03.2018 09:24

Теби је баш смијешно, благо теби. Чак ниси ни ироничан, штета.

Name

КГБ

08.03.2018 06:03

Шеф службе за тендере у фонду здравства подпредсједник стевандићеве странке. паметном доста.

Name

Питање

07.03.2018 08:00

Ста мислите како би Богданиц био мултимилионер - да нема криминала у здравству?

ОДГОВОРИТЕ
Name

и ко још

07.03.2018 08:56

А Стевандиц узима лови за мјеста у болници за запосљавање и тендере а Дјајиц ко биљка само гања сестре по ходницам ко малоумник.

Name

Заклина

07.03.2018 10:00

Ово су неистине др Стевандиц је олицење моралности млад и перспективан политичар који свима смета. Злоба и неспособност утицу на вас да блатите познатог доктора и патриоту.

Name

Дирликан

07.03.2018 10:53

Заки морамо те пропитати и дообро прпипати одакле ти такве информације за ту протуву и убицу ? Ради се о највецем полтрону и бахатој незналици коју је лансиро Милокрда да се бахати и пљацка како би срусио опзициони СДС који га је одхранио и направио , зар ти он не личи на смеће дебело.

Name

Милан

07.03.2018 08:15

Богданићу и екипи само желим да користе исту терапију као ја!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Васко

07.03.2018 08:16

Срам вас било смрадови једни, само вам кафићи кладионице и мафија функционишу.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јен бен тен

07.03.2018 09:04

Па људи јесте гледали оног ретарда од дир фонда на тв за 23 милиона за тупави софтвер мајмунцина даје милионе надих пара за софтвер ???? А нама требају насе паре за насе лијецење зивотињо снсдовска .

ОДГОВОРИТЕ
Name

лијекови

07.03.2018 09:04

За јадне пензионере и раднике и јадни народ у босни свеје прескупо и свеје поцело бити луксуз...

ОДГОВОРИТЕ
Name

СРПСКИ СОКО

07.03.2018 09:24

ХМ ИМАТЕ *WЕЛМЕД*ГРАДИСКА,, И ПОЛИТИЦКОГ КОНВЕРТИТА,,И РАТНОГ ПРОФИТЕРА Др ДУНИЦА ДАЦЕ ВАМ ПОВОЉНО САМО ДА ОСТАНЕ НА ВЛАСТИ,,ПРОДАНА ДУСА НАМ НЕ ТРЕБА У СДСу.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Сузи

07.03.2018 09:27

Прије пар година Ангела Меркел је одбила стан од држве од 68 м2. Плаћа кирију. Ове наше треба побити.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Алф

07.03.2018 09:28

Ма наста они тросе на љекове док министри се возе у крсевима од 150.000км нека купе лимузине а не лијекове.ако болесни немају лијекова умрјети це ако умру мања су издавања за пензије а бице висе пара за лимузине.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бања лука

07.03.2018 09:29

Заyто се непровјери пословање Зеље Станивуковица који се обогатио на овим лијековима дабогда му до петог кољена требали сљам људски.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Боби

07.03.2018 09:36

Битно је да пара има за софтвер. 23 мил односно укупно 35 мил ће потрошити кроз невиђену пљачку на тај софтвер. Да буде црње набављају софтвер који већ постоји у здравственим установама!? Е, друже Тито, фалиш много на простору од Триглава па до Ђевђелије...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Харе

07.03.2018 10:21

Цитостатици прескупи за Фонд здравства Р Српске , ал зато има за калашњикове и параде!!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Андреа лично

08.03.2018 06:06

Не дирај ми параду, агенције Република ми.