Изборни закон: Затишје пред буру

Питање измјена Изборног закона - без помака. Неки кажу - тренутно је затишје пред буру. Понуђени приједлози у Парламенту БиХ нису добили подршку.

Босна и Херцеговина 06.03.2018 | 21:41
Изборни закон: Затишје пред буру
Приједлози рјешења који су били пред члановима Централне изборне комисије изазвали буру негативних реакција. О њима се није расправљало. Приједлози међународне заједнице о формирању Супер клуба - такођер неприхватљиви. Рок је мај. Из ОХР-а порука - не разматрамо бонска овлаштења. А питање свих питања - како даље?

Много се очекивало - но мало се десило. Посљедњи заједнички састанак бх. политичара и међународних фактора, крајем фебруара - без резултата. У међувремену - нових сусрета није било. Тврде парламентарци и поручују:

Бариша Чолак: "Посљедњи састанак показао је да смо далеко од рјешења."

Дамир Бећировић: "Врло тешко ће доћи до неког рјешења и позитивног помака."

Сафет Софтић: "Што вријеме више одмиче свјестан сам чињенице да је теже доћи до рјешења."

Из европских кругова опет порука - у рјешењу измјена Закона не треба се удаљавати од пресуде Сејдић и Финци. Приоритет је Апелација Боже Љубића. Попуна Дома народа. Но - у ХНС-у јасан став и данас. Само цијели пакет. Предсједништво БиХ, Дом народа Федерације, Мостар. То је питање легитимности. За Сејдић - Финци неопходна је измјена Устава - а то је тренутно немогуће, кажу у ХДЗ-у.

"Али ми смо дубоко увјерени када би се ријешило питање Изборног закона за Дом народа и чланове Предсједништва да бисмо ми ушли у једну много мирнију фазу да бисмо ушли у фазу стабилизирања политичких прилика у БиХ да би то сигурно отворило простор ја сам увјерен одмах послије избора јер мислим да треба радити управо у постизборној години јер тад је политичка ситуација најпогоднија да бисмо могли провести одлуку Европског суда", рекао је Бариша Чолак (ХДЗ).

У СДА дуже времена заговарају интервенцију ОХР-а. Ако се то и деси - нико не може предвидјети шта би то високи представник могао да одлучи. Недавна афера с приједлозима рјешења Централне изборне комисије - није наишла на разумијевање ни у редовима ове странке.

"Оно што је процурило у јавности са задњих разговора који су били је нешто што забрињава. Још више забрињава оно што је процурило из Централне изборне комисије ових дана, али ја мислим да је то све у сврху можда опипавања политичког терена, шта је могуће у овом тренутку направити и која су то евентуално средња рјешења која би била могућа", изјавио је Сафет Софтић (СДА).

Једно од могућих рјешења - и то међународних - је одгађање општих избора и спајање с локалним 2020, тврде поједини парламентарци. То би значило да актуелне власти - остају на власти. А из опозиције и даље позивају - да се размотри приједлог ДФ-а и СДП-а о попуни Дома народа - и то у Федералном парламенту. Међутим, надлежни не сазивају сједнице. И опозиција мишљења - да високи представник може ријешити кризу.

"Зна се ко постоји ко има једини могућност да контролише (ЦИК?) не ЦИК него ОХР који је једини задужен за провођење цивилног аспекта Дејтонског мировног споразума и они у сваком моменту имају могућност да дају одређена рјешења која могу бити и привремена, када је ријеч о ЦИК-у ја сам већ пар пута рекао да тамо сједе људи који дефинитивно су више чланови политичких странака различитих него што су чланови ЦИК-а", казао је Дамир Бећировић (ДФ).

А дио политике у Републици Српској - без подршке реакцији ОХР-а. На питање да ли би пристали на одгађање предстојећих избора у СНСД-у дипломатска порука.

"СНСД је као озбиљна и организована политичка партија увијек спреман на изборни процес сматрамо да треба обезбиједити демократски приступ да треба дефинитивно уважити политичке амбиције оних који нису задовољни тренутним законодавством и ући спремно у складу с изборним законом и каланедарем у изборне активности", рекао је Сташа Кошарац (СНСД).

Ако не буде политичког договора до маја - може услиједити рјешење или ЦИК-а или ОХР-а. Ако ни то - онда се изборни резултати не могу у потпуности имплементирати. Што би значило: нема Дома народа Федерације. нема избора предсједника и потпредсједника Федерације,  Владе Федерације. На крају Дома народа БиХ. Хоће ли грађани узалуд изаћи на изборе?

(Н1)

Коментари / 3

Оставите коментар
Name

Сејдиц

06.03.2018 21:56

Ниста од избора, све док се Роми не буду могли кандидовати за предсједника РС и цлана предсједниства.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ма ја

06.03.2018 22:04

Ма ја ил док Дзибути не изабере представника Хрвата.

Name

...

07.03.2018 06:28

Роми се могу кандидовати у Рс не могу у федерацији.