Срби са Космета неће отцјепљење

Срби на Косову и Метохији, неприхватањем било каквог споразума о нормализацији односа Приштине и Београда мимо постојећег уставноправног оквира Србије, желе да ојачају преговарачку позицију предсједника и Владе Србије, те да укажу на то да свако другачије рјешење може изазвати немире и њихово опште расељавање, рекао је професор Милан Лекић.

Србија 02.03.2018 | 07:46
Срби са Космета неће отцјепљење
Он истиче да Срби не прихватају никакав споразум о нормализацији односа Београда и Приштине којим би јужна покрајина била одвојена од Србије, Косово и Метохија раздвојени на сјеверни и јужни дио, а Епархија рашко-призренска, као дио Српске православне цркве, претворена у косовску православну цркву.

"Заузимањем јасног става о неприхватљивости било каквог споразума о нормализацији односа Приштине и Београда мимо постојећег уставноправног оквира Србије и третирањем Косова и Метохије као јужне српске покрајине са привременом управом под окриљем УН, како је прецизирано Резолуцијом 1244, Срби са Космета желе да ојачају преговарачку позицију председника и Владе Србије, те да благовремено укажу да свако другачије решење може изазвати немире и њихово опште расељавање", каже Лекић.

Према његовом мишљењу, Срби на Космету морају истрајати у ставу да тачка 14 Бриселског споразума, којом је децидирано речено да Србија "неће ометати улазак Косова у ЕУ", мора да буде стављена ван снаге да би јужна покрајина била задржана у државноправном оквиру Србије.

Он каже да су Срби са Косова и Метохије пренијели предсједнику Србије Александру Вучићу и Његовој светости патријарху српском Иринеју јасан став да неће прихватити да заживи ова одредба бриселског споразума, јер Београд, њеним прихватањем, ствара предуслов да самопроглашено Косово као одвојена територија постане пуноправна чланица ЕУ.

"То је циљ Немачке, уз САД и Велику Британију - главног заговорника самопроглашене косовске независности", навео је Лекић.

Он каже да је страх од тачке 14 бриселског споразума оправдан и ако се темељно проучи јасно је да се послије потписивања овог споразума та одредба више не помиње, јер се сматра као да је то свршен чин.

"Експерти међународног права Смиља Аврамов и Елена Гускова јасно су указале да је тадашњи премијер Србије Ивица Дачић, стављањем потписа на документ са том тачком, у начелу прихватио самопроглашену независност Косова.

Ослањајући се на тумачења експерата, ми Срби на Космету морамо истрајати у ставу да та одредница мора да буде стављена ван снаге како би Косово било задржано у државноправном оквиру Србије", наглашава Лекић.

Према његовим ријечима, сагласје Срба са Косова и Метохије о неприхватању споразума о нормализацији односа Београда и Приштине проистиче и из потребе очувања свеопштег културног, историјског и националог идентитета.

"Срби на Космету не прихватају да сносе историјску одговорност за уништавање сопственог идентитета и претварање у народ без историје, без државе и народ чија се целокупна препознатљивост своди на државност стечену почетком 21. века, после потписивања бриселског споразума", истиче Лекић.

Он каже да Срби на Космету прихватају да се комплетан административни апарат Косова, настао под окриљем УН од уласка Унмика, инкорпорира у уставноправни систем Србије и да се та одредница угради у преамбулу Устава Србије.

Лекић тврди да ове ставове подржавају сви политички представници Срба са Косова и Метохије, укључујући Српску листу, ректорат, професоре и студенте приштинског Универзитета, бројна струковна научна удружења, те сви који без јужне покрајине не виде државност Србије.

"Са овим ставом је сагласно комплетно руководство Рашко-призренске епархије на челу са Његовим преосвештенством владиком Теодосијем који је став Срба, монаштва и сестринства Епархије пренео Његовој светости патријарху српском Иринеју", каже Лекић.

Он наводи да Срби са Косова и Метохије, објелодањивањем овог става, желе да ојачају преговарачку позицију руководства Србије јер све док Срби у јужној покрајини не прихвате самопроглашену независност - Косово и Метохија ће бити дио српске државе.

Доктор наука Милан Лекић био је члан санитетског вода у Главном штабу Војске Републике Српске, а један је и од петоро Срба који су присуствовали изрицању пресуде генералу Ратку Младићу у Хашком трибуналу.

(Срна)

Коментари / 16

Оставите коментар
Name

Рс

02.03.2018 07:24

Па Јузна покраијна је вец одвојена да ли им је ко рекао Добро јутро сто то Косово тренутно има са Србијом

ОДГОВОРИТЕ
Name

Рр

02.03.2018 08:02

Има границу.

Name

АР

02.03.2018 08:09

Само подрзати дрзавност косова то гарантује мир

Name

007 Бонд

02.03.2018 08:22

Следећа за мирно одвајање по типу Косова је Република Српска... Услова има... а рата неће бити, јер Дејтон је потписан, и Србија у случају рата може и мора да стане на унутрашње границе између два ентитета.

Name

Ре 007

02.03.2018 09:13

Хахахаахаха. Који си ти болид! И ето из неког разлога до сада РС и Србија нису то хтјеле учинити!? Па била је Србија укључена и задњи пут, па...?

Name

каква лакрдија

02.03.2018 09:32

Па Косово је одувијек Србија!? Проблем Срба је тај да требају да се оцисте од "кукоља",ста?

Name

Ре 007

02.03.2018 09:37

Појма ти немас.

Name

Реално

02.03.2018 10:20

Раздвајање је заврсено за време Милосивецегог резима нисте ваљда заборавили ста народ неце ал кад је мора ту је крај Америка у свјету влада.

Name

блбл

02.03.2018 07:50

Мозете се копрцати јос мало. На овакве последице сте требали мислити када сте певајуци пратили Милосевица деведесетих у протеривању косовара из њихових куца. Гдје су Косовски срби сада? гдје су хрватски срби? а где це ускоро бити Босански срби ако се не уразуме и не макну овог дората са власти.

ОДГОВОРИТЕ
Name

За билб

02.03.2018 10:22

Брате свака част за коментар.Фала богу да има нормални људи. Који размишљају реално и својом главом а не тудјом и емоцијама.Реалност факт чињенично стање је једно а жеље емоције могућности сасвим нешто друго.

Name

Лажно Име

02.03.2018 08:28

Пробуди се,деведесете су давно прошле какви попови и епархије у свјетској политици... људи су одавно престали да насједају на те форе

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хрсуз

02.03.2018 08:51

Овај докториро код нас у Широкон Бригу.......журно!.... Успута купијо и возачку дозволну!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Др МиланЛекић

02.03.2018 17:53

Широки Бриг, или тачније Борак и Полог су властелинство манастира Грачаница, као што су то и све босанске Грачанице. Када их спојиш једномлинијом, добијаш Раму. То је земља краља Милутина. Северно од ње, до Саве је, читавом њеном дужином од Дубице, влада краљ Драгутин.

Name

Зеро

02.03.2018 09:39

Докле ћемо ми Срби живјети у илузијама и ирационалном свијету,отријезнио се и освјестимо већ једном,као да смо преспавали задњих 30 так година,сав нормални свијет нам смије,прихватимо једном реалност и чињенице,немамо ништа од самозаваравања и лагања самих себе

ОДГОВОРИТЕ
Name

Боже сачувај

02.03.2018 10:27

Да нема Косова, ови муљатори из Србије не ни имали о чему паметовати. Највећи успјех су им довођење бјелосвјетске мафије код које обичан народ ринта за 400 марака и носи пелене!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Србија И Република Српска Једна Дрзава Један Братски Народ.

05.03.2018 11:19

Такоје Брацо И Сестре Српкиње Косова И Метохије Нема Оцепљена поуставу Косовоје Србија Итакоостаје.Пуна Подрска Републике Српске И Братске Русије Каи Пријатељске Кине.Поздрав Брацо Цувацемо Колевку Српског Народа И Српски ЈЕРУСАЛИМ.

ОДГОВОРИТЕ