СП: Муса "ратовао" сам - БиХ на минус 17 у Перму!

Босна и Херцеговина је поражена од Русије у четвртом колу квалификација за Свјетско првенство у Кини 2019. године.  БиХ "залеђена" у Перму, нова победа Немачке.  Русија убедљива против изабраника Душка Вујошевића, а Немци после "орлова" савладали и Грузију, у оквиру 4. кола квалификација за СП 2019. године.

Кошарка 25.02.2018 | 18:30
Џанан Муса је одиграо одличну партију, постигао 26 поена, али један играч није довољан да би се савладала Русија.

Изабраници Душка Вујошевића су за три поена шутирали мизерних 22 одсто (5/22), изгубили 18 лопти, а додатни разлог за висок пораз могу тражити и у трећој четвртини у којој су постигли само шест поена.

РУСИЈА - БиХ 70:53 (15:16, 21:16, 21:6, 13;15)

"Змајеви" су у првом полувремену одиграли одлично у одбрани и држали утакмицу у егалу. Уводни квартал активном игром на обје стране терена обиљежио је Миралем Халиловић, а БиХ је четвртину окончала са једним поеном предности, 15:16.

У наставку првог полувремена млади Џанан Муса је преузео тим на своја леђа и индивидуалним рјешењима држао БиХ у утакмици. Руси су средином дионице серијом 9:0 преузели вођство па се на одмор отишло са предношћу Русије од четири поена разлике, 36:32, и ништа није слутило на потпуни потоп који је услиједио у трећој четвртини.

Руси су "ушли у став" и притиском на лопту отјерали бх. кошаркаше из рекета. "Змајеви", са данас индиспонираним Немањом Гордићем, су изгубили линије додавања и тимску игру, па се окренули индивидуалним акцијама. А то није било добро рјешење.

Русија је у том периоду отишла на 19 поена предности, у посљедњој четвртини одбила напад БиХ, која је пришла на 11 поена заостака, и славила побједу од 17 поена разлике.

Најефикаснији у екипи Сергеја Базаревича је, као и у Скендерији, био Виталиј Фридзон са 16 поена, док су двоцифрени још били Зубков са 13, Карашев и Кхвостов са по 11 и Кулагин са 10 постихнутих поена.

Џанан Муса је једини играч БиХ са двоцифреним бројем поена, 26, док је Андрија Стипановић био најближи том "остварењу" са 9.

СТРИЈЕЛЦИ

РУСИЈА: Балашов 2, Фридзон 16, Губанов 7, Карасев 11, Кхвостов 11, Кулагин 10, Зубков 13.

БИХ: Гордић 4, Халиловић 7, Хасандић, Лазић 2, Лончар, Муса 26, Стипановић 9, Сулејмановић 3, Врабац 2.

У другом мечу групе "Е" Француска је као домаћин савладала Белгију са 64:49 и на тај начин помогла БиХ и Русији у намјерама да се пласирају у наредну рунду квалификација.

4. Белгија 4.

У групи Г, у којој се такмичи репрезентација Србије, Немачка је гостовала у Тбилисију и победом над Грузијом 77:87 поправила скор на 4-0.

Разлика у корист "панцера" је почев од 17:27 на крају прве четвртине, скоро све време била двоцифрена.

Грузија је благо запретила у финишу треће и почетком четврте деонице (64:69), али то је било све, пошто су изабраници селектора Хенрика Редла одговорили мини-серијом 5:0 и у 34. минуту опет били на значајних 12 поена разлике - 66:78.

Немци у наредном "прозору" имају лак меч против Аустрије на домаћем паркету и гостовање Србији 2. јула, када ће вероватно пасти одлука о освајачу првог места - под условом да "орлови" не киксну вечерас у Бечу или 29. јуна у Грузији.

Кошаркаши Немачке потврдили су победу над Србијом силовитим издањем над Грузијом, чиме су остали с беспрекорним скором након четири рунде квалификација за Светски куп у Кини наредне године - 87:77 (27:17, 24:21, 18:24, 18:15).

Изузев у првом минуту, после судијског подбацивања лопте, Немачка је чврсто држала вођство у својим рукама од скоро 40 минута! Казнена експедиција Хенрика Редла изгледала је врло доминантно на паркету, сигурно и одисала је великим самопоуздањем, што је на крају довело до рутинске победе, мада коначни резултат можда и не говори тако.

Већ после уводног квартала Немачка је стигла до првог двоцифреног вођства (27:17), што је само најавило какав ће коначни исход бити. Мада је Грузија почетком друге четвртине покушао да врати ствари на своје, Немачка је овај део игре завршила с много ауторитета, стигла до великих 13 поена вишка (51:38), што је у наставку само олакшало посао.

Грузија је неколико пута успевала да смањи заостатак на једноцифрену бројку, али је Немачка знала да одоли, узврати ударац и направи добар посао за овај круг квалификација.

Од петорице играча са двоцифреним учинком најефикаснији је био Јошико Саибу ас 15 поена и пет скокова. Робин Бенцинг убацио је пон мање, а Нилс Гифај и Данило Бартел по 12 поена. У домаћим редовима доминирао је Мајкл Диксон са 26 поена (7/18 из игре, 9/12 са пенала), док је Михаил Беришвили убацио 15 поена.

Велико изненађење направила је Естонија победом над Израелом у Талину - 78:62 (17:19, 20:14, 19:20, 22:9). Пресудна је била завршна деоница, у којој је Израел био сведен на само девет поена, док је домаћин убацио чак 22 и стигао до комотног тријумфа.

У победничком тиму Јанар Талтс је био најистакнутији са 15 поена и 10 скокова, док је код Израела Гал Мекел скупио по осам поена и скокова, уз четири асистенције.

ГРУЗИЈА: Диксон 26, Беришвили 15, Битадзе 9...

НЕМАЧКА: Саибу 15, Бенцинг 14, Бартел 12, Гифај 12, Цирбес 11...