SP: Musa "ratovao" sam - BiH na minus 17 u Permu!

Bosna i Hercegovina je poražena od Rusije u četvrtom kolu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Kini 2019. godine.  BiH "zaleđena" u Permu, nova pobeda Nemačke.  Rusija ubedljiva protiv izabranika Duška Vujoševića, a Nemci posle "orlova" savladali i Gruziju, u okviru 4. kola kvalifikacija za SP 2019. godine.

Košarka 25.02.2018 | 18:30
Džanan Musa je odigrao odličnu partiju, postigao 26 poena, ali jedan igrač nije dovoljan da bi se savladala Rusija.

Izabranici Duška Vujoševića su za tri poena šutirali mizernih 22 odsto (5/22), izgubili 18 lopti, a dodatni razlog za visok poraz mogu tražiti i u trećoj četvrtini u kojoj su postigli samo šest poena.

RUSIJA - BiH 70:53 (15:16, 21:16, 21:6, 13;15)

"Zmajevi" su u prvom poluvremenu odigrali odlično u odbrani i držali utakmicu u egalu. Uvodni kvartal aktivnom igrom na obje strane terena obilježio je Miralem Halilović, a BiH je četvrtinu okončala sa jednim poenom prednosti, 15:16.

U nastavku prvog poluvremena mladi Džanan Musa je preuzeo tim na svoja leđa i individualnim rješenjima držao BiH u utakmici. Rusi su sredinom dionice serijom 9:0 preuzeli vođstvo pa se na odmor otišlo sa prednošću Rusije od četiri poena razlike, 36:32, i ništa nije slutilo na potpuni potop koji je uslijedio u trećoj četvrtini.

Rusi su "ušli u stav" i pritiskom na loptu otjerali bh. košarkaše iz reketa. "Zmajevi", sa danas indisponiranim Nemanjom Gordićem, su izgubili linije dodavanja i timsku igru, pa se okrenuli individualnim akcijama. A to nije bilo dobro rješenje.

Rusija je u tom periodu otišla na 19 poena prednosti, u posljednjoj četvrtini odbila napad BiH, koja je prišla na 11 poena zaostaka, i slavila pobjedu od 17 poena razlike.

Najefikasniji u ekipi Sergeja Bazareviča je, kao i u Skenderiji, bio Vitalij Fridzon sa 16 poena, dok su dvocifreni još bili Zubkov sa 13, Karašev i Khvostov sa po 11 i Kulagin sa 10 postihnutih poena.

Džanan Musa je jedini igrač BiH sa dvocifrenim brojem poena, 26, dok je Andrija Stipanović bio najbliži tom "ostvarenju" sa 9.

STRIJELCI

RUSIJA: Balašov 2, Fridzon 16, Gubanov 7, Karasev 11, Khvostov 11, Kulagin 10, Zubkov 13.

BIH: Gordić 4, Halilović 7, Hasandić, Lazić 2, Lončar, Musa 26, Stipanović 9, Sulejmanović 3, Vrabac 2.

U drugom meču grupe "E" Francuska je kao domaćin savladala Belgiju sa 64:49 i na taj način pomogla BiH i Rusiji u namjerama da se plasiraju u narednu rundu kvalifikacija.

4. Belgija 4.

U grupi G, u kojoj se takmiči reprezentacija Srbije, Nemačka je gostovala u Tbilisiju i pobedom nad Gruzijom 77:87 popravila skor na 4-0.

Razlika u korist "pancera" je počev od 17:27 na kraju prve četvrtine, skoro sve vreme bila dvocifrena.

Gruzija je blago zapretila u finišu treće i početkom četvrte deonice (64:69), ali to je bilo sve, pošto su izabranici selektora Henrika Redla odgovorili mini-serijom 5:0 i u 34. minutu opet bili na značajnih 12 poena razlike - 66:78.

Nemci u narednom "prozoru" imaju lak meč protiv Austrije na domaćem parketu i gostovanje Srbiji 2. jula, kada će verovatno pasti odluka o osvajaču prvog mesta - pod uslovom da "orlovi" ne kiksnu večeras u Beču ili 29. juna u Gruziji.

Košarkaši Nemačke potvrdili su pobedu nad Srbijom silovitim izdanjem nad Gruzijom, čime su ostali s besprekornim skorom nakon četiri runde kvalifikacija za Svetski kup u Kini naredne godine - 87:77 (27:17, 24:21, 18:24, 18:15).

Izuzev u prvom minutu, posle sudijskog podbacivanja lopte, Nemačka je čvrsto držala vođstvo u svojim rukama od skoro 40 minuta! Kaznena ekspedicija Henrika Redla izgledala je vrlo dominantno na parketu, sigurno i odisala je velikim samopouzdanjem, što je na kraju dovelo do rutinske pobede, mada konačni rezultat možda i ne govori tako.

Već posle uvodnog kvartala Nemačka je stigla do prvog dvocifrenog vođstva (27:17), što je samo najavilo kakav će konačni ishod biti. Mada je Gruzija početkom druge četvrtine pokušao da vrati stvari na svoje, Nemačka je ovaj deo igre završila s mnogo autoriteta, stigla do velikih 13 poena viška (51:38), što je u nastavku samo olakšalo posao.

Gruzija je nekoliko puta uspevala da smanji zaostatak na jednocifrenu brojku, ali je Nemačka znala da odoli, uzvrati udarac i napravi dobar posao za ovaj krug kvalifikacija.

Od petorice igrača sa dvocifrenim učinkom najefikasniji je bio Jošiko Saibu as 15 poena i pet skokova. Robin Bencing ubacio je pon manje, a Nils Gifaj i Danilo Bartel po 12 poena. U domaćim redovima dominirao je Majkl Dikson sa 26 poena (7/18 iz igre, 9/12 sa penala), dok je Mihail Berišvili ubacio 15 poena.

Veliko iznenađenje napravila je Estonija pobedom nad Izraelom u Talinu - 78:62 (17:19, 20:14, 19:20, 22:9). Presudna je bila završna deonica, u kojoj je Izrael bio sveden na samo devet poena, dok je domaćin ubacio čak 22 i stigao do komotnog trijumfa.

U pobedničkom timu Janar Talts je bio najistaknutiji sa 15 poena i 10 skokova, dok je kod Izraela Gal Mekel skupio po osam poena i skokova, uz četiri asistencije.

GRUZIJA: Dikson 26, Berišvili 15, Bitadze 9...

NEMAČKA: Saibu 15, Bencing 14, Bartel 12, Gifaj 12, Cirbes 11...

REZULTATI, TABELE, PAROVI

Grupa E

Rusija - BiH 70:53, Francuska - Belgija 64:49.

TABELA: Francuska 4-0, Rusija 2-2, BiH 2-2, Belgija 0-4.

Grupa F

Island - Češka (17.00), Finska - Bugarska (17.30).

TABELA: Češka 3-0, Bugarska 1-2, Finska 1-2, Island 1-2.

Grupa G

Gruzija - Nemačka 77:87, Austrija - Srbija (20.20).

TABELA: Nemačka 4-0, Srbija 2-1, Gruzija 1-3, Austrija 0-3.

Grupa H

Estonija - Izrael 78:62, Grčka - Velika Britanija (17.00).

TABELA: Grčka 3-0, Estonija 2-2, Izrael 2-2, Britanija 0-3.

u ponedeljak

Grupa A

Belorusija - Slovenija, Španija - Crna Gora.

TABELA: Španija 3-0, Slovenija 2-1, Crna Gora 1-2, Belorusija 0-3.

Grupa B

Ukrajina - Švedska, Letonija - Turska.

TABELA: Turska 2-1, Ukrajina 2-1, Letonija 1-2, Švedska 1-2.

Grupa C

Litvanija - tzv. Kosovo, Mađarska - Poljska.

TABELA: Litvanija 3-0, Poljska 2-1, Mađarska 1-2, tzv. Kosovo 0-3.

Grupa D

Rumunija - Italija, Hrvatska - Holandija.

TABELA: Italija 3-0, Rumunija 2-1, Holandija 1-2, Hrvatska 0-3.

NAPOMENA: U drugi krug kvalifikacija plasiraće se po tri prvoplasirane reprezentacije iz svake od osam grupa.

Izvor: mondo.ba/mondo.rs/mozzartsport