АБА: Пораз Морнара, али Партизан без плеј-офа!

Цедевита зауставила Морнар! Загрепчани добили дерби 20. кола АБА лиге и одложили одлуку о последњем учеснику плеј-офа.  Јарамаз решио "мали" српски дерби! Мега победила ФМП у драматичној завршници утакмице 20. кола АБА лиге.  Партизан изгубио добијен меч, Морнар у плеј-офу! Црно-бели остали без прве победе у Љубљани од новембра 2012. Није им било довољно "плус 10" пет минута пре краја регуларног дела, ни "плус четири" у продужетку.

Кошарка 11.02.2018 | 14:30
Партизан ове сезоне дефинитивно неће играти у плеј-офу АБА лиге, а неке од најпогубнијих пораза доживео је од Олимпије!

После 77:78 у Београду, "змајчеки" су срушили црно-беле и на свом паркету, у више него полупразној дворани "Тиволи" - 89:87 (18:23, 18:14, 16:25, 25:15, 12:10)!

Олимпији (скор 8-12) је то трећа узастопна победа након серије од седам пораза, а претходно су савладани Цедевита и МЗТ.

Тим Зорана Мартића заслужио је све честитке, јер је максималним приступом, иако безбрижан у средини табеле, дао допринос да такмичење остане озбиљно до краја.

Партизан (10-10) је на ово гостовање дошао у добром ритму, са четири победе у последњих пет кола, а после пораза Морнара (12-8) од Цедевите у суботу поподне, знало се да би му тријумф у Љубљани "подгрејао" наду у освајање четвртог места, бар до наредне утакмице.

Овако, Барани су први пут у историји обезбедили учешће у плеј-офу, а црно-бели ће почетком марта против Будућности и Цедевите играти за престиж и што бољи коначан пласман. То значи за пету позицију.

Последњи тријумф у главном граду Словеније, остаје онај од 19. новембра 2012, резултатом 82:86.

Тада су за домаћина играли Бејнс (сада у Бостон Селтиксима), Блажич, Препелич, Омић (сада у Црвеној звезди), док су боје Партизана бранили Лучић, Милосављевић, Бертанс, Вестерман, Гордић, Анђушић... а од актуелних првотимаца-повратника Гагић и Чакаревић.

ОЛИМПИЈА: Кастрати 3, Радуловић, Тратник, Оливер 13 (8ск, 6ас, 2блк, 3изг), Шпан 16 (тројке 5/7), Бубнић 4, Баџим 4, Морган 9 (8ск, 2ас, 3изг), Бетл 7 (5ск, 3ас, 3укр), Хроват 22 (тројке 5/12, 3ск, 4ас), Бегић 11 (4ск), Санон.

ПАРТИЗАН: Вилијамс-Гос 23 (4ск, 7ас), Вон 17 (7ск, 5ас), Си 9 (4ск, 4изг), Тадић, Аранитовић 2 (6ск), Маринковић 11, Величковић 12 (8ск, 3ас, 3изг), Пецарски, Гавриловић, Андрић, Гагић 11 (6ск, 3блк, 3изг), Шалић 2 (3изг).

Црно-бели су већим делом утакмице били у вођству. Оно се обично вртело око "магичне" цифре осам, колико је било већ у петом минуту (9:17), па средином друге четвртине (21:29, 23:31), неколико пута и у другом полувремену... Али, није то била Партизанова најубедљивија предност.

После серије од 12:0, у 25. минуту су ученици Ненада Чанка имали 44:54. Уз успутне осцилације, "плус 10" је било и на крају треће деонице (52:62), па у 35. минуту, када је Гагић на пас Вона положио за 61:71.

Деловало је да победа не може измаћи, али Олимпија, као ни пре тога, није желела да одустане. Снагу јој је дао резервни плејмејкер Јан Шпан, који је почео да сипа тројке као јесенас у Београду, где је био играч одлуке. Тада је црно-белима "спаковао" шест тројки из 11 шутева, а овог пута 5/7.

Екипа Партизана истовремено је ушла у кризу игре у нападу, где су Вилијамс-Гос и Вон лошом селекцијом шута, а овај први и нетачним додавањима, ишли у сусрет настојањима Љубљанчана да помрсе рачуне.

Дошли су црно-бели у ситуацију да после серије Олимпије од 10:0 (77:75) спашавају живу главу. Изједначио је Вилијамс-Гос, а Вон промашио шут за победу у регуларном делу.

Продужетак је почео новом тројком Шпана (80:77), затим је домаћин погубио конце, а Новица Величковић борбеношћу и са пар успешних потеза поручио саиграчима да ништа још није готово.

Вилијамс-Гос и Маринковић из контри су преокренули на 80:84, али на мање од два минута пре краја ни то није била довољна залиха.

Јер, Оливер је тројком из отворене позиције одмах ухватио прикључак (83:84) и тиме започео нову серију "змајчека", сада од 8:0.

Величковић је тројком, малтене из очаја, донео трачак наде (88:87) у последњим секундама, али Вања Маринковић после једног погођеног бацања Шпана није успео да погоди тројку за тријумфалан повратак кући и окретање завршници Купа Кораћа са осмехом на лицу.

Цедевита зауставила Морнар! Загрепчани добили дерби 20. кола АБА лиге и одложили одлуку о последњем учеснику плеј-офа.

Морнар није искористио прву од чак шест "меч лопти" за пласман у плеј-оф АБА лиге!

Барани су у последња три кола ушли са серијом од седам победа, као убедљиво четврти на табели.

Морнар (скор 12-8) - Цедевита (15-5) 89:94 (15:25, 24:28, 25:18, 25:23)!

Загрепчани су овом победом извршили притисак на другопласирану Будућност (15-4), која у недељу дочекује МЗТ и не би требало да има проблема да упише нове бодове, али јој у следећем колу предстоји увек неугодно гостовање црно-белима.

Цедевита је већ у првој четвртини искористила лоше шутерско издање Морнара да стекне двоцифрену предност. Максималних "плус 17" на семафору је писало у 23. минуту (43:60), након чега је тим браће Павићевић почео да постепено смањује заостатак.

Блистао је Урош Луковић, који је нанизао 22 поена и 13 скокова, а Дерек Нидам у 37. минуту је тројком довео Баране на само 81:86.

Тада је вероватно преломни кош за коначан исход постигао Филип Крушлин. Четвртом тројком је повисио на 81:89 и домаћин је у општој јурњави, која је трајала до последњег секунда, успео само да ублажи пораз.

Морнар може да жали због лоше реализације слободних бацања (19/30), за разлику од изабраника Јуре Здовца, који су "пенале" шутирали 11/12.

Јарамаз решио "мали" српски дерби! Мега победила ФМП у драматичној завршници утакмице 20. кола АБА лиге.

Огњен Јарамаз секунд пре краја је погодио шут преко Стефана Пота и донео Меги другу узастопну победу на домаћем паркету, након што су исту чекали од 7. октобра и утакмице против Морнара, до 30. јануара и дуела са последњепласираним МЗТ Скопљем.

Мега - ФМП 74:72 (23:23, 10:17, 21:19, 20:13)!

Након што је Александар Лазић после офанзивног скока изједначио на 72:72, напад за вођство у последњем минуту имали су гости из Железника.

Капитен Филип Човић је покушао да све одради сам, али га је у продору под кош лако зауставио горостасни Гога Битадзе.

Мега је кошем Јарамаза (после болести и вишемесечне паузе прикључио се екипи тек почетком јануара) поправила скор на 7-13 и померила се ка средини табеле, док је ФМП (9-11) изгубио и теоретску шансу да се бори за четврто место и пласман у плеј-оф.

Црвена звезда - Задар 18.00

ТАБЕЛА: Звезда 16-3, Будућност 15-4, Цедевита 15-5, Морнар 12-8, Партизан 10-10, Задар 9-10, ФМП 9-11, Олимпија 8-12, Игокеа 7-12, Мега 7-13, Цибона 6-13, МЗТ 3-16.

Извор: мондо.рс