ABA: Poraz Mornara, ali Partizan bez plej-ofa!

Cedevita zaustavila Mornar! Zagrepčani dobili derbi 20. kola ABA lige i odložili odluku o poslednjem učesniku plej-ofa.  Jaramaz rešio "mali" srpski derbi! Mega pobedila FMP u dramatičnoj završnici utakmice 20. kola ABA lige.  Partizan izgubio dobijen meč, Mornar u plej-ofu! Crno-beli ostali bez prve pobede u Ljubljani od novembra 2012. Nije im bilo dovoljno "plus 10" pet minuta pre kraja regularnog dela, ni "plus četiri" u produžetku.

Košarka 11.02.2018 | 14:30
Partizan ove sezone definitivno neće igrati u plej-ofu ABA lige, a neke od najpogubnijih poraza doživeo je od Olimpije!

Posle 77:78 u Beogradu, "zmajčeki" su srušili crno-bele i na svom parketu, u više nego polupraznoj dvorani "Tivoli" - 89:87 (18:23, 18:14, 16:25, 25:15, 12:10)!

Olimpiji (skor 8-12) je to treća uzastopna pobeda nakon serije od sedam poraza, a prethodno su savladani Cedevita i MZT.

Tim Zorana Martića zaslužio je sve čestitke, jer je maksimalnim pristupom, iako bezbrižan u sredini tabele, dao doprinos da takmičenje ostane ozbiljno do kraja.

Partizan (10-10) je na ovo gostovanje došao u dobrom ritmu, sa četiri pobede u poslednjih pet kola, a posle poraza Mornara (12-8) od Cedevite u subotu popodne, znalo se da bi mu trijumf u Ljubljani "podgrejao" nadu u osvajanje četvrtog mesta, bar do naredne utakmice.

Ovako, Barani su prvi put u istoriji obezbedili učešće u plej-ofu, a crno-beli će početkom marta protiv Budućnosti i Cedevite igrati za prestiž i što bolji konačan plasman. To znači za petu poziciju.

Poslednji trijumf u glavnom gradu Slovenije, ostaje onaj od 19. novembra 2012, rezultatom 82:86.

Tada su za domaćina igrali Bejns (sada u Boston Seltiksima), Blažič, Prepelič, Omić (sada u Crvenoj zvezdi), dok su boje Partizana branili Lučić, Milosavljević, Bertans, Vesterman, Gordić, Anđušić... a od aktuelnih prvotimaca-povratnika Gagić i Čakarević.

OLIMPIJA: Kastrati 3, Radulović, Tratnik, Oliver 13 (8sk, 6as, 2blk, 3izg), Špan 16 (trojke 5/7), Bubnić 4, Badžim 4, Morgan 9 (8sk, 2as, 3izg), Betl 7 (5sk, 3as, 3ukr), Hrovat 22 (trojke 5/12, 3sk, 4as), Begić 11 (4sk), Sanon.

PARTIZAN: Vilijams-Gos 23 (4sk, 7as), Von 17 (7sk, 5as), Si 9 (4sk, 4izg), Tadić, Aranitović 2 (6sk), Marinković 11, Veličković 12 (8sk, 3as, 3izg), Pecarski, Gavrilović, Andrić, Gagić 11 (6sk, 3blk, 3izg), Šalić 2 (3izg).

Crno-beli su većim delom utakmice bili u vođstvu. Ono se obično vrtelo oko "magične" cifre osam, koliko je bilo već u petom minutu (9:17), pa sredinom druge četvrtine (21:29, 23:31), nekoliko puta i u drugom poluvremenu... Ali, nije to bila Partizanova najubedljivija prednost.

Posle serije od 12:0, u 25. minutu su učenici Nenada Čanka imali 44:54. Uz usputne oscilacije, "plus 10" je bilo i na kraju treće deonice (52:62), pa u 35. minutu, kada je Gagić na pas Vona položio za 61:71.

Delovalo je da pobeda ne može izmaći, ali Olimpija, kao ni pre toga, nije želela da odustane. Snagu joj je dao rezervni plejmejker Jan Špan, koji je počeo da sipa trojke kao jesenas u Beogradu, gde je bio igrač odluke. Tada je crno-belima "spakovao" šest trojki iz 11 šuteva, a ovog puta 5/7.

Ekipa Partizana istovremeno je ušla u krizu igre u napadu, gde su Vilijams-Gos i Von lošom selekcijom šuta, a ovaj prvi i netačnim dodavanjima, išli u susret nastojanjima Ljubljančana da pomrse račune.

Došli su crno-beli u situaciju da posle serije Olimpije od 10:0 (77:75) spašavaju živu glavu. Izjednačio je Vilijams-Gos, a Von promašio šut za pobedu u regularnom delu.

Produžetak je počeo novom trojkom Špana (80:77), zatim je domaćin pogubio konce, a Novica Veličković borbenošću i sa par uspešnih poteza poručio saigračima da ništa još nije gotovo.

Vilijams-Gos i Marinković iz kontri su preokrenuli na 80:84, ali na manje od dva minuta pre kraja ni to nije bila dovoljna zaliha.

Jer, Oliver je trojkom iz otvorene pozicije odmah uhvatio priključak (83:84) i time započeo novu seriju "zmajčeka", sada od 8:0.

Veličković je trojkom, maltene iz očaja, doneo tračak nade (88:87) u poslednjim sekundama, ali Vanja Marinković posle jednog pogođenog bacanja Špana nije uspeo da pogodi trojku za trijumfalan povratak kući i okretanje završnici Kupa Koraća sa osmehom na licu.

Cedevita zaustavila Mornar! Zagrepčani dobili derbi 20. kola ABA lige i odložili odluku o poslednjem učesniku plej-ofa.

Mornar nije iskoristio prvu od čak šest "meč lopti" za plasman u plej-of ABA lige!

Barani su u poslednja tri kola ušli sa serijom od sedam pobeda, kao ubedljivo četvrti na tabeli.

Mornar (skor 12-8) - Cedevita (15-5) 89:94 (15:25, 24:28, 25:18, 25:23)!

Zagrepčani su ovom pobedom izvršili pritisak na drugoplasiranu Budućnost (15-4), koja u nedelju dočekuje MZT i ne bi trebalo da ima problema da upiše nove bodove, ali joj u sledećem kolu predstoji uvek neugodno gostovanje crno-belima.

Cedevita je već u prvoj četvrtini iskoristila loše šutersko izdanje Mornara da stekne dvocifrenu prednost. Maksimalnih "plus 17" na semaforu je pisalo u 23. minutu (43:60), nakon čega je tim braće Pavićević počeo da postepeno smanjuje zaostatak.

Blistao je Uroš Luković, koji je nanizao 22 poena i 13 skokova, a Derek Nidam u 37. minutu je trojkom doveo Barane na samo 81:86.

Tada je verovatno prelomni koš za konačan ishod postigao Filip Krušlin. Četvrtom trojkom je povisio na 81:89 i domaćin je u opštoj jurnjavi, koja je trajala do poslednjeg sekunda, uspeo samo da ublaži poraz.

Mornar može da žali zbog loše realizacije slobodnih bacanja (19/30), za razliku od izabranika Jure Zdovca, koji su "penale" šutirali 11/12.

Jaramaz rešio "mali" srpski derbi! Mega pobedila FMP u dramatičnoj završnici utakmice 20. kola ABA lige.

Ognjen Jaramaz sekund pre kraja je pogodio šut preko Stefana Pota i doneo Megi drugu uzastopnu pobedu na domaćem parketu, nakon što su istu čekali od 7. oktobra i utakmice protiv Mornara, do 30. januara i duela sa poslednjeplasiranim MZT Skopljem.

Mega - FMP 74:72 (23:23, 10:17, 21:19, 20:13)!

Nakon što je Aleksandar Lazić posle ofanzivnog skoka izjednačio na 72:72, napad za vođstvo u poslednjem minutu imali su gosti iz Železnika.

Kapiten Filip Čović je pokušao da sve odradi sam, ali ga je u prodoru pod koš lako zaustavio gorostasni Goga Bitadze.

Mega je košem Jaramaza (posle bolesti i višemesečne pauze priključio se ekipi tek početkom januara) popravila skor na 7-13 i pomerila se ka sredini tabele, dok je FMP (9-11) izgubio i teoretsku šansu da se bori za četvrto mesto i plasman u plej-of.

Crvena zvezda - Zadar 18.00

TABELA: Zvezda 16-3, Budućnost 15-4, Cedevita 15-5, Mornar 12-8, Partizan 10-10, Zadar 9-10, FMP 9-11, Olimpija 8-12, Igokea 7-12, Mega 7-13, Cibona 6-13, MZT 3-16.

Izvor: mondo.rs