Студенти показали: Борба се исплати
На изборима за Студентски парламент одржаним 24. 12. 2017. године скоро у потпуности је промијењена структура те организације, а руководство организације је, заједно са Унијом студената, збрисано са политичке сцене.
Република Српска 31.01.2018 | 17:54
Та отежавајућа околност се односила на чињеницу да су лидери студената имали веома тежак посао када су интереси партије и интереси студената долазили у сукоб, а то се десило много пута.
Претпостављате шта су у тим ситуацијама студентски (страначки) представници бирали, зар не?
Како је све почело?
Све је почело на Дан Универзитета у Бањалуци 7.11.2017. године када је неколико десетина студената протестом спријечило, односно блокирало рад Ректората, затраживши смјену тадашњег ректора Милана Матаруге.
На страну што су студентски лидери вандалским методама тражили испуњење својих захтјева и што су то урадили баш на Дан Универзитета (дан када се највише могло наштетити угледу Универзитета у Бањалуци), мора се нагласити и да су неки од захтјева били потпуно промашени.
Један од таквих је и захтјев за окончање тзв. афере „Пољубац" на Технолошком факултету, чија адреса уопште није био ректор, нити УНИБЛ (у ректоровој моћи било је једино покретање дисциплинског поступка и ништа више).
Права адреса за такав захтјев су истражни органи МУП-а, што би студенти ИВ године на Правном факултету, а који су тада били на врху студентских представничких тијела, требало да знају.
Но, сада када ректор више није Милан Матаруга, шта се десило са постављеним захтјевима и колико је тих захтјева испунио нови ректор Радослав Гајанин?
Управо како претпостављате - нити један једини.
Овдје је важно истаћи и чињеницу да је за вријеме Матаругиног мандата на позицији ректора, Универзитет у Бањалуци на свјетској ранг листи универзитета скочио за невјероватних 1700 мјеста.
Паралелно са овим дешавањима, организација „Рестарт Српска" на челу са њеним лидером Стефаном Благићем почиње да објављује серију текстова са доказима о бахаћењу тих истих студентских представника, који су за ноћ у скупоцјеним ресторанима на рачун пореских обвезника знали да потроше хиљаде марака и да се часте са десетинама буради пива. Такво понашање представника студената створило је огроман анимозитет према истим (с разлогом се постављало питање зашто се баш они госте у скупоцјеним ресторанима, а не једу као и други студенти – у мензи) па се и цјелокупна јавност заинтересовала за њихово дјеловање.
Наравно, цјелокупна јавност изузев републичких инспекција, односно оних који су задужени за контролу рачуна студентских организација. Све што је преостало данас је да се поставе два конкретна питања: зашто надлежне институције нису реаговале (а студенти кривично гоњени) када су на протестима студенти насилно заузели зграду ректората, односно једну од највиших образовних институција Републике Српске и зашто нико до сада није испитао рачуне организација које су представљали.
Након свих афера, одржани су и студентски избори и упркос бројним „партијским" кандидатима (Марија Пуљаревић, Алекса Ђурић итд.), СНСД гарнитура пада и њихово мјесто преузимају нестраначки студенти.
Тада медији почињу спекулисати да ће се избори на појединим факултетима гдје су СНСД-ови представници изгубили поновити, након чега се испред Правног факултета прави конференција за медије, у којој учествују и представници организације која је јавности изнијела све скандале бившег сазива СП и УС РС, те јавност упознаје са потенцијалним малверзацијама у припреми.
Ово је уродило плодом и афера око студентских избора добија свој епилог.
Шта нам говори тај епилог?
Епилог наведене ситуације нам експлицитно потврђује да се у овој земљи вриједи борити и да су студенти показали да се борба исплати. Ако су једном повјеровали својим представницима, када се истина открила, ускратили су им то повјерење. То је оно што је за наук свима нама и читавој земљи:
Ускратите повјерење онима који су га једном изневјерили! Само тако можемо напредовати!
(БН)
Коментари / 5
Оставите коментарТрн
31.01.2018 17:01Нови предсједнк студентаког парламента је такодје члан владајуће партије
ОДГОВОРИТЕСамојед
01.02.2018 10:56Није истина.
НЕ ЛАЖИТЕ
02.02.2018 14:29Предсједник је један од најбољих студената на економском факултету, нити је цлан нити је повезан са било којом политицком странком
Тете
31.01.2018 17:03Тешко народу коме студенти кроје државу.Све знају и хоће само књигу у руку неће.И то будући стручњаци ? Јебеш такву државу.
ОДГОВОРИТЕЈа
31.01.2018 17:06Ово треба за врат похватати па да пропјевају ко и ста им диктирао!!Разбојници и идиоти,нигдје правог студента,сток ниста друго!
ОДГОВОРИТЕ