Прича - Видео: Ових осам трка су обликовале мото-спорт...

Мото-манија је почела крајем деветнаестог века. . .

Остали спортови 28.01.2018 | 22:15
Прича - Видео: Ових осам трка су обликовале мото-спорт...
Почела је нова сезона Светског рели шампионата (WРЦ). 

Љубитељи овог мото-спорта ће пратити пре свега шта раде возачи у фабричким WРЦ моделима"форда фиесте", "ситроена ц3", "хјундаија и20" и "тојоте јарис".

Ово је 86. издање најчувенијег релија на свету, а све је кренуло 1911. године. Пар година пре тога принц Алберт И је наредио Аутомобилском клубу Монако да организује трку како би се додатно привукли туристи.

Прво издање је било замишљено другачије него што то данас изгледа. Наиме, 23 аутомобила су кренула ка Монаку са различитих локација у Европи и нису се само перформансе оцењивале, већ и изглед возила, удобност, као и стање у ком су стигли у кнежевину.

У 107 година дугој историји највише победа је имала Ланча (укупно 13). Легендардна "ланча делта" је владала брдима изнад Монака крајем осамдесетих и почетком деведесетих година.

Међу возачима, два Себастијана предњаче. Леб има седам победа, а актуелни светски првак, Ожије – пет.

Иначе, овај рели је британски "Бритисх Патхе" (њихова верзија наших "Филмских новости") уврстила уосам трка које су обликовале мото-спорт.

Ево и преосталих седам.

Гордон Бенетове трке

Први међународну трку на свету је организовао милионер Џејмс Гордон Бенет јуниор, који је код нас најпознатији по томе што га је Дел Бој Тротер врло често помињао. Овај њујоршки (не пекамски) плејбој је 1899. организовао прву трку од Лиона до Париза дугу 915 километара. Сваке године трка је одржавана у земљи победника. Такмичење је трајало само до 1906. када је Француски аутомобилски клуб организовао прву трку на Ле Ману како би промовисао своју ауто-индустрију.

Куп "Вандербилт"

Још један богати заљубљеник у аутомобиле је одговоран за популаризацију мото-спорта почетком двадесетог века. Вилијем К. Вандербилт је 1904. основао куп "Вандербилт" налик на такмичења који су у Европи тада ницала као печурке после кише. У историји дугој 64 године одржано је 18 трка. Занимљиво је да је овај куп 1936. освојио Тацио Нуволари, победник чувене "Велике награде Београда" вожење 1939. године.

Трке на острву Ман

Почетком двадесетог века због ограничења брзине у Британији од 32 км/х, а које није важило на оствру Ман, ова територија у Ирском мору постала је веома популарна за све љубитеље брзине, а посебно мотоциклисте. Прва мото-трка за трофеј "Исле оф Ман ТТ" била је одржана 1907. године, а до сада је одржано 98 такмичења, која су позната и као екстремно опасна јер се вози кроз насељена места с врло мало заштитних баријера. Преко 200 такмичара је погинуло током квалификација и трка. Иначе, "ауди ТТ" је добио име као омаж моторима компанија НСУ и ДКW (касније постале део Аудија), који су учествовали у тркама на овом британском острву.

"Миле Миља"

Последња из златног периода мото-спорта је трка "Миле Миља", у дужини од око хиљаду миља (око 1600 километара). Основано 1927. године, такмичење је почињало и завршавало у Бреши и било је прилика да се прикаже најбоље из италијанске ауто-индустрије – на 24 трка 21 победу су оствариле "макине". На жалост, такмичење је обустављено 1957. када је на једном "ферарију" пукла гума при брзини од 180 км/х. Том приликом су погинули његов возач, сувозач и десет гледалаца.

Индианаполис 500

Назван "највећим спектаклом у мото-спорту", "Индианаполис 500" је почео 1911. године и даље се одржава сваке године на истом месту – на чувеној овалној стази. Број 500 означава дужину трке у миљама (804 км). У почетку су многи долазили због вредне награде од, за то време, невероватно великих 50 хиљада долара. Заједно са "24 часа Ле Мана" и "Великом наградом Монака", део је такозване "Трипле круне мотоспорта", коју је једино освојио Грејем Хил.

24 сата Ле Мана

Ово је најдуговечнија мото-трка издржљивости. Испред тимова је посебан изазов јер морају да балансирају између перформанси и могућности аутомобила да издрже целодневно такмичење, које осмишљено баш због тога – да се види "од каквог су материјала направљени". Овде највише до изражаја долазе потрошња горива, аеродинамика и стабилност возила при високим брзинама.

Велика награда Монака

Најмлађи део "Трипле круне мотоспорта" је Велика награда Монака. Настала је 1929. године због проблема око статуса Аутомобилског клуба Монака (оснивач и релија), који је хтео да се издигне на ниво националног клуба. Када их је франуски мото-савез одбио, они су одлучили да направе такмичење које ће возити само улицама кнежевине. Топографија, локација, оштре кривине, као и бирана публика су учиниле да такмичење за Велику награду Монака постане и најпрестижније. Овде су Фанђо, Грејем Хил, Ники Лауда и Ајртон Сена достизали своје врхунце у каријери.

Погледајте и прилог "Бритисх Патхе" продукције са аутентичним снимцима ових такмичења:



Извор: мондо.рс

Коментари / 0

Оставите коментар