Изложба у музеју Семберија
У Музеју Семберије отворена је изложба “Меморијали Првог свјетског рата на територији Републике Српске” у сусрет обиљежавању 100 година од Првог свјетског рата.
Република Српска 26.01.2018 | 19:51
Један од аутора изложбе Снежана Неговановић каже да се меморијали могу подијелити у три сегмента.
“Први сегмент је настао након атентата на Франца Фердинанда у Сарајеву и везан је за Младобосанце, када настаје и читав низ велеиздајнички намјештених процеса у којима угледни и богати људи, они који су припадали културним и образовним удружењима бивају осуђени и погубљени. Такав процес је чувени Бањалучки; ту спадају и групне и појединачне егзекуције, логор у Добоју, једном ријечју страдање обичног, невиног становништва.”
Циљ проведеног истраживања је био да се посјете и забиљеже меморијална обиљежја Првог свјетског рата на простору Републике Српске и од интереса за Српску са простора Федерације БиХ у постојећем стању.
Неговановићева каже да се друга група меморијала односи на борце. Са једне стране, са простора БиХ је карактеристичан велики број добровољаца који су учествовали у саставу Војске Краљевине Србије и Црне Горе, а са друге стране ту су обиљежја током Церске битке и током Битке на Дрини. Трећу групу чине династичка обиљежја, постоји велики број споменика краљу Петру Мркоњићу.
На изложби је приказано оно шта је сачувано, обновљено или изграђено током славних побједа и великих страдања, борбе за слободу и стицања независности српског народа.
Значајан резултат је постигнут након истраживања. У Евиденцију о меморијалним обиљежјима из Првог свјетског рата који се налазе ван Србије, уврштена су и три војничка гробља Шумадијске дивизије, која су временом била избрисана из евиденције. О томе је на отварању изложбе говорио потпуковник у пензији Лука Петровић.
“Одмах наком мобилизације, Ужичка војска која је била стратегијска групација равна армијама које су се бориле у Првом свјетском рату, кренула је по задатку Врховне команде да заштити лијево крило главних снага на Дрини. Њен задатак је био да организује одбрану и евентуално крене у напад од Вишеграда и Рогатице у правцу Сарајева.”
Снежана Неговановић је похвалила и начин на који се у Бијељини чувају и опходе према спомен-обиљежјима из Првог свјетског рата.
“Вас у Бијељини могу да похвалим да његујете и да сте на најљепши начин обновили споменик краљу Петру И Карађорђевићу који је и због аутора који га је направио изузетно дјело. Ево, сада је враћен у свој првобитни изглед и краси централни дио вашег града.”
Поставка ће бити изложена доо 23. фебруара.
БН телевизија
Коментари / 1
Оставите коментарДивља Градња цвјета и овога Љета
26.01.2018 19:52Музеј срусити под хитно и ту направити зграду и продавати станове,само помјерити јос мало ка путу да буде висе квадрата.Коме треба музеј,само дзаба паре из будзета тросе.
ОДГОВОРИТЕ