Делегати о стању безбједности

У обраћању члановима Дома народа државног Парламента, у оквиру расправе о Информацији о стању безбједности у БиХ за 2016. годину, односно о проблему тероризма, министар безбједности БиХ Драган Мектић је апеловао на делегате да помогну овом министарству при добијању информација од полицијских агенција.

Босна и Херцеговина 25.01.2018 | 11:57
Делегати о стању безбједности
''Када смо сачињавали информацију неке полицијске агенције у БиХ су одбиле да нам дају податке којима располажу, тако да смо те податке "скидали" с интернет страница тих агенција. Ти подаци нису међусобно компатибилни, тако да и ова информација има својих мањкавости. Чак су нам у Заступничком дому сугерисали да и не тражимо те податке, јер то наводно није наша надлежност. Зато сматрам да се треба заузети коначан став о томе да ли ћемо сачињавати информацију о стању безбједности у цијелој БиХ, или ћемо прикупљати само податке агенција које дјелују под окриљем Министарства безбједности БиХ'', казао је Мектић.

Повод за овакво реаговање била је дискусија делегата СНСД-а Средоја Новића који је, износећи податке из споменуте информације, казао како у 2016. није забиљежен нити један терористички акт, али је поднесено 20 извјештаја против 23 особе, што је, према његовом мишљењу, изузетно забрињавајуће.

Министар Мектић је напоменуо како ни у 2017. години није забиљежен нити један терористички чин, а да се споменути извјештаји односе на особе које се враћају са страних ратишта и које се због тога сигурносно обрађују. Истакао је и како је БиХ, у вези са могућношћу да се догоди терористички напад, у истом рангу као и Француска, Белгија и друге западноевропске земље.

На Новићеву дискусију осврнуо се и Дарко Бабаљ, делегат СДС-а.

''Ми у БиХ као да призивамо да нам се догоди терористички напад. Свако мало неко говори о томе. Сви ми би, заправо, требали престати користити ово питање у дневно политичке сврхе и радити на томе како би спријечили могућност неког евентуалног терористичког акта'', нагласио је Бабаљ.

Према његовим ријечима, много већа опасност у БиХ тренутно је проблем недозвољене трговине дрогама. На ову његову тврдњу, у ироничном стилу, реаговао је делегат ХСС-а Марио Караматић.

''Предлажем да уведемо акцизе на дроге и мислим да ће тек тада полиција активније радити на њиховој запљени. Тренутно акцизе на килограм резаног духана износе 94 марке, па полиција свако мало по Херцеговини прави акције заплијене духана и препадају бабе по Широком Бријегу, Љубушком..., а дилери пролазе. зато мислим да би требали да уведемо акцизе на дроге како би се полиција почела ефикасније борити против овог проблема'', казао је Караматић.

Одговарајући на питање делегата ХДЗ-а БиХ Зденке Џамбас у вези са истрагом о нападу на предсједника Србије Александра Вучића у Поточарима 2016. године, Мектић је казао како су полицијске агенције завршиле свој дио посла, доставиле извјештај Тужилаштву БиХ против шест осумњичених особа, те да је сада на Тужилаштву да предузме наредне кораке у вези са овим случајем.

На крају делегати нису дали подршку овом извјештају, тако да је констатовано како овај документ није примљен к знању, без било каквог додатног закључка.

Раније у току ове сједнице делегати су усвојили измјене Закона о платама и накнадама у институцијама БиХ, којима је дефинисана исплата полицијског додатка припадницима Дирекције за координацију полицијских тијела, као и допуне Кривичног закона, којима се онемогућава ублажавање казне и замјена затворске казне новчаном, особама осуђеним за кривична дјела против интегритета БиХ, тероризма и у вези с тероризмом. Расправе о овим приједлозима протекле су без иједне дискусије.

Извор: Фактор

Коментари / 0

Оставите коментар