Историјски пад, па драстични пораст!

Тржишна вриједност Рафинерије нафте Брод за нешто мање од мјесец дана повећана је дупло. Портал „Цапитал“ је објавио да је у само једном дану купац уложио 143 марке, чиме је цијена акција порасла за чак 77 одсто. Економисти упозоравају да је у питању или спекулација, или интересовање инвеститора због бољег пословања Рафинерије, што је мање вјероватно.

Република Српска 23.12.2017 | 19:55
Историјски пад, па драстични пораст!
Од историјског пада – до драстичног скока. Тако би се најкраће описала ситуација са акцијама Рафинерије нафте Брод. БН телевизија је половином прошлог мјесеца објавила да је тржишна вриједност бродске рафинерије била око 1,5 милиона марка. Међутим, почетком овог мјесеца вриједност акција на Бањалучкој берзи достигла је 2,3 милиона марака. Повећање је 69 одсто.

“Трговање на бањалучкој берзи често је ризично и скокови који су се десили када је у питању рафинерија јесу невероватни, али су скокови са становишта нереалне вриједности ипак могући. Осим тога што је вриједност акција на историјском минимуму, на историјском максимуму је акумулирани губитак”, рекао је посланик НДП-а у Народној скупштини Републике Српске Драган Чавић.

Није немогуће, али тренутно није ни реално. Тако изненадни пораст цијене акција тумаче економисти. Упозоравају да нагли скок може значити и нагли пад. И прије неколико година у вријеме велике трговине и раста акција, многи су изгубилии позамашне суме. Највише испаштају акционари, јер је Рафинерија доведена на вриједност трећине обичне бензинске станице.

Рафинерија нафте Брод ове године наставила је да финансијски тоне. У првих шест мјесеци минус је око 7,5 милиона марака. Акумулирани губитак је достигао готово 600 милиона.

Рафинерија је у овој години наставила и да смањује број радника. Осим тога, порески инспектори су прије неколико мјесеци завршили истрагу у нафтном сектору. Утврђено је да су постојале трансферне цијене у Рафинерији нафте Брод, Рафинерији уља Модрича, Нестро петролу и Оптима групи. Међутим, пореска рјешења нико није озбиљно схватао, јер су била згужвана након жалби које су фирме подносиле Министарству финанисија. Од 2005. до 2010. године утврђена је утаја пореза тешка 11 милиона марака.

Поред утврђене штете коју повезана лица наносе трансферним цијенама, у ревизорском извјештају наведено је да Рафинерији дугују око 33 милиона марака, што је за пет милиона више него 2015. Највише дугује ’’Оптима група’’. Дуг према Рафинијеру Модрича износи 25 милиона марака. „Оптима група“ Бањалука, која је у власништву руског „Њефтегазинкора“, завршила је прошлу годину са губитком од 228 милиона марака, што је за 91 милион више него годину раније.



БН телевизија

Коментари / 5

Оставите коментар
Name

АМГ

23.12.2017 19:47

Сад це паметњаковици о Додику...поготово из Федерације,,и како да га скинемо са власти кад га пљувањем ојацавате у народу,,промијените тактику изгубицемо изборе...

ОДГОВОРИТЕ
Name

ПероЗдрео

24.12.2017 09:16

Заједницке институције БИХ У Београду имају 25 000 запослених сто је за неколико хиљада висе него сто су некад имале савезне институције СФР Југославије у Београду

Name

Ненад

23.12.2017 20:53

143, марке мијењају вриједност Рафинерије нафте за 77% . ОВО ЈЕ ЗАЛОСНО

ОДГОВОРИТЕ
Name

X

24.12.2017 12:17

ТО СУ КАЛКУЛАЦИЈЕ ДОДИКОВИХ ЕКСПЕРАТА СА ДИПЛОМАМА ИЗ ШИРОКОГ БРИЈЕГА-ЛИСТИЦЕ.

Name

За ПЕРУЗДЕРУ

24.12.2017 12:20

ЖАЛОСНО И ТУЗНО А СВИМ ТИМ РУКОВОДИ ДОДИК, ШПИРИЦ,НОВИЦ И ПОЗДЕРЦИ. КАСНО ЋЕ СЕ ВУЦИЦ СЈЕТИТИ ТРАГЕДИЈЕ