Istorijski pad, pa drastični porast!

Tržišna vrijednost Rafinerije nafte Brod za nešto manje od mjesec dana povećana je duplo. Portal „Capital“ je objavio da je u samo jednom danu kupac uložio 143 marke, čime je cijena akcija porasla za čak 77 odsto. Ekonomisti upozoravaju da je u pitanju ili spekulacija, ili interesovanje investitora zbog boljeg poslovanja Rafinerije, što je manje vjerovatno.

Republika Srpska 23.12.2017 | 19:55
Istorijski pad, pa drastični porast!
Od istorijskog pada – do drastičnog skoka. Tako bi se najkraće opisala situacija sa akcijama Rafinerije nafte Brod. BN televizija je polovinom prošlog mjeseca objavila da je tržišna vrijednost brodske rafinerije bila oko 1,5 miliona marka. Međutim, početkom ovog mjeseca vrijednost akcija na Banjalučkoj berzi dostigla je 2,3 miliona maraka. Povećanje je 69 odsto.

“Trgovanje na banjalučkoj berzi često je rizično i skokovi koji su se desili kada je u pitanju rafinerija jesu neverovatni, ali su skokovi sa stanovišta nerealne vrijednosti ipak mogući. Osim toga što je vrijednost akcija na istorijskom minimumu, na istorijskom maksimumu je akumulirani gubitak”, rekao je poslanik NDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Dragan Čavić.

Nije nemoguće, ali trenutno nije ni realno. Tako iznenadni porast cijene akcija tumače ekonomisti. Upozoravaju da nagli skok može značiti i nagli pad. I prije nekoliko godina u vrijeme velike trgovine i rasta akcija, mnogi su izgubilii pozamašne sume. Najviše ispaštaju akcionari, jer je Rafinerija dovedena na vrijednost trećine obične benzinske stanice.

Rafinerija nafte Brod ove godine nastavila je da finansijski tone. U prvih šest mjeseci minus je oko 7,5 miliona maraka. Akumulirani gubitak je dostigao gotovo 600 miliona.

Rafinerija je u ovoj godini nastavila i da smanjuje broj radnika. Osim toga, poreski inspektori su prije nekoliko mjeseci završili istragu u naftnom sektoru. Utvrđeno je da su postojale transferne cijene u Rafineriji nafte Brod, Rafineriji ulja Modriča, Nestro petrolu i Optima grupi. Međutim, poreska rješenja niko nije ozbiljno shvatao, jer su bila zgužvana nakon žalbi koje su firme podnosile Ministarstvu finanisija. Od 2005. do 2010. godine utvrđena je utaja poreza teška 11 miliona maraka.

Pored utvrđene štete koju povezana lica nanose transfernim cijenama, u revizorskom izvještaju navedeno je da Rafineriji duguju oko 33 miliona maraka, što je za pet miliona više nego 2015. Najviše duguje ’’Optima grupa’’. Dug prema Rafinijeru Modriča iznosi 25 miliona maraka. „Optima grupa“ Banjaluka, koja je u vlasništvu ruskog „Njeftegazinkora“, završila je prošlu godinu sa gubitkom od 228 miliona maraka, što je za 91 milion više nego godinu ranije.



BN televizija

Komentari / 5

Ostavite komentar
Name

AMG

23.12.2017 19:47

Sad ce pametnjakovici o Dodiku...pogotovo iz Federacije,,i kako da ga skinemo sa vlasti kad ga pljuvanjem ojacavate u narodu,,promijenite taktiku izgubicemo izbore...

ODGOVORITE
Name

PeroZdreo

24.12.2017 09:16

Zajednicke institucije BIH U Beogradu imaju 25 000 zaposlenih sto je za nekoliko hiljada vise nego sto su nekad imale savezne institucije SFR Jugoslavije u Beogradu

Name

Nenad

23.12.2017 20:53

143, marke mijenjaju vrijednost Rafinerije nafte za 77% . OVO JE ZALOSNO

ODGOVORITE
Name

X

24.12.2017 12:17

TO SU KALKULACIJE DODIKOVIH EKSPERATA SA DIPLOMAMA IZ ŠIROKOG BRIJEGA-LISTICE.

Name

Za PERUZDERU

24.12.2017 12:20

ŽALOSNO I TUZNO A SVIM TIM RUKOVODI DODIK, ŠPIRIC,NOVIC I POZDERCI. KASNO ĆE SE VUCIC SJETITI TRAGEDIJE