ФИБА прозори - маркетиншки успјех или пад кошарке?
ФИБА је објавила неколико података о гледаности првих квалификационих утакмица за Мундобаскет 2019. године у Кини. Гледајући само бројке, рекло би се – успех.
Кошарка 26.12.2017 | 22:45
Играло је 888 играча у 72 земље. Током првог циклуса играно је 76 утакмица. Број гледалаца који су дигиталним путем пратили утакмице квалификација изгледа још импозантније.
Више од 310 милиона људи било је уз компјутере, телефоне, ТВ апарате, на интернету и пратило шта се дешава у квалификацијама. Новембарске квалификације је пратила и Србија.
Утакмице против Аустрије за чије је играче мало ко чуо и Грузије у "Пиониру" је пратило неколико хиљада људи. У националном дресу са орлом на грудима је било неколико дебитаната, а читав тим је у односу на Евробаскет због добро познатог сукоба између ФИБА и ЕЛ. Слично стање је и у другим националним тимовима.
С тим у вези је занимљиво приметити да најгледанији мечеви нису они које играју најквалитетније селекције. Најгледанија утакмица била између Кине и Хонг Конга (14.000 људи) и Филипина и Тајвана (11.500), а око 11.000 их је било на мечу Анголе и Египта.
Аргентинце је против Парагваја гледало 10.000 људи, а финалисте и полуфиналисте Евробаскета, Словенце и Шпанце тек 7.500 људи.
Имајући у виду у којим се саставима играју квалификације, треба добро размислити да ли је ФИБА заиста направила успех на глобалном ширењу кошарке, или ће деградирати њен квалитет. Можда смо и ми као Европљани субјективни јер не гледамо своје селекције у својим најјачим издањима.
До краја квалификација очекује нас још пет прозора, а први наредни циклус је у фебруару наредне године.
Извор: Б92
Коментари / 0
Оставите коментар