ЕЛ: Реал силан у Немачкој, Макаби тукао Фенер!

Словеначки вундеркинд близу трипл-дабл учинка.  Фенерове црне минуте, Гудурић без поена, Макаби убедљив! Израелци славили са 82:73.  Пораз Фенербахчеа и повреда Калинића! Репрезентативац Србије на гостовању Макабију повредио скочни зглоб, а шампион Европе глатко изгубио. Реал убедљив у Бамбергу.

Кошарка 21.12.2017 | 22:20
Кошаркаши мадридског Реала прегазили су у гостима немачки Бамберг са 81:66 у утакмици 14. кола Евролиге и уписали трећи узастопни тријумф у елитном такмичењу.

Иако није био најефикаснији, Лука Дончић је поново одиграо бриљантну партију за Реал. Он је постигао седам поена, ухватио 10 лопти и поделио девет асистенција.

Треј Томкинс је био најбољи стрелац краљевског клуба са 20 поена, а истакли су се јошФабијен Козер са 13 и Фелипе Рејес са 10 поена.

Данијел Хекет је са 13 поена предводио немачку екипу, док су по 12 убацили Лука Штајгер и Маодо Ло.

Краљевски клуб је пут ка победи трасирао фуриозном игром већ у првој четвртини у којој је дао 29 поена, а примио само 13. У наставку утакмице је било простора и за атрактивне потезе, а Реал је добром одбраном потврдио победу.

Дало се наслутити од самог почетка и Макабијевог вођства, прво од 9:0, затим и 15:2. Наравно, није све протекло баш тако глатко, али је Понос Израела на крају прилично рутински савладао актуелног шампиона Европе Фенербахче - 82:73 у 14. колу Евролиге.

Та серија са почетка меча се додуше брзо истопила - већ поћетком друге деонице стигао је Фенер до 22:24 - али је гостујући тим имао и друге мрачне периоде. На крају му је пресудио онај са почетка последње деонице у коју се ушло са Макабијевим вођством 60:54. И онда серија 7:2 за 67:56, већ је Фенер био уморан за још један повратнички јуриш.

Уосталом, Никола Калинић се повредио после само два и кусур минута игре, па Жељко Обрадовић није имао комплетан ростер на располагању. Можда је Фенер имао своју шансу када је пришао на 70:77 минут и 47 секунди пре краја, али је Норис Кол тада једну нимало организовану акцију завршио изнуђеним, али прецизним шутем који је вратио Макаби у сигурну зону.

Кол је утакмицу завршио са 19 поена,  ефикаснији је био само Пјер Џексон са 20. На другој страни Јан Весели је убацио 18 поена и имао шест скокова, Али Мухамед је додао 12, а двоцифрен је био и Николо Мели са 11. Марко Гудурић је на терену провео нешто мање од пет минута, без кошгетерског учинка.

Макабијева осма победа у сезони.

Макаби је и против Фенербахчеа наставио у ритму из претходних пет кола Евролиге - "пораз у гостима, победа код куће".

Тим Невена Спахије одиграо је пред својим навијачима са више енергије од Фенербахчеа и заслужено славио, резултатом 82:73 (24:15, 16:21, 20:18, 22:19).

Макаби је почео вођством од 9:0 и 17:4, након чега је Фенер неколико пута ухватио прикључак, у 21. минуту и изједначио на 40:40, али се само шест минута касније опет нашао у двоцифреном заостатку (58:46), после серије од 8:0, у којој су тројке убацили Пјер Џексон и Норис Кол.

Испоставило се да је то био и преломни налет Макабија, пошто тим Жељка Обрадовића у "дуплој" евролигашкој недељи није имао довољно снаге да озбиљно угрози вођство домаћина.

Нарочито без Николе Калинића, који је у финишу прве четвртине, после само 2:22 минута проведена у игри, морао трајно да оде на клупу због повреде скочног зглоба.

Репрезентативац Србије се прошле недеље вратио кошарци после четири месеца паузе због проблема са леђима, а сада га вероватно чека ново одсуство са терена, али много краће.

МАКАБИ: Џексон 20 (4ск, 5ас), Кол 19, Параховски 9, Тајус 8, Болден 7 (9ск, 5ас)...

ФЕНЕРБАХЧЕ: Весели 18 (6ск, 2ас, 2блк), Диксон 12 (3ск, 5ас), Мели 11 (8ск), Датоме 9 (4ск), Вонамејкер 9...

Уникаха - Армани 20.45

ТАБЕЛА: ЦСКА 10-3, Олимпијакос 10-3, Панатинаикос 10-4, Фенербахче 9-5, Жалгирис 9-5, Химки 8-5, Реал 8-6, Макаби 8-6, Басконија 6-7, Бамберг 6-8, Уникаха 5-8, Звезда 5-9, Барселона 4-9, Армани 4-9, Валенсија 3-11, Ефес 3-10.

Извор: моззартспорт/мондо.рс