EL: Real silan u Nemačkoj, Makabi tukao Fener!

Slovenački vunderkind blizu tripl-dabl učinka.  Fenerove crne minute, Gudurić bez poena, Makabi ubedljiv! Izraelci slavili sa 82:73.  Poraz Fenerbahčea i povreda Kalinića! Reprezentativac Srbije na gostovanju Makabiju povredio skočni zglob, a šampion Evrope glatko izgubio. Real ubedljiv u Bambergu.

Košarka 21.12.2017 | 22:20
Košarkaši madridskog Reala pregazili su u gostima nemački Bamberg sa 81:66 u utakmici 14. kola Evrolige i upisali treći uzastopni trijumf u elitnom takmičenju.

Iako nije bio najefikasniji, Luka Dončić je ponovo odigrao briljantnu partiju za Real. On je postigao sedam poena, uhvatio 10 lopti i podelio devet asistencija.

Trej Tomkins je bio najbolji strelac kraljevskog kluba sa 20 poena, a istakli su se jošFabijen Kozer sa 13 i Felipe Rejes sa 10 poena.

Danijel Heket je sa 13 poena predvodio nemačku ekipu, dok su po 12 ubacili Luka Štajger i Maodo Lo.

Kraljevski klub je put ka pobedi trasirao furioznom igrom već u prvoj četvrtini u kojoj je dao 29 poena, a primio samo 13. U nastavku utakmice je bilo prostora i za atraktivne poteze, a Real je dobrom odbranom potvrdio pobedu.

Dalo se naslutiti od samog početka i Makabijevog vođstva, prvo od 9:0, zatim i 15:2. Naravno, nije sve proteklo baš tako glatko, ali je Ponos Izraela na kraju prilično rutinski savladao aktuelnog šampiona Evrope Fenerbahče - 82:73 u 14. kolu Evrolige.

Ta serija sa početka meča se doduše brzo istopila - već poćetkom druge deonice stigao je Fener do 22:24 - ali je gostujući tim imao i druge mračne periode. Na kraju mu je presudio onaj sa početka poslednje deonice u koju se ušlo sa Makabijevim vođstvom 60:54. I onda serija 7:2 za 67:56, već je Fener bio umoran za još jedan povratnički juriš.

Uostalom, Nikola Kalinić se povredio posle samo dva i kusur minuta igre, pa Željko Obradović nije imao kompletan roster na raspolaganju. Možda je Fener imao svoju šansu kada je prišao na 70:77 minut i 47 sekundi pre kraja, ali je Noris Kol tada jednu nimalo organizovanu akciju završio iznuđenim, ali preciznim šutem koji je vratio Makabi u sigurnu zonu.

Kol je utakmicu završio sa 19 poena,  efikasniji je bio samo Pjer Džekson sa 20. Na drugoj strani Jan Veseli je ubacio 18 poena i imao šest skokova, Ali Muhamed je dodao 12, a dvocifren je bio i Nikolo Meli sa 11. Marko Gudurić je na terenu proveo nešto manje od pet minuta, bez košgeterskog učinka.

Makabijeva osma pobeda u sezoni.

Makabi je i protiv Fenerbahčea nastavio u ritmu iz prethodnih pet kola Evrolige - "poraz u gostima, pobeda kod kuće".

Tim Nevena Spahije odigrao je pred svojim navijačima sa više energije od Fenerbahčea i zasluženo slavio, rezultatom 82:73 (24:15, 16:21, 20:18, 22:19).

Makabi je počeo vođstvom od 9:0 i 17:4, nakon čega je Fener nekoliko puta uhvatio priključak, u 21. minutu i izjednačio na 40:40, ali se samo šest minuta kasnije opet našao u dvocifrenom zaostatku (58:46), posle serije od 8:0, u kojoj su trojke ubacili Pjer Džekson i Noris Kol.

Ispostavilo se da je to bio i prelomni nalet Makabija, pošto tim Željka Obradovića u "duploj" evroligaškoj nedelji nije imao dovoljno snage da ozbiljno ugrozi vođstvo domaćina.

Naročito bez Nikole Kalinića, koji je u finišu prve četvrtine, posle samo 2:22 minuta provedena u igri, morao trajno da ode na klupu zbog povrede skočnog zgloba.

Reprezentativac Srbije se prošle nedelje vratio košarci posle četiri meseca pauze zbog problema sa leđima, a sada ga verovatno čeka novo odsustvo sa terena, ali mnogo kraće.

MAKABI: Džekson 20 (4sk, 5as), Kol 19, Parahovski 9, Tajus 8, Bolden 7 (9sk, 5as)...

FENERBAHČE: Veseli 18 (6sk, 2as, 2blk), Dikson 12 (3sk, 5as), Meli 11 (8sk), Datome 9 (4sk), Vonamejker 9...

Unikaha - Armani 20.45

TABELA: CSKA 10-3, Olimpijakos 10-3, Panatinaikos 10-4, Fenerbahče 9-5, Žalgiris 9-5, Himki 8-5, Real 8-6, Makabi 8-6, Baskonija 6-7, Bamberg 6-8, Unikaha 5-8, Zvezda 5-9, Barselona 4-9, Armani 4-9, Valensija 3-11, Efes 3-10.

Izvor: mozzartsport/mondo.rs