ЕЛ: ПАО убједљив пред Звезду, славио и Реал!

Кошаркаши Панатинаикоса остварили су убедљиву победу пред гостовање Црвеној звезди у Београду.  Паната победила Макаби пред Звезду! Атињани остварили девету победу вече пред долазак у Београд. Жалгирис "везао" трећи тријумф, у утакмици против Бамберга. Лука Дончић искључен у победи Реала.  Ко каже да ПАО не може без Калатеса? Гист запретио Звезди! Зелени сигурни у ОАКА Арени - 86:74.  Нема Рудија, Љуља, Кузмића, Дончића: Реал је и такав Краљ за Валенсију! Мадриђани сигурни против Валенсије - 91:72.

Кошарка 20.12.2017 | 08:45
ПАО је добио Макаби на свом паркету са 89:76, што му је девети тријумф из 13 утакмица, па сада заузима четврту позицију на табели.

Грчки клуб био је лишен помоћи Ника Калатеса, али није имао проблема са екипом из Тел Авива – контролисао је дешавања на паркету од почетка до краја, па у сјајном расположењу долази у српску престоницу.

Риверс и Гист убацили су по 15, а Папас и Синглтон по 14 поена, а на другој страни Кол је постигао 14, а Џексон 13 поена.

У међувремену, ’црвено-бели’ су доживели дебакл у Истанбулу.

Црвена звезда мтс изгубила је од Фенербахчеа у Истанбулу, а Панатинаикос је код куће мирно победио Макаби.

Тако су завршене утакмице ривала који ће се састати у четвртак од 19 часова, у првој утакмици следећег кола Евролиге.

Атињани су били у предности од почетка до краја, "Понос Израела" је само једном успео да изједначи (18:18), а крајем првог дела два пута је прилазио на поен заостатка. Ипак, од паузе па до завршнице, екипа Ћавија Пасквала контролисала је резултат и одбијала нападе састава Невена Спахије, одржававши константно разлику на десетак поена.

ПАО - МАКАБИ 89:76 (25:21, 24:22, 18:13, 22:20)

Неколико сати после утакмице против првака Европе, играчи и стручни штаб црвено-белих сазнали су ову вест из Атине, где су "зелени" и без повређеног Ника Калатеса остварили девету победу, довољну за деобу друге позиције заједно са Олимпијакосом и Фенербахчеом.

Пред 11.500 гледалаца, најбољи међу "зеленима" били су Џејмс Гист (на слици) са 15 поена, Кеј Си Риверс са такође 15, Крис Синглтон и Никос Папас са по 14 и Лукас Лекавичијус са 13.

Ако неко каже да Панатинаикос не може без стартног плејмејкера Ника Калатеса - тај лаже. Грчки шампион стигао је до нове победе у Евролиги, пошто је у ОАКА Арени почистио Макаби - 86:74.

Тријумфом над Поносом Израела Зелени су потврдили добру форму пред долазак у Београд. А колико ће Црвеној звезди да буде тешко могли смо да видимо и током вечерашњег меча.

Панатинаикос је играо одлично у нападу, пре свега разноврсно. Томе у прилог и податак да су петорица играча Зелених постигла десет и више поена.

Блистао је Џејмс Гист и Крис Синглтон. Обојица су дошла до дабл-дабл учинка, само што је први постигао 15, а други 14 поена. Уз десет скокова.

ПАО је имао шест поена предности на полувремену, а потом је у трећој деоници појачао одбрану и практично обезбедио победу.

Најефикаснији код гостију био је Норис Кол са 14 поена, док је Пјер Џексон додао 13.

Атињани су постигли 11 тројки из 26 шутева и надскочили Израелце (35:27), међу којима су најјачи отпор пружали плејмејкер Норис Кол са 14 поена, затим Пјер Џексон са 13 и Алекс Тајус са 12.

Осим те утакмице и дуела Фенер - Звезда, у уторак се играло и у Литванији, где је Жалгирис остварио и трећу узастопну победу, савладавши пред својим навијачима шампиона Немачке.

ЖАЛГИРИС - БАМБЕРГ 88:84 (21:22, 29:27, 22:23, 16:12)

Артурас Милакнис постигао је 20 поена за "зелене", Паулијус Јанкунас 17, а Антанас Кавалијускас 15, док је српски плејмејкер Василије Мицић провео на терену 24 и по минута и за то време постигао пет поена, уз исто толико асистенција и скок мање.

У екипи Андрее Тринкијерија истакли су се бивши играч Игокее Дорел Рајт са 22 поена, Данијел Хекет са 17 и Маодо Ло са 14, док је Лука Митровић пропустио и овај меч због повреде.

Последњи дуел вечери донео је убедљив тријумф Реал Мадрида над Валенсијом, резултатом 91:72.

’Краљевски клуб’ је имао минималну предност на полувремену, Валенсија се држала до последњих 10 минута, али је домаћин добио одлучујућу деоницу са 27:14 и решио питање победника.

Интересантно је да је Реал већи део утакмице играо без Луке Дончића, који је средином другог квартала добио искључујућу грешку због ударања Тибора Плајса у лице и тако постао најмлађи кошаркаш који је искључен на неком дуелу у најјачем европском такмичењу.

Код Мадриђана је најефикаснији био Факундо Кампацо са 14 поена и 8 асистенција, док су по 12 поена додали Волтер Таварес, Џејси Керол, Фелипе Рејес и Треј Томпкинс, који је имао и 11 скокова.

С друге стране, истакао се Бојан Дубљевић са 18 поена, пет више од Ерика Грина.

У следећем колу екипа Пабла Ласа гостује Бамбергу, док Валенсија дочекује Жалгирис из Каунаса.

У последњој утакмици вечери, Реал је оправдао улогу против фаворита и нанео Валенсији девети узастопни пораз у Евролиги.

РЕАЛ - ВАЛЕНСИЈА 91:72 (24:18, 19:23, 21:17, 27:14)

Најефикаснији играч "краљевског клуба" био је Факундо Камбацо са 14 поена, а четворица његових саиграча убацила су по 12 - Фелипе Рејес, Џејси Керол, Валтер Таварес и Треј Томкинс. Лука Дончић играо је мање од седам минута и за то време са шест поена учествовао у седмој победи свог тима.

Словеначки бисер искључен је у 16. минуту, због дупле техничке грешке после приговора.

Са друге стране, Валенсија до даљег остаје "фењераш" са јако лошим низом, који није прекинула ни најбоља партија Бојана Дубљевића од опоравка. Црногорац је постигао 18 поена, уз по три скока и асистенције и чак пет украдених лопти.

Нема одавно поврђеног Љуља, нема Ајона, Кузмића, Рудија Фернандеза... Када се томе дода да је због две техничке грешке искључен Лука Дончић јасно је да су Мадриђани били у великом проблему. Али и тако десетковани су Краљеви за Валенсију - 91:72

Готово да није било неизвесности, Валенсија је претила, али је морала дфа потпише капитулацију. И настави да тумара стазама резултатске агоније, пошто су гости забележили девети узастопни пораз.

Чинило се да ће у шпанском дербију бити много више неизвесности. Виђено је равношравно прво полувреме, које завршено минималним вођством домаћина. Ипак, Реал је у наставку пронашао праве координате, иако је било лишен помоћи великих звезда.

Разиграли су се Аргентинац Кампацо и Тејлор, затим је Џејси Керол почео да убацује чисте шутеве. Валенсија која се добро држала почела је да „кашљуца и показује озбиљне недостатке. Било је приметно да гости пате од мањка самопоуздања. Њихова игра се распала. Имали су само расположеног Бојана Дубљевића. Он је меч завршио са 18 поена.

Реал је одличним шутем за три поена размонтирао ривала. Чак шест бтројки погодили су Краљеви у другом полувремену.

Најфикаснији код домаћина био је Кампацо са 14, док су Рејес, Керол, Таварес и Томпикс додали по 12.