EL: PAO ubjedljiv pred Zvezdu, slavio i Real!

Košarkaši Panatinaikosa ostvarili su ubedljivu pobedu pred gostovanje Crvenoj zvezdi u Beogradu.  Panata pobedila Makabi pred Zvezdu! Atinjani ostvarili devetu pobedu veče pred dolazak u Beograd. Žalgiris "vezao" treći trijumf, u utakmici protiv Bamberga. Luka Dončić isključen u pobedi Reala.  Ko kaže da PAO ne može bez Kalatesa? Gist zapretio Zvezdi! Zeleni sigurni u OAKA Areni - 86:74.  Nema Rudija, Ljulja, Kuzmića, Dončića: Real je i takav Kralj za Valensiju! Madriđani sigurni protiv Valensije - 91:72.

Košarka 20.12.2017 | 08:45
PAO je dobio Makabi na svom parketu sa 89:76, što mu je deveti trijumf iz 13 utakmica, pa sada zauzima četvrtu poziciju na tabeli.

Grčki klub bio je lišen pomoći Nika Kalatesa, ali nije imao problema sa ekipom iz Tel Aviva – kontrolisao je dešavanja na parketu od početka do kraja, pa u sjajnom raspoloženju dolazi u srpsku prestonicu.

Rivers i Gist ubacili su po 15, a Papas i Singlton po 14 poena, a na drugoj strani Kol je postigao 14, a Džekson 13 poena.

U međuvremenu, ’crveno-beli’ su doživeli debakl u Istanbulu.

Crvena zvezda mts izgubila je od Fenerbahčea u Istanbulu, a Panatinaikos je kod kuće mirno pobedio Makabi.

Tako su završene utakmice rivala koji će se sastati u četvrtak od 19 časova, u prvoj utakmici sledećeg kola Evrolige.

Atinjani su bili u prednosti od početka do kraja, "Ponos Izraela" je samo jednom uspeo da izjednači (18:18), a krajem prvog dela dva puta je prilazio na poen zaostatka. Ipak, od pauze pa do završnice, ekipa Ćavija Paskvala kontrolisala je rezultat i odbijala napade sastava Nevena Spahije, održavavši konstantno razliku na desetak poena.

PAO - MAKABI 89:76 (25:21, 24:22, 18:13, 22:20)

Nekoliko sati posle utakmice protiv prvaka Evrope, igrači i stručni štab crveno-belih saznali su ovu vest iz Atine, gde su "zeleni" i bez povređenog Nika Kalatesa ostvarili devetu pobedu, dovoljnu za deobu druge pozicije zajedno sa Olimpijakosom i Fenerbahčeom.

Pred 11.500 gledalaca, najbolji među "zelenima" bili su Džejms Gist (na slici) sa 15 poena, Kej Si Rivers sa takođe 15, Kris Singlton i Nikos Papas sa po 14 i Lukas Lekavičijus sa 13.

Ako neko kaže da Panatinaikos ne može bez startnog plejmejkera Nika Kalatesa - taj laže. Grčki šampion stigao je do nove pobede u Evroligi, pošto je u OAKA Areni počistio Makabi - 86:74.

Trijumfom nad Ponosom Izraela Zeleni su potvrdili dobru formu pred dolazak u Beograd. A koliko će Crvenoj zvezdi da bude teško mogli smo da vidimo i tokom večerašnjeg meča.

Panatinaikos je igrao odlično u napadu, pre svega raznovrsno. Tome u prilog i podatak da su petorica igrača Zelenih postigla deset i više poena.

Blistao je Džejms Gist i Kris Singlton. Obojica su došla do dabl-dabl učinka, samo što je prvi postigao 15, a drugi 14 poena. Uz deset skokova.

PAO je imao šest poena prednosti na poluvremenu, a potom je u trećoj deonici pojačao odbranu i praktično obezbedio pobedu.

Najefikasniji kod gostiju bio je Noris Kol sa 14 poena, dok je Pjer Džekson dodao 13.

Atinjani su postigli 11 trojki iz 26 šuteva i nadskočili Izraelce (35:27), među kojima su najjači otpor pružali plejmejker Noris Kol sa 14 poena, zatim Pjer Džekson sa 13 i Aleks Tajus sa 12.

Osim te utakmice i duela Fener - Zvezda, u utorak se igralo i u Litvaniji, gde je Žalgiris ostvario i treću uzastopnu pobedu, savladavši pred svojim navijačima šampiona Nemačke.

ŽALGIRIS - BAMBERG 88:84 (21:22, 29:27, 22:23, 16:12)

Arturas Milaknis postigao je 20 poena za "zelene", Paulijus Jankunas 17, a Antanas Kavalijuskas 15, dok je srpski plejmejker Vasilije Micić proveo na terenu 24 i po minuta i za to vreme postigao pet poena, uz isto toliko asistencija i skok manje.

U ekipi Andree Trinkijerija istakli su se bivši igrač Igokee Dorel Rajt sa 22 poena, Danijel Heket sa 17 i Maodo Lo sa 14, dok je Luka Mitrović propustio i ovaj meč zbog povrede.

Poslednji duel večeri doneo je ubedljiv trijumf Real Madrida nad Valensijom, rezultatom 91:72.

’Kraljevski klub’ je imao minimalnu prednost na poluvremenu, Valensija se držala do poslednjih 10 minuta, ali je domaćin dobio odlučujuću deonicu sa 27:14 i rešio pitanje pobednika.

Interesantno je da je Real veći deo utakmice igrao bez Luke Dončića, koji je sredinom drugog kvartala dobio isključujuću grešku zbog udaranja Tibora Plajsa u lice i tako postao najmlađi košarkaš koji je isključen na nekom duelu u najjačem evropskom takmičenju.

Kod Madriđana je najefikasniji bio Fakundo Kampaco sa 14 poena i 8 asistencija, dok su po 12 poena dodali Volter Tavares, Džejsi Kerol, Felipe Rejes i Trej Tompkins, koji je imao i 11 skokova.

S druge strane, istakao se Bojan Dubljević sa 18 poena, pet više od Erika Grina.

U sledećem kolu ekipa Pabla Lasa gostuje Bambergu, dok Valensija dočekuje Žalgiris iz Kaunasa.

U poslednjoj utakmici večeri, Real je opravdao ulogu protiv favorita i naneo Valensiji deveti uzastopni poraz u Evroligi.

REAL - VALENSIJA 91:72 (24:18, 19:23, 21:17, 27:14)

Najefikasniji igrač "kraljevskog kluba" bio je Fakundo Kambaco sa 14 poena, a četvorica njegovih saigrača ubacila su po 12 - Felipe Rejes, Džejsi Kerol, Valter Tavares i Trej Tomkins. Luka Dončić igrao je manje od sedam minuta i za to vreme sa šest poena učestvovao u sedmoj pobedi svog tima.

Slovenački biser isključen je u 16. minutu, zbog duple tehničke greške posle prigovora.

Sa druge strane, Valensija do daljeg ostaje "fenjeraš" sa jako lošim nizom, koji nije prekinula ni najbolja partija Bojana Dubljevića od oporavka. Crnogorac je postigao 18 poena, uz po tri skoka i asistencije i čak pet ukradenih lopti.

Nema odavno povrđenog Ljulja, nema Ajona, Kuzmića, Rudija Fernandeza... Kada se tome doda da je zbog dve tehničke greške isključen Luka Dončić jasno je da su Madriđani bili u velikom problemu. Ali i tako desetkovani su Kraljevi za Valensiju - 91:72

Gotovo da nije bilo neizvesnosti, Valensija je pretila, ali je morala dfa potpiše kapitulaciju. I nastavi da tumara stazama rezultatske agonije, pošto su gosti zabeležili deveti uzastopni poraz.

Činilo se da će u španskom derbiju biti mnogo više neizvesnosti. Viđeno je ravnošravno prvo poluvreme, koje završeno minimalnim vođstvom domaćina. Ipak, Real je u nastavku pronašao prave koordinate, iako je bilo lišen pomoći velikih zvezda.

Razigrali su se Argentinac Kampaco i Tejlor, zatim je Džejsi Kerol počeo da ubacuje čiste šuteve. Valensija koja se dobro držala počela je da „kašljuca i pokazuje ozbiljne nedostatke. Bilo je primetno da gosti pate od manjka samopouzdanja. Njihova igra se raspala. Imali su samo raspoloženog Bojana Dubljevića. On je meč završio sa 18 poena.

Real je odličnim šutem za tri poena razmontirao rivala. Čak šest btrojki pogodili su Kraljevi u drugom poluvremenu.

Najfikasniji kod domaćina bio je Kampaco sa 14, dok su Rejes, Kerol, Tavares i Tompiks dodali po 12.