Колики је коефицијент среће код Звездаша данас?

Кад су у питању ствари које се могу написати бројевима, ситуација је оваква: УЕФА коефицијент 9,750, зарада од УЕФА 5. 400. 000 евра - са трендом раста у наредном периоду.

Фудбал 08.12.2017 | 21:10
Колики је коефицијент среће код Звездаша данас?
Када је УЕФА 6. јуна ове године објавила последњу измену на ранг листи клубова, у Фудбалском клубу Црвена звезда морали су да се помире са последицама очајних наступа у Европи у претходној деценији.

Први пут у историји, бивши првак Европе и света морао је да почне квалификације за Лигу Европе већ од 1. кола, а то је значило да ће нови тренер, Владан Милојевић, имати 20-ак дана да припреми екипу за деби у сезони 2017/18 који је био заказан већ за 29. јун.

Црвена звезда, коју је нешто пре тога напустио тренер Миодраг Божовић (када је постало извесно да ће титула бити изгубљена), почела је сезону као 195. на УЕФА ранг листи са свега 4,250 бода од којих је самим изласком на терен на дуел са Флоријаном требало одбити 1,500 поен из сезоне 2012/13.

Коефицијент за евро-купове сабира резултате у последње четири сезоне, па је самим уласком у актуелну такмичарску годину најтрофејнији српски клуб спао на тричавих 2,750 бодова. Поређења ради, Војводина је на крају прошле сезоне имала 8,890 бодова и била на 166. позицији…

Испоставиће се, 162 дана касније, да је састав који мирно и сталожено предводи бивши фудбалер клуба Милојевић, постао први у историји Лиге Европе који је стигао до "нокаут" фазе, а да је почео сезону у 1. колу квалификација... и не само то! На том путу црвено-бели су играјући 36 утакмица у три такмичења за пет месеци сакупили више УЕФА бодова него у претходне четири сезоне тако да ће Нову годину дочекати као 130. на евро-лествици са 9,750 поена!

Како би се прекид две црне серије, од десет година без групне фазе неког од евро-купова и 25 година без пролећа у Европи додатно довео у контекст, навешћемо кратко само још два податка:

а) макар једна победа у два меча шеснаестине финала Лиге Европе попела би црвено-беле негде око 115. места са 11,750 бодова (свака победа у 'нокаут' фази наставиће да важи 2 бода);

б) клубу је увелико остварен приход од 5.400.000 евра само од УЕФА премија за победе и пласмане у наредне рунде, а продор у осмину финала донео би још 750.000 евра (у ово нису урачунати приходи од ТВ права, спонзора, продаје улазница, итд);

Против кога ће играти средином фебруара, Милојевић и играчи сазнаће у понедељак када у 13 часова буде почео жреб за шеснаестину финала Лиге Европе на којем ће многа звучна имена бити потенцијални ривали екипе са скором 7-5-2 ове сезоне у квалификацијама и групној фази (уз поразе само од Краснодара и Арсенала).

Ко год следећи буде истрчао на распродат Стадион "Рајко Митић", једно је сигурно - неће му бити лако! Горе наведе бројке, било да је реч о коефицијентима, било о приходима, нису ништа друго него потврда снаге тима који је ојачан у рекордном року енормним улагањима средстава за које не постоје ни бројке, ни колоне, ни прорачуни, а то су стручан рад, пристојно вођење екипе, јединство и решеност да се у црвено-белом дресу пружи и више од реалних могућности.

Када је новац у питању, тандем Звездан Терзић/Митар Мркела остварио је профит од 8,9 милиона евра формирајући актуелни састав (судећи према информацијама доступним на порталу Трансфермакрт). Црвена звезда је летос приходовала 10,5 милиона евра од продаје и расходовала 1,6 милиона евра куповином играча који су у оба случаја били просечне старости 22 године.

Они који су дошли, брзо су се уклопили и допринели да се превазиђе почетно неповерење код навијача узроковано хроничним посртањима у Европи и неиспуњеним обећањима, тако да је већ у двомечу са Спартом из Прага било јасно да ова генерација има храбрости за велика дела, а потпис је уследио у реванш утакмици са Краснодаром у којој је екипа морала да нападне, напала и победила резултатом који је значио крај једне депримирајуће традиције.



Када буду одиграли утакмице са Борцем код куће (недеља) и Партизаном у гостима (среда), фудбалери Црвене звезде отићи ће на зимску паузу са одиграних 38 званичних мечева у Лиги Европе, Суперлиги и Купу. Поређења ради, у комплетној сезони 2014/15 екипа је наступила у 32 такмичарске утакмице.

Црвено-бели су тада у глас поручили да их то неће задовољити и у четвртак увече пред 51.365 навијача на "Маракани" још једном потврдили да не причају, него раде, па тако нико не би требало да се зачуди ако актуелни скор од 5.400.000 евра и 9,750 бодова не буде и коначан биланс пред старт сезоне 2018/19.

А, када буде одиграна та прва утакмица наредног јула, клубу из Љутице Богдана биће избрисан "учинак" из сезоне 2013/14 који износи - БОД (1,000)! Ако сте мислилили да је то лоше, требало би да знате и да Црвена звезда због кршења финансијског фер-плеја и суспензије из Европе за сезону 2014/15 не "брани" никакве бодове, а да је повратак на међународну сцену на лето 2015. године донео клубу ни мање, ни више него 0,250 бода.

Другим речима, уколико овај слалом Милојевићевог тима између реалног, могућег и оствареног не буде само инцидент, Црвена звезда ће имати прилику да пуно ничега из скорије прошлости претвори у пуно нечега у скоријој будућности, било да причамо о стварима које се могу исписати бројкама и словима или стварима које је немогуће описати речима а тичу се осећаја који су навијачи понели кућама са стадиона…

Суперлига је на крају прошле сезоне имала коефицијент 15,357, а тренутно је на 26. месту са 18,250 са изгледима да прескочи првенство Бугарске, Белорусије, Азербејџана, можда и Шведске...

УЕФА бонуси (у еврима):

215.000 - 1. коло квалификација

225.000 - 2. коло квалификација

235.000 - 3. коло квалификација

245.000 - 4. коло квалификација

2.600.000 - групна фаза

720.000 - две победе у групи

360.000 - три ремија у групи

300.000 - друго место у групи

500.000 - шеснаестина финала

5.400.000 - укупно (за сада)

Откуд (само) 7,000 бодова?

УЕФА ће од 2018/19 променити систем бодовања, односно формирања коефицијената, нарочито што је актуелни за Лигу Европе готово несхватљив и контрадикторан. Углавном, сви бодови који су освојени у квалификацијама тамо су и остављени, као и бодови за пласман у групну фазу (два), јер су таква правила. Ти бодови позитивно ће утицати на коефицијент Суперлиге, што у неку руку није занемарљиво. Ипак, екипа је успон на ранг-листи морала да заради у мечевима са Арсеналом, БАТЕ Борисовим и Келном: победа два, реми бод, укупно - седам бодова! Победа у "нокаут" фази наставиће да се награђује са два, реми једним бодом, али ће пролазак у следећу рунду доносити бонус бодове ТЕК од осмине финала: по бод за четвртфинале, полуфинале и финале. Логично, зар не?

Извор: мондо.рс

Коментари / 0

Оставите коментар