Иванић о посјети Београду
Српски члан Предсједништва БиХ Младен Иванић сматра да је предстојећа посјета трочланог Предсједништва Београду важна, прије свега зато да би се смањиле политичке тензије, али и као прилика да се ријеши макар дио практичних питања између Србије и БиХ.
Република Српска 04.12.2017 | 19:22
"Плашим се да ћемо у многим стварима имати различите ставове, а за то кривац није Србија, већ БиХ", каже Иванић за Тањуг и предвиђа да ће разговори бити оптерећени непостојањем унутрашње сагласности, не само у вези са питањима која се тичу односа са Београдом, већ многим питањима која годинама стоје неријешена.
"Као што су Мостар, различита виђења Бошњака и Хрвата у односу на Изборни закон БиХ, сталне тензије на релацији Бањалука-Сарајево. Самим тим, и када је ријеч о посјети Београду, нема јединственог става у наступу", наводи Иванић.
Разговор сам по себи јесте значајан, тврди и набраја да би међу важним питањима требало да буде оно о граници између Србије и БиХ, али и о економским односима, посебно о градњи аутопута Београд - Сарајево.
Објашњава да се код питања границе показало да за рјешењем постоји потреба, посебно на простору општине Рудо, и то за отворен, искрен разговор који, према његовом схватању, може да има обострану корист, јер у тој размјени "нико не треба да добије више".
"У питању је простор Републике Српске гдје живи српски народ. Постоји интерес да се нађе обострано прихватливо рјешење. Када би било добре воље, то би могло да буде ријешено", каже Иванић.
На опаску да је предсједник Србије најавио да очекује да ће питање границе између Србије и БиХ бити ријешено до краја године, Иванић каже да се прибојава да то неће бити могуће, јер, тврди, бошњачки члан Предсједништва за то није спреман.
"У медијима, па и политичком амбијенту међу Бошњацима, питање границе се претвара у питање да ће неко неког преварити. Да ће Србија, као, нешто узети, а ништа неће дати. Нико неће да чује став да је размјена могућа само ако квадратни метар буде дат за квадратни метар. И да то подразумијева сагласност обје стране. Они који праве негативан амбијент штете БиХ, јер би ваљда интерес БиХ требало да буде да једном за свагда утврди границу са Србијом. Тиме би престали било какви разлози за неке сукобе у будућности", увјерен је Иванић.
Међутим, додаје да не види још да за то има спремности, а онда, како каже, беспотребно се стварају тензије и амосфера у којој се чини да нам више требају сукоби умјесто договора.
"Али свакако не треба одустати од договора, на њему треба инсистирати. Надам се да ће се једног дана појавити бошњачки лидер који је спреман на тај договор. Јер таква врста договора јесте предуслов стабилности на простору цијелог Балкана", сматра Иванић.
Упитан могу ли се очекивати и неки нови конкретни договори везани за привредну сарадњу, изградњу аутопута Београд- Сарајево који је подржала Турска, потписивање Споразума о сарадњи између Савјета министара БиХ и Владе Републике Србије у процесу приступања ЕУ, Иванић одговара да нажалост и питање аутопута прате дубоке подјеле унутар БиХ.
"Нема сагласности око трасе ни унутар ФБиХ, али ни унутар Републике Српске. Док се то питање не ријеши, не очекујем конкретније активности на том плану. Плашим се да смо тренутно, кад је ријеч о конкретним договорима, на прилично удаљеним позицијама", наводи.
Каже, међутм, да је привредна сарадња добра, а поготово да имамо мјеста за проширење сарадње кад је ријеч о заједничкој туристичкој понуди.
"БиХ резултате те сарадње осјети можда и више од Србије. Очекујемо да ће укидање виза кинеским туристима донијети позитивне резултате и Србији и БиХ, али се надам да ћемо појачати сарадњу и у другим областима, те да ће политичари у том смислу умјесто сметње, бити од помоћи привредницима", поручује.
На питање на чему ће он лично инсистирати, најприје каже да би волио да је оптимиста, али и да је чињеница да "тренутно имамо највидљивије испољавање дубоке кризе унутар БиХ", те да без обзира што је песимиста наставиће да инсистира да питање границе буде ријешено, као и да буде ријешено питање потраживања потопљених општина.
"Јако је значајно да се омогући Србији да без проблема може да користи хидроелектране у Зворнику и Бајиној Башти, а истовремено треба ставити тачку на питање права општина из Републике Српске, односно БиХ за надокнаду за потопљено земљиште", сматра Иванић и констатује да би то биле врло практичне и корисне ствари.
Иванић, иначе, констатује да посјета Београду долази у специфичном тренутку због затегнутих односа који су услиједили након изјава бошњачког члана Предсједништва Бакира Изетбеговића у вези са евентуалним признањем Косова, због чега је, каже, увјерен да је сада најважније да политички односи буду враћени у нормалу.
А упитан како оцјењује атмосферу у Хрватској, БиХ и Србији послије пресуда Хашког трибунала, нарочито начина на који је коментарисана пресуда челницима некадашње Херцег-Босне и да ли ће о томе бити ријечи на састанку у Београду, Иванић каже да је атмосфера послије пресуда и унутар БиХ, али и региона јако лоша, те констатује да је евидентно да Хашки трибунал није допринио помирењу, већ је услиједило враћање у прошлост, појачавање емоција и дизање тензија.
"С обзиром на то да се током мандата испоставило да се Хашки трибунал више бавио политиком умјесто правом, добро је да завршава мандат Трибунала", констатује Иванић и подсјећа да је Трибунал, прије пресуде Ратку Младићу, Србима изрекао пет доживотних казни и укупно 758 година затвора, Хрватима 166 година, а Бошњацима свега 41,5 година.
Кад се, каже, на ове стотине година које су добили Срби дода податак да је Хашки суд укупно за све злочине над Србима до сада изрекао свега 50 година затвора - то о овом суду довољно говори.
Посебно га је, додаје, изненадила реторика у региону, нарочито од челника Хрватске након пресуде у "случају Прлић", којом се Срби чине одговорним за све.
"Ради се о покушају да се комплетна одговорност пребаци на Србе, иако је то апсолутна неистина и потпуно беспотребно", тврди Иванић , те понавља да од сусрета у Београду очекује прије свега да се страсти смире и вјерује да је најважнија ствар да политички односи буду враћени у нормалу.
Извор: Тањуг
Коментари / 18
Оставите коментарМ,ЛАДЕН
04.12.2017 18:37Од свију њих нетреба ништа очекивати, на изборима заоштити оловку и све КОМПЛЕТ ПРОМИЈЕНИТИ..
ОДГОВОРИТЕРе
04.12.2017 19:23Док је таквих крезубих и неписмених као ти неце нам никада бити боље! Него ти вецерас заостри добро оловку па сутра ујутро правац у сколу!
Да ли је овај господин
04.12.2017 18:56амбасадор Србије у БиХ ?
ОДГОВОРИТЕРе
04.12.2017 21:42Цесља се тако.
Кики
04.12.2017 23:13Па боље немојте ни ици сада. Боље је да то одгодите него да идете ко преко оне стварке. Сједите код куце, усагласите се барем око неких питања па онда идите у посјету. А не овако сви сте посвадјани а хоцете у госте.
Хм
04.12.2017 19:06Иваницу реци да нема од ницег ниста и бице нам лаксе! Вјерујем да Иваниц зна ста це бити а то је да неце бити ниста договорено! Свака цаст на искрености!
ОДГОВОРИТЕсрб
05.12.2017 00:54Па којег дзавла идете у Србију. Да тросите народне паре, онда немојте ако се нецете ниста ни договорит.
Стамбол
04.12.2017 20:06Мој Иванићу, кад се свијет посматра из тамног вилајета и са усађеном мржњом коју је најбоље описао Андрић, онда ће рационално устукнути пред ирационалним. Да овдје живе некакви ‘босанци’ а не Срби , Хрвати и Муслимани ( што у Уставу пише) онда би било разумљиво да се некакви босанци плаше да их неће преварити тамо неки Срби на истоку или Хрвати на другој страни. Али кад човјек који је само 1/3 такве босне жели да се патерналистички односи према 2/3 територије те исте босне на начин да он као нешто доживљава као угрожавање-е онда је тешко утицати на ту оријенталну памет. Протом, не можете чути Србина или Хрвата у предсједништву те накарадне творевине зване БиХ да се тако покровитељски односе према његовој 1/3...И ту је већ проблем. Бакир прије свега штети свом народу - Србима и Хрватима су њихове матице ту, преко. А он нема матице осим ако Турску не дозивљава матицом иако не разумије њихов језик а дијели их добар комад православља. Ја знам да су се некад Титови муслимани љутили кад их зовеш погрдно Турцима а сад видим да се идентификују с њима. Ок, кад немаш традицију, трајање и властиту историју, мираш је “посудити” од најблискијих. А Срби и Хрвати немају тај проблем. Све док башчаршија полаже тапију на оно што није њено, а да притом срби и хрвати не полажу тапију на кладан, олово па и ту исту башчаршију, неразумијевање ће бити све веће а било какав напредаг немогућ. Опет на штету тамног вилајета загледаног у Запад али ако је могуће преко Босфора.
ОДГОВОРИТЕ@Бањалуцанин
04.12.2017 20:32А како вас је Гарасанин звао Босњаци католици и Босњаци истоцне вере и Мухамеданци.Босњаци имају дебело искуство са сусједима и комсијама,нема висе уступака ни за 1 цм.Прије Тита су Босњаци имали име,али вајни Краљ Петар укинуо да би ви могли Босну себи узети и јос беговску земљу им одузео па подијелио Солунцима.Мој Стамболе цитај историју из независни извора,а не Српску кафанску историју,зато и Јесте ту гдје Јесте раду лазне историје.
Ре: лажном бањалучанину
04.12.2017 21:05Ако си ти бањалучанин ја сам Ататурк. Управо писуци под тим псеудонимом зелис да показес да из бања луке, српске орестонице имају и другачији ставови о свему. Наравно да имају. Али, схвати, у мањини си. Дебелој мањини. Као и срби на башчаршији. И то се не мозе промијенити. Ма колико ти бањалуку призивао као ‘своју’ а колико срби били далеко од тамног вилајета званог сарајево. Схвати, један Гарашанин ста је рекао, па кад би се по томе историја мјерила онда би смо сви били заробљени у неким ставовима неких историјских лучности које су у датом моменту рекле то што су рекле. Ми не почиивамо на Гарашину - ми почивамо на ТРАЈАЊУ. Што ти немаш, таман да три живота имаш. Јер кад се вратиш само 200 година уназад схватиш да си био неки Србин или неки Хрват. То вас боли. Али ту вам помоци нема. Ти се сад дрзис Гарасанина и нецега сто је он некада написао. А у твојим генима. И венама тече нека друга крв. ДНК анализа би те можда пробудила из неоосманских снова.
Лажно Име
04.12.2017 21:47@Стамбол све уоквирено људима који су пуни мржње. Људима попут тебе. Људима који живе у прошлости. Људима пуних лажних теза. Босна је медјународно призната земља,обрадовало то појединим папцима или не... А ти настави да живиш у историји...
Па
05.12.2017 05:10Лажно име пишај је што је међународно призната кад је оваква каква је, односно не призната од два своја нарлда. Него мене интересује шта се ова тројица имају договарати у Србији или било гдје кад се они међусобно ништа не могу договорити. Никад али баш никад БиХ неће бити нормална држава јер једноставно то је немогуће. У бобу је њу Андрић описао и то је то.
Млађо
04.12.2017 20:31Сада када су укинуте визе за Кину,нецемо више ићи у шопинг у Трст,вец цемо ићи у Кину.Тамо је све упола цијене.Хвала ПДП.
ОДГОВОРИТЕраy
04.12.2017 21:42Кад ово читам , незнам били плако ил се смијо . АЛИ Вас тројицу задругара ( Јозу , Ибру и Драгишу ) би молио за одговор на следеће питање : Шта Вас тројица Предсједника мислите о овогодишњем уроду шљива у БиХ ? Ако то знате , те кад се и ако се договорите , ударићу Вам три аплауза по лицу , чисто да Вас почастим, али онако баш људски . Па ви то стварно заслуђујете !!!
ОДГОВОРИТЕРе
05.12.2017 06:50Ма пусти фолиранта. Незнам ста се десава са њим али је цовјек напросто пукао. Немогу да сватим да се неко висе бори и залазе за другу дрзаву него за ону у којој зиви и од које плату и то дебелу прима. Додика и могу да разумијем он у Србији има куце виле станове авионе камионе и да несто и кад несто казе али овај фолирант који је подсјеца на Јелцина бас неби требао ниста да казе тад би паметнији изгледао. Овако нула бодова.
Рале
05.12.2017 02:04Вијеће министара БиХ је још 2004. године јасно исказало свој став да нема размјене територија без претходно потписаног уговора о граници између двије државе са пратећом техничком документацијом,а који став до дан данас није мијењан, па у том погледу од 2010. године није било значајнијих активности између надлежних комисија за границу БиХ и Србије јер је Србија инсистирала да се паралелно са разграничењем заврши и тражена „размјена територије“, а на то БиХ није пристајала”.Разграничења на кориту ријеке Дрине има посебну тежину, имајући у виду да се на државној граници (која иде средином ријеке Дрине) налазе хидроцентрале Бајина Башта и Зворник које користе копнене и водене ресурсе и БиХ и Србије, а корист од истих тренутно има само Србија. “БиХ не користи своја права на учешће у управљачким структурама наведених хидроцентрала, у произведеној електричној енергији и добити коју остварују хидроцентрале, а која права произилазе из чињенице да се једна половина комплекса хидроцентрала налази на територији БиХ те да се за рад хидроцентрала црпе воде које припадају територију БиХ. Не постоји било какво право посебне концесије додијељено Србији од стране БиХ, те било какви посебни споразуми о заједничком управљању и кориштењу наведених хидроцентрала, а како то произилази из Конвенције о заштити и коришћењу прекограничних водотокова и међународних језера, којима су приступиле обје земље”.Због таквог стања, наставља он, БиХ трпи штету.
ОДГОВОРИТЕТаг
05.12.2017 02:12Безвриједни ликови, на бескорисним радним мјестима. На десетине хиљада таквих ухљеба, на свим нивоима. Плате астрономске.
ОДГОВОРИТЕдангуби
05.12.2017 02:18Такве захтјеве (размјене територија ) једино може разматрати Вијеће министара БиХ, те се исти одобравају закључењем посебног међународног споразума који подлијеже ратификацији од стране Парламентарне скупштине БиХ и одобрењу од стране Предсједништва БиХ”Ваљда се креце од 1 према 10 ,а не обратно пресједнице БиХ.
ОДГОВОРИТЕ