Ivanić o posjeti Beogradu
Srpski član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić smatra da je predstojeća posjeta tročlanog Predsjedništva Beogradu važna, prije svega zato da bi se smanjile političke tenzije, ali i kao prilika da se riješi makar dio praktičnih pitanja između Srbije i BiH.
Republika Srpska 04.12.2017 | 19:22
"Plašim se da ćemo u mnogim stvarima imati različite stavove, a za to krivac nije Srbija, već BiH", kaže Ivanić za Tanjug i predviđa da će razgovori biti opterećeni nepostojanjem unutrašnje saglasnosti, ne samo u vezi sa pitanjima koja se tiču odnosa sa Beogradom, već mnogim pitanjima koja godinama stoje neriješena.
"Kao što su Mostar, različita viđenja Bošnjaka i Hrvata u odnosu na Izborni zakon BiH, stalne tenzije na relaciji Banjaluka-Sarajevo. Samim tim, i kada je riječ o posjeti Beogradu, nema jedinstvenog stava u nastupu", navodi Ivanić.
Razgovor sam po sebi jeste značajan, tvrdi i nabraja da bi među važnim pitanjima trebalo da bude ono o granici između Srbije i BiH, ali i o ekonomskim odnosima, posebno o gradnji autoputa Beograd - Sarajevo.
Objašnjava da se kod pitanja granice pokazalo da za rješenjem postoji potreba, posebno na prostoru opštine Rudo, i to za otvoren, iskren razgovor koji, prema njegovom shvatanju, može da ima obostranu korist, jer u toj razmjeni "niko ne treba da dobije više".
"U pitanju je prostor Republike Srpske gdje živi srpski narod. Postoji interes da se nađe obostrano prihvatlivo rješenje. Kada bi bilo dobre volje, to bi moglo da bude riješeno", kaže Ivanić.
Na opasku da je predsjednik Srbije najavio da očekuje da će pitanje granice između Srbije i BiH biti riješeno do kraja godine, Ivanić kaže da se pribojava da to neće biti moguće, jer, tvrdi, bošnjački član Predsjedništva za to nije spreman.
"U medijima, pa i političkom ambijentu među Bošnjacima, pitanje granice se pretvara u pitanje da će neko nekog prevariti. Da će Srbija, kao, nešto uzeti, a ništa neće dati. Niko neće da čuje stav da je razmjena moguća samo ako kvadratni metar bude dat za kvadratni metar. I da to podrazumijeva saglasnost obje strane. Oni koji prave negativan ambijent štete BiH, jer bi valjda interes BiH trebalo da bude da jednom za svagda utvrdi granicu sa Srbijom. Time bi prestali bilo kakvi razlozi za neke sukobe u budućnosti", uvjeren je Ivanić.
Međutim, dodaje da ne vidi još da za to ima spremnosti, a onda, kako kaže, bespotrebno se stvaraju tenzije i amosfera u kojoj se čini da nam više trebaju sukobi umjesto dogovora.
"Ali svakako ne treba odustati od dogovora, na njemu treba insistirati. Nadam se da će se jednog dana pojaviti bošnjački lider koji je spreman na taj dogovor. Jer takva vrsta dogovora jeste preduslov stabilnosti na prostoru cijelog Balkana", smatra Ivanić.
Upitan mogu li se očekivati i neki novi konkretni dogovori vezani za privrednu saradnju, izgradnju autoputa Beograd- Sarajevo koji je podržala Turska, potpisivanje Sporazuma o saradnji između Savjeta ministara BiH i Vlade Republike Srbije u procesu pristupanja EU, Ivanić odgovara da nažalost i pitanje autoputa prate duboke podjele unutar BiH.
"Nema saglasnosti oko trase ni unutar FBiH, ali ni unutar Republike Srpske. Dok se to pitanje ne riješi, ne očekujem konkretnije aktivnosti na tom planu. Plašim se da smo trenutno, kad je riječ o konkretnim dogovorima, na prilično udaljenim pozicijama", navodi.
Kaže, međutm, da je privredna saradnja dobra, a pogotovo da imamo mjesta za proširenje saradnje kad je riječ o zajedničkoj turističkoj ponudi.
"BiH rezultate te saradnje osjeti možda i više od Srbije. Očekujemo da će ukidanje viza kineskim turistima donijeti pozitivne rezultate i Srbiji i BiH, ali se nadam da ćemo pojačati saradnju i u drugim oblastima, te da će političari u tom smislu umjesto smetnje, biti od pomoći privrednicima", poručuje.
Na pitanje na čemu će on lično insistirati, najprije kaže da bi volio da je optimista, ali i da je činjenica da "trenutno imamo najvidljivije ispoljavanje duboke krize unutar BiH", te da bez obzira što je pesimista nastaviće da insistira da pitanje granice bude riješeno, kao i da bude riješeno pitanje potraživanja potopljenih opština.
"Jako je značajno da se omogući Srbiji da bez problema može da koristi hidroelektrane u Zvorniku i Bajinoj Bašti, a istovremeno treba staviti tačku na pitanje prava opština iz Republike Srpske, odnosno BiH za nadoknadu za potopljeno zemljište", smatra Ivanić i konstatuje da bi to bile vrlo praktične i korisne stvari.
Ivanić, inače, konstatuje da posjeta Beogradu dolazi u specifičnom trenutku zbog zategnutih odnosa koji su uslijedili nakon izjava bošnjačkog člana Predsjedništva Bakira Izetbegovića u vezi sa eventualnim priznanjem Kosova, zbog čega je, kaže, uvjeren da je sada najvažnije da politički odnosi budu vraćeni u normalu.
A upitan kako ocjenjuje atmosferu u Hrvatskoj, BiH i Srbiji poslije presuda Haškog tribunala, naročito načina na koji je komentarisana presuda čelnicima nekadašnje Herceg-Bosne i da li će o tome biti riječi na sastanku u Beogradu, Ivanić kaže da je atmosfera poslije presuda i unutar BiH, ali i regiona jako loša, te konstatuje da je evidentno da Haški tribunal nije doprinio pomirenju, već je uslijedilo vraćanje u prošlost, pojačavanje emocija i dizanje tenzija.
"S obzirom na to da se tokom mandata ispostavilo da se Haški tribunal više bavio politikom umjesto pravom, dobro je da završava mandat Tribunala", konstatuje Ivanić i podsjeća da je Tribunal, prije presude Ratku Mladiću, Srbima izrekao pet doživotnih kazni i ukupno 758 godina zatvora, Hrvatima 166 godina, a Bošnjacima svega 41,5 godina.
Kad se, kaže, na ove stotine godina koje su dobili Srbi doda podatak da je Haški sud ukupno za sve zločine nad Srbima do sada izrekao svega 50 godina zatvora - to o ovom sudu dovoljno govori.
Posebno ga je, dodaje, iznenadila retorika u regionu, naročito od čelnika Hrvatske nakon presude u "slučaju Prlić", kojom se Srbi čine odgovornim za sve.
"Radi se o pokušaju da se kompletna odgovornost prebaci na Srbe, iako je to apsolutna neistina i potpuno bespotrebno", tvrdi Ivanić , te ponavlja da od susreta u Beogradu očekuje prije svega da se strasti smire i vjeruje da je najvažnija stvar da politički odnosi budu vraćeni u normalu.
Izvor: Tanjug
Komentari / 18
Ostavite komentarM,LADEN
04.12.2017 18:37Od sviju njih netreba ništa očekivati, na izborima zaoštiti olovku i sve KOMPLET PROMIJENITI..
ODGOVORITERe
04.12.2017 19:23Dok je takvih krezubih i nepismenih kao ti nece nam nikada biti bolje! Nego ti veceras zaostri dobro olovku pa sutra ujutro pravac u skolu!
Da li je ovaj gospodin
04.12.2017 18:56ambasador Srbije u BiH ?
ODGOVORITERe
04.12.2017 21:42Ceslja se tako.
Kiki
04.12.2017 23:13Pa bolje nemojte ni ici sada. Bolje je da to odgodite nego da idete ko preko one stvarke. Sjedite kod kuce, usaglasite se barem oko nekih pitanja pa onda idite u posjetu. A ne ovako svi ste posvadjani a hocete u goste.
Hm
04.12.2017 19:06Ivanicu reci da nema od niceg nista i bice nam lakse! Vjerujem da Ivanic zna sta ce biti a to je da nece biti nista dogovoreno! Svaka cast na iskrenosti!
ODGOVORITEsrb
05.12.2017 00:54Pa kojeg dzavla idete u Srbiju. Da trosite narodne pare, onda nemojte ako se necete nista ni dogovorit.
Stambol
04.12.2017 20:06Moj Ivaniću, kad se svijet posmatra iz tamnog vilajeta i sa usađenom mržnjom koju je najbolje opisao Andrić, onda će racionalno ustuknuti pred iracionalnim. Da ovdje žive nekakvi ‘bosanci’ a ne Srbi , Hrvati i Muslimani ( što u Ustavu piše) onda bi bilo razumljivo da se nekakvi bosanci plaše da ih neće prevariti tamo neki Srbi na istoku ili Hrvati na drugoj strani. Ali kad čovjek koji je samo 1/3 takve bosne želi da se paternalistički odnosi prema 2/3 teritorije te iste bosne na način da on kao nešto doživljava kao ugrožavanje-e onda je teško uticati na tu orijentalnu pamet. Protom, ne možete čuti Srbina ili Hrvata u predsjedništvu te nakaradne tvorevine zvane BiH da se tako pokroviteljski odnose prema njegovoj 1/3...I tu je već problem. Bakir prije svega šteti svom narodu - Srbima i Hrvatima su njihove matice tu, preko. A on nema matice osim ako Tursku ne dozivljava maticom iako ne razumije njihov jezik a dijeli ih dobar komad pravoslavlja. Ja znam da su se nekad Titovi muslimani ljutili kad ih zoveš pogrdno Turcima a sad vidim da se identifikuju s njima. Ok, kad nemaš tradiciju, trajanje i vlastitu istoriju, miraš je “posuditi” od najbliskijih. A Srbi i Hrvati nemaju taj problem. Sve dok baščaršija polaže tapiju na ono što nije njeno, a da pritom srbi i hrvati ne polažu tapiju na kladan, olovo pa i tu istu baščaršiju, nerazumijevanje će biti sve veće a bilo kakav napredag nemoguć. Opet na štetu tamnog vilajeta zagledanog u Zapad ali ako je moguće preko Bosfora.
ODGOVORITE@Banjalucanin
04.12.2017 20:32A kako vas je Garasanin zvao Bosnjaci katolici i Bosnjaci istocne vere i Muhamedanci.Bosnjaci imaju debelo iskustvo sa susjedima i komsijama,nema vise ustupaka ni za 1 cm.Prije Tita su Bosnjaci imali ime,ali vajni Kralj Petar ukinuo da bi vi mogli Bosnu sebi uzeti i jos begovsku zemlju im oduzeo pa podijelio Soluncima.Moj Stambole citaj istoriju iz nezavisni izvora,a ne Srpsku kafansku istoriju,zato i Jeste tu gdje Jeste radu lazne istorije.
Re: lažnom banjalučaninu
04.12.2017 21:05Ako si ti banjalučanin ja sam Ataturk. Upravo pisuci pod tim pseudonimom zelis da pokazes da iz banja luke, srpske orestonice imaju i drugačiji stavovi o svemu. Naravno da imaju. Ali, shvati, u manjini si. Debeloj manjini. Kao i srbi na baščaršiji. I to se ne moze promijeniti. Ma koliko ti banjaluku prizivao kao ‘svoju’ a koliko srbi bili daleko od tamnog vilajeta zvanog sarajevo. Shvati, jedan Garašanin sta je rekao, pa kad bi se po tome istorija mjerila onda bi smo svi bili zarobljeni u nekim stavovima nekih istorijskih lučnosti koje su u datom momentu rekle to što su rekle. Mi ne počiivamo na Garašinu - mi počivamo na TRAJANJU. Što ti nemaš, taman da tri života imaš. Jer kad se vratiš samo 200 godina unazad shvatiš da si bio neki Srbin ili neki Hrvat. To vas boli. Ali tu vam pomoci nema. Ti se sad drzis Garasanina i necega sto je on nekada napisao. A u tvojim genima. I venama teče neka druga krv. DNK analiza bi te možda probudila iz neoosmanskih snova.
Lažno Ime
04.12.2017 21:47@Stambol sve uokvireno ljudima koji su puni mržnje. Ljudima poput tebe. Ljudima koji žive u prošlosti. Ljudima punih lažnih teza. Bosna je medjunarodno priznata zemlja,obradovalo to pojedinim papcima ili ne... A ti nastavi da živiš u istoriji...
Па
05.12.2017 05:10Лажно име пишај је што је међународно призната кад је оваква каква је, односно не призната од два своја нарлда. Него мене интересује шта се ова тројица имају договарати у Србији или било гдје кад се они међусобно ништа не могу договорити. Никад али баш никад БиХ неће бити нормална држава јер једноставно то је немогуће. У бобу је њу Андрић описао и то је то.
Mlađo
04.12.2017 20:31Sada kada su ukinute vize za Kinu,necemo više ići u šoping u Trst,vec cemo ići u Kinu.Tamo je sve upola cijene.Hvala PDP.
ODGOVORITEray
04.12.2017 21:42Kad ovo čitam , neznam bili plako il se smijo . ALI Vas trojicu zadrugara ( Jozu , Ibru i Dragišu ) bi molio za odgovor na sledeće pitanje : Šta Vas trojica Predsjednika mislite o ovogodišnjem urodu šljiva u BiH ? Ako to znate , te kad se i ako se dogovorite , udariću Vam tri aplauza po licu , čisto da Vas počastim, ali onako baš ljudski . Pa vi to stvarno zasluđujete !!!
ODGOVORITERe
05.12.2017 06:50Ma pusti foliranta. Neznam sta se desava sa njim ali je covjek naprosto pukao. Nemogu da svatim da se neko vise bori i zalaze za drugu drzavu nego za onu u kojoj zivi i od koje platu i to debelu prima. Dodika i mogu da razumijem on u Srbiji ima kuce vile stanove avione kamione i da nesto i kad nesto kaze ali ovaj folirant koji je podsjeca na Jelcina bas nebi trebao nista da kaze tad bi pametniji izgledao. Ovako nula bodova.
Rale
05.12.2017 02:04Vijeće ministara BiH je još 2004. godine jasno iskazalo svoj stav da nema razmjene teritorija bez prethodno potpisanog ugovora o granici između dvije države sa pratećom tehničkom dokumentacijom,a koji stav do dan danas nije mijenjan, pa u tom pogledu od 2010. godine nije bilo značajnijih aktivnosti između nadležnih komisija za granicu BiH i Srbije jer je Srbija insistirala da se paralelno sa razgraničenjem završi i tražena „razmjena teritorije“, a na to BiH nije pristajala”.Razgraničenja na koritu rijeke Drine ima posebnu težinu, imajući u vidu da se na državnoj granici (koja ide sredinom rijeke Drine) nalaze hidrocentrale Bajina Bašta i Zvornik koje koriste kopnene i vodene resurse i BiH i Srbije, a korist od istih trenutno ima samo Srbija. “BiH ne koristi svoja prava na učešće u upravljačkim strukturama navedenih hidrocentrala, u proizvedenoj električnoj energiji i dobiti koju ostvaruju hidrocentrale, a koja prava proizilaze iz činjenice da se jedna polovina kompleksa hidrocentrala nalazi na teritoriji BiH te da se za rad hidrocentrala crpe vode koje pripadaju teritoriju BiH. Ne postoji bilo kakvo pravo posebne koncesije dodijeljeno Srbiji od strane BiH, te bilo kakvi posebni sporazumi o zajedničkom upravljanju i korištenju navedenih hidrocentrala, a kako to proizilazi iz Konvencije o zaštiti i korišćenju prekograničnih vodotokova i međunarodnih jezera, kojima su pristupile obje zemlje”.Zbog takvog stanja, nastavlja on, BiH trpi štetu.
ODGOVORITETag
05.12.2017 02:12Bezvrijedni likovi, na beskorisnim radnim mjestima. Na desetine hiljada takvih uhljeba, na svim nivoima. Plate astronomske.
ODGOVORITEdangubi
05.12.2017 02:18Takve zahtjeve (razmjene teritorija ) jedino može razmatrati Vijeće ministara BiH, te se isti odobravaju zaključenjem posebnog međunarodnog sporazuma koji podliježe ratifikaciji od strane Parlamentarne skupštine BiH i odobrenju od strane Predsjedništva BiH”Valjda se krece od 1 prema 10 ,a ne obratno presjednice BiH.
ODGOVORITE