Последње коло бразилске Серије А за 2017. годину имало је завршницу за инфаркт, а у главној улози нашли су се фудбалери Шапекоенсеа.  Лудница последњег кола у Бразилу, коментатори на апаратима: Голови у 95. , 96. и пројектил за победу у 99. минуту! Славе Фламенго, Шапекоенсе, Васко, Спорт Ресифе, тугују Аваи, Коритиба, Атлетико Минеро, Ботафого. . .

Фудбал 04.12.2017 | 18:45
Они су неколико дана после годишњице трагедије у којој је страдао скоро цео тим овог клуба, у надокнади времена изборили пласман у квалификације за Копа Либертадорес и директно пресудили борбу за опстанак.

Шапекоенсе је голом Тулија де Мела у 95. минуту меча преокренуо против Коритибе на 2:1, те захваљујући бољем међусобном скору од Атлетико Минеира освојио осму позицију на табели.

С друге стране, Де Мелов гол је обрадовао навијаче Виторије који су већ почели да жале због елиминације свог тима у Серију Б.

Виторија је у мечу одлуке на трагичан начин поражена од Фламенга 2:1, такође после преокрета, такође голом у надокнади времена, и ти из пенала у 96. минуту који је великана из Рио де Жанеира послао директно у Копа Либертадорес.

Међутим, пораз од Шапекоенсеа је у нижи ранг послао несрећну Коритибу, такође због слабијег међусобног скора са Виторијом. Исти број бодова имао је и Авај, а испали су још Понте Прета и Атлетико Гојаненсе.

Нови шампион Бразила је Коринтијанс, а у Копа Либертадорес су се пласирали још Палмеирас, Сантос, Гремио, Крузеиро и поменути Фламенго.

Крај у бразилској Серији А за 2017 годину! Иако је одавно било познато да је Коринтијанс шампион, узбуђења није недостајало у последњем колу... Одлучивало се о учесницима у Копа Либертадорес, квалификантима за исто такмичење, путницима у квалификације за Копа Судамерикану, али и о томе која два тима ће уз Понте Прету и Атлетико Гојаненсе  у Серију Б.

А многе ствари се нису знале буквално до последњих секунда мечева и дубоких надокнада времена. Голови су негде падали и у 99. минуту!

На крају, уз шампиона Коринтијанс, те Палмеирас, Сантос, Гремио и Крузеиро, у јужноамеричку верзију Лиге шампиона ће директно Крузеиро и Фламенго који су вечерас обезбедили пласман, док ће у квалификације Васко да Гама и Шапекоенсе који су вечерас остварили важне победе. За квалификације су извисили Атлетико Минеиро и Ботафого који ће задовољити квалификацијама за Копа Судамерикану. Опстанак су изборили Спорт Ресифе и Виторија, док су Аваи и Коритиба били највеће жртве последњег кола и испали су у Серију Б.

Спорт Ресифе је ушао у последње коло као највећи кандидат да заузме једно од два места која воде у нижи ранг, али је победом од 1:0 над безбрижним Коринтијансом прескочио чак три тима и опстао у лиги. Шампион се баш и није трудио да унесе дозу неизвесности у борби за опстанак, а то ће му посебно запамтити Аваи и Коритиба који су испали, делом и због незаинтересованости Коринтијанса.

Са друге стране Сантос је одиграо знатно озбиљније и ремијем од 1:1 са Аваијем на свом терену послао вечерашњег ривала у Серију Б. Иако му победа није било неопходна, Сантос је показао част и образ. Што му неће заборавити навијачи Виторије која би испала да је Сантос поражен.

Невероватан расплет у надокнади времена је у Серију Б послао Коритибу уместо Виторију која је примила у последњем секунду меча, али је опстала захављујући чудесном расплету на другом мечу.

Виторија је доечкала Фламенго и у случају пораза ништа не би зависило од ње, а великану из Рија је победа такође била потребна за пласман у Копа Либертадорес. У 96. минуту меча ветеран Дијего је погодио из пенала за победу Фламенга од 2:1 и велико славље гостију.

Играчи Виторије су цео меч ослушкивали шта се дешава у Шапекоенсеу где се истомеини домаћин борио за победу која доноси квалификације, а Коритиба се борила за бод којим би се спасила ако Виторија изгуби.

Чак је Коритиба водила од 15. минута док домаћин није изједначио пред крај полувремена. И бод је играо гостима јер је Виторија изгубила поменутим голом Дијега у 96. минуту. Али је и Коритиба је примила гол у истом тренутку и испала је из лиге! Де Мело је погодио за Шапе у 95. минуту, одвео га у квалификације за Копа Либертадорес и послао несрећну Коритибу у другу лигу. Какав тужан крај...

Шапекоенсе је победом у 95. минуту прескочио Ботафого који је још један од губитника дана! Црно-белима из Рија је била потребна победа над Крузеиром да се пласирају у квалификације за Копа Либертадорес. Повели су, али је Крузеиро изједначио голом Невеса после „футсал“ акције, потом је Де Араскаета преокренуо на 1:2. Ботафогу није помогло изједначење двадесетак мнинута пре краја. Са бодом су пали испод Шапекоенсеа...

Победа Шапекоенсеа је значила да од Копа Либертадорес нема ништа ни за Атлетико Минеиро који је у Бело Оризонтеу у чудесном мечу савладао Гремио са 4:3. Отеро је постигао спектакуларан гол из слободњака са 30 и кусур мета у 99. минуту меча, али је Шапекоенсе са истим бројем бодова завршио испред јер је имао једну победу више током шампионата, што је критеријум који одлучује. Отеру је то био други гол из слободњака на мечу, претходно је погодио за 2:2.