Poslednje kolo brazilske Serije A za 2017. godinu imalo je završnicu za infarkt, a u glavnoj ulozi našli su se fudbaleri Šapekoensea.  Ludnica poslednjeg kola u Brazilu, komentatori na aparatima: Golovi u 95. , 96. i projektil za pobedu u 99. minutu! Slave Flamengo, Šapekoense, Vasko, Sport Resife, tuguju Avai, Koritiba, Atletiko Minero, Botafogo. . .

Fudbal 04.12.2017 | 18:45
Oni su nekoliko dana posle godišnjice tragedije u kojoj je stradao skoro ceo tim ovog kluba, u nadoknadi vremena izborili plasman u kvalifikacije za Kopa Libertadores i direktno presudili borbu za opstanak.

Šapekoense je golom Tulija de Mela u 95. minutu meča preokrenuo protiv Koritibe na 2:1, te zahvaljujući boljem međusobnom skoru od Atletiko Mineira osvojio osmu poziciju na tabeli.

S druge strane, De Melov gol je obradovao navijače Vitorije koji su već počeli da žale zbog eliminacije svog tima u Seriju B.

Vitorija je u meču odluke na tragičan način poražena od Flamenga 2:1, takođe posle preokreta, takođe golom u nadoknadi vremena, i ti iz penala u 96. minutu koji je velikana iz Rio de Žaneira poslao direktno u Kopa Libertadores.

Međutim, poraz od Šapekoensea je u niži rang poslao nesrećnu Koritibu, takođe zbog slabijeg međusobnog skora sa Vitorijom. Isti broj bodova imao je i Avaj, a ispali su još Ponte Preta i Atletiko Gojanense.

Novi šampion Brazila je Korintijans, a u Kopa Libertadores su se plasirali još Palmeiras, Santos, Gremio, Kruzeiro i pomenuti Flamengo.

Kraj u brazilskoj Seriji A za 2017 godinu! Iako je odavno bilo poznato da je Korintijans šampion, uzbuđenja nije nedostajalo u poslednjem kolu... Odlučivalo se o učesnicima u Kopa Libertadores, kvalifikantima za isto takmičenje, putnicima u kvalifikacije za Kopa Sudamerikanu, ali i o tome koja dva tima će uz Ponte Pretu i Atletiko Gojanense  u Seriju B.

A mnoge stvari se nisu znale bukvalno do poslednjih sekunda mečeva i dubokih nadoknada vremena. Golovi su negde padali i u 99. minutu!

Na kraju, uz šampiona Korintijans, te Palmeiras, Santos, Gremio i Kruzeiro, u južnoameričku verziju Lige šampiona će direktno Kruzeiro i Flamengo koji su večeras obezbedili plasman, dok će u kvalifikacije Vasko da Gama i Šapekoense koji su večeras ostvarili važne pobede. Za kvalifikacije su izvisili Atletiko Mineiro i Botafogo koji će zadovoljiti kvalifikacijama za Kopa Sudamerikanu. Opstanak su izborili Sport Resife i Vitorija, dok su Avai i Koritiba bili najveće žrtve poslednjeg kola i ispali su u Seriju B.

Sport Resife je ušao u poslednje kolo kao najveći kandidat da zauzme jedno od dva mesta koja vode u niži rang, ali je pobedom od 1:0 nad bezbrižnim Korintijansom preskočio čak tri tima i opstao u ligi. Šampion se baš i nije trudio da unese dozu neizvesnosti u borbi za opstanak, a to će mu posebno zapamtiti Avai i Koritiba koji su ispali, delom i zbog nezainteresovanosti Korintijansa.

Sa druge strane Santos je odigrao znatno ozbiljnije i remijem od 1:1 sa Avaijem na svom terenu poslao večerašnjeg rivala u Seriju B. Iako mu pobeda nije bilo neophodna, Santos je pokazao čast i obraz. Što mu neće zaboraviti navijači Vitorije koja bi ispala da je Santos poražen.

Neverovatan rasplet u nadoknadi vremena je u Seriju B poslao Koritibu umesto Vitoriju koja je primila u poslednjem sekundu meča, ali je opstala zahavljujući čudesnom raspletu na drugom meču.

Vitorija je doečkala Flamengo i u slučaju poraza ništa ne bi zavisilo od nje, a velikanu iz Rija je pobeda takođe bila potrebna za plasman u Kopa Libertadores. U 96. minutu meča veteran Dijego je pogodio iz penala za pobedu Flamenga od 2:1 i veliko slavlje gostiju.

Igrači Vitorije su ceo meč osluškivali šta se dešava u Šapekoenseu gde se istomeini domaćin borio za pobedu koja donosi kvalifikacije, a Koritiba se borila za bod kojim bi se spasila ako Vitorija izgubi.

Čak je Koritiba vodila od 15. minuta dok domaćin nije izjednačio pred kraj poluvremena. I bod je igrao gostima jer je Vitorija izgubila pomenutim golom Dijega u 96. minutu. Ali je i Koritiba je primila gol u istom trenutku i ispala je iz lige! De Melo je pogodio za Šape u 95. minutu, odveo ga u kvalifikacije za Kopa Libertadores i poslao nesrećnu Koritibu u drugu ligu. Kakav tužan kraj...

Šapekoense je pobedom u 95. minutu preskočio Botafogo koji je još jedan od gubitnika dana! Crno-belima iz Rija je bila potrebna pobeda nad Kruzeirom da se plasiraju u kvalifikacije za Kopa Libertadores. Poveli su, ali je Kruzeiro izjednačio golom Nevesa posle „futsal“ akcije, potom je De Araskaeta preokrenuo na 1:2. Botafogu nije pomoglo izjednačenje dvadesetak mninuta pre kraja. Sa bodom su pali ispod Šapekoensea...

Pobeda Šapekoensea je značila da od Kopa Libertadores nema ništa ni za Atletiko Mineiro koji je u Belo Orizonteu u čudesnom meču savladao Gremio sa 4:3. Otero je postigao spektakularan gol iz slobodnjaka sa 30 i kusur meta u 99. minutu meča, ali je Šapekoense sa istim brojem bodova završio ispred jer je imao jednu pobedu više tokom šampionata, što je kriterijum koji odlučuje. Oteru je to bio drugi gol iz slobodnjaka na meču, prethodno je pogodio za 2:2.