Анализа, СП - жријеб: Правила су ту да би се заобишла!

Како су Пољаци преварили Фифу и дошли до првог шешира? Нису први додуше. . .

Фудбал 01.12.2017 | 13:15
Анализа, СП - жријеб: Правила су ту да би се заобишла!
Системски се то ради већ година. И нису Пољаци ни први ни последњи који су то ураидли. Уосталом, нису урадили ништа противзаконито. Али јесу пронашли начин да премосте Фифина правила и себи, бар у теорији, омогуће лакше противнике тиме што су се “на фору“ домогли првог шешира.

О чему се ради? О Фифиној ранг листи на којој је Пољска, закључно са новембром, заузимала седмо место што ју је сврстало међу фудбалске велесиле какве су Немачка, Бразил и Аргентина. У шешир изнад још једне велесиле каква је Шпанија или рецимо Енглеска. И није проблем то што су Шпанци или Енглези пали, већ како су их претекли баш Пољаци, који нису чак ни учествовали на Светском првенству 2014. године. Штавише, Пољска је испред себе оставила и једну Француску, која је као осма заузела своје место у првом шеширу, иако је на Мундијалу 2014. играла четвртфинале, а две године касније и финале на Европском првенству.

Како је то дођавола могуће, питате се? Како је могуће да је Пољска, која је 2013. годину завршила на 76. месту Фифине листе, а 2015. на 34. у једном тренутку у 2017. буде чак и шеста?

Неколико је цака у питању, али их је немачки Кикер све препознао, па кренимо редом. Под број један, за Фифину листу рангирају се последње четири године, али убедљиво највише бодова носи ова последња уочи жреба за Мундијал. Она сама вуче 100 бодова, па следећа 50 и даље 30, односно на крају 20 бодова.

Даље, Пољаци су морали нешто и да одиграју, а они су у квалификацијама за Светско првенство били одлични. У десет утакмица освојили су 25 бодова.

А кад су видели да им добро иде и да први шешир више није нереалан, лукав потез Пољака: баталити пријатељске утакмице! Да, о томе је реч. Од 15. новембра 2016. до 9. новембра 2017, дакле скоро годину дана, Пољаци нису одиграли ниједну пријатељску утакмицу!

Зашто? Зато што пријатељске утакмице углавном обарају бодовно стање. Фифа, као и Уефа додуше, не сабира, већ узима просек освојених бодова. Али за разлику од Уефе, која бодује само такмичарске утакмице, Фифа гледа и пријатељске како би објединила целу планету. Међутим, такмичарске утакмице вреде више од пријатељских. Чак два и по пута више.

Једначина је следећа: П = М x И x Т x Ц. Легенда: М - исход утакмице; И - такмичарска или пријатељска утакмица; Т - пласман ривала на Фифиној ранг листи; Ц - из које Фифине конфедерације је ривал.

И онда се узима просек освојених бодова, а он пада са пријатељским утакмицама. И зато што такмичарске носе два и по пута више бодова и зато што пријатељске селектори њих врло често користе да испробавају разне тактичке варијанте, па неретко резултати не осликавају прави однос снага. Али их сви "конзумирају". Рецимо, Немачка је одиграла нерешено са Данском, Шпанија са Колумбијомм, Енглеска по правилу бира само најјаче противнике за тест утакмице па је тако губила и од Немачке и од Француске...

Пријатељске утакмице са најслабијим ривалима, који самим тим вуку и најмању бодовну основу, малтене гарантују пад на листи. Италија је тако изгубила огроман број бодова када је 2013. одиграла хуманитарну утакмицу са Хаитијем и то још 2:2.

Има ту још нелогичности. Рецимо, Русија се, због тога што као домаћин није играла квалификационе, већ само пријатељске утакмице, стровалила са 24. места на Фифиној листи на 65. позицију. Није сада битно, али биће за жреб за следеће квалификације.

Шта сада? Па ништа. Сви знају да је систем лош, зна то и Фифа, али не реагује. Само кратко саопштење да ће после Мундијала размотрити систем бодовања. Иако сви знају да нешто мора да се мења.

Јер на исти начин као и сада Пољска систем су већ користили и други. Велс је 2015. улетео у топ 10 пошто није играо пријатељску од септембра 2014. до октобра 2015. године (овде смо се и ми окористили јер нам је у калификацијама за Русију запао објективно најслабији тим из првог шешира). Такође и Румунија, која је Пољацима запала као противник из првог шешира у квалификацијама за Мундијал. Да нису Румуни "варали" ни Пољаци вероватно не ни освојили толико бодова у такмичарским утакмицама. Бивши селектор Белгије је маја 2014. по многима намерно извршио седму измену како би пријатељску са Луксембургом (без обзира на победу од 5:1, сетите се пасуса о најслабијим ривалима) учинио неважећом. Тако је из статистике избрисао и хет-трик Ромелуа Лукакуа.

Пољска је, иначе, поново почела да игра пријатељске у новембру. Против Уругваја је било 0:0, од Мексика је изгубила са 0:1. Пала је са шестог, на седмо место ранг листе. Али за жреб се рачунао пласман на листи од октобра.

Извор: моззартспорт

ФОТО: Ацтион Имагес

Коментари / 0

Оставите коментар