Analiza, SP - žrijeb: Pravila su tu da bi se zaobišla!

Kako su Poljaci prevarili Fifu i došli do prvog šešira? Nisu prvi doduše. . .

Fudbal 01.12.2017 | 13:15
Analiza, SP - žrijeb: Pravila su tu da bi se zaobišla!
Sistemski se to radi već godina. I nisu Poljaci ni prvi ni poslednji koji su to uraidli. Uostalom, nisu uradili ništa protivzakonito. Ali jesu pronašli način da premoste Fifina pravila i sebi, bar u teoriji, omoguće lakše protivnike time što su se “na foru“ domogli prvog šešira.

O čemu se radi? O Fifinoj rang listi na kojoj je Poljska, zaključno sa novembrom, zauzimala sedmo mesto što ju je svrstalo među fudbalske velesile kakve su Nemačka, Brazil i Argentina. U šešir iznad još jedne velesile kakva je Španija ili recimo Engleska. I nije problem to što su Španci ili Englezi pali, već kako su ih pretekli baš Poljaci, koji nisu čak ni učestvovali na Svetskom prvenstvu 2014. godine. Štaviše, Poljska je ispred sebe ostavila i jednu Francusku, koja je kao osma zauzela svoje mesto u prvom šeširu, iako je na Mundijalu 2014. igrala četvrtfinale, a dve godine kasnije i finale na Evropskom prvenstvu.

Kako je to dođavola moguće, pitate se? Kako je moguće da je Poljska, koja je 2013. godinu završila na 76. mestu Fifine liste, a 2015. na 34. u jednom trenutku u 2017. bude čak i šesta?

Nekoliko je caka u pitanju, ali ih je nemački Kiker sve prepoznao, pa krenimo redom. Pod broj jedan, za Fifinu listu rangiraju se poslednje četiri godine, ali ubedljivo najviše bodova nosi ova poslednja uoči žreba za Mundijal. Ona sama vuče 100 bodova, pa sledeća 50 i dalje 30, odnosno na kraju 20 bodova.

Dalje, Poljaci su morali nešto i da odigraju, a oni su u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo bili odlični. U deset utakmica osvojili su 25 bodova.

A kad su videli da im dobro ide i da prvi šešir više nije nerealan, lukav potez Poljaka: bataliti prijateljske utakmice! Da, o tome je reč. Od 15. novembra 2016. do 9. novembra 2017, dakle skoro godinu dana, Poljaci nisu odigrali nijednu prijateljsku utakmicu!

Zašto? Zato što prijateljske utakmice uglavnom obaraju bodovno stanje. Fifa, kao i Uefa doduše, ne sabira, već uzima prosek osvojenih bodova. Ali za razliku od Uefe, koja boduje samo takmičarske utakmice, Fifa gleda i prijateljske kako bi objedinila celu planetu. Međutim, takmičarske utakmice vrede više od prijateljskih. Čak dva i po puta više.

Jednačina je sledeća: P = M x I x T x C. Legenda: M - ishod utakmice; I - takmičarska ili prijateljska utakmica; T - plasman rivala na Fifinoj rang listi; C - iz koje Fifine konfederacije je rival.

I onda se uzima prosek osvojenih bodova, a on pada sa prijateljskim utakmicama. I zato što takmičarske nose dva i po puta više bodova i zato što prijateljske selektori njih vrlo često koriste da isprobavaju razne taktičke varijante, pa neretko rezultati ne oslikavaju pravi odnos snaga. Ali ih svi "konzumiraju". Recimo, Nemačka je odigrala nerešeno sa Danskom, Španija sa Kolumbijomm, Engleska po pravilu bira samo najjače protivnike za test utakmice pa je tako gubila i od Nemačke i od Francuske...

Prijateljske utakmice sa najslabijim rivalima, koji samim tim vuku i najmanju bodovnu osnovu, maltene garantuju pad na listi. Italija je tako izgubila ogroman broj bodova kada je 2013. odigrala humanitarnu utakmicu sa Haitijem i to još 2:2.

Ima tu još nelogičnosti. Recimo, Rusija se, zbog toga što kao domaćin nije igrala kvalifikacione, već samo prijateljske utakmice, strovalila sa 24. mesta na Fifinoj listi na 65. poziciju. Nije sada bitno, ali biće za žreb za sledeće kvalifikacije.

Šta sada? Pa ništa. Svi znaju da je sistem loš, zna to i Fifa, ali ne reaguje. Samo kratko saopštenje da će posle Mundijala razmotriti sistem bodovanja. Iako svi znaju da nešto mora da se menja.

Jer na isti način kao i sada Poljska sistem su već koristili i drugi. Vels je 2015. uleteo u top 10 pošto nije igrao prijateljsku od septembra 2014. do oktobra 2015. godine (ovde smo se i mi okoristili jer nam je u kalifikacijama za Rusiju zapao objektivno najslabiji tim iz prvog šešira). Takođe i Rumunija, koja je Poljacima zapala kao protivnik iz prvog šešira u kvalifikacijama za Mundijal. Da nisu Rumuni "varali" ni Poljaci verovatno ne ni osvojili toliko bodova u takmičarskim utakmicama. Bivši selektor Belgije je maja 2014. po mnogima namerno izvršio sedmu izmenu kako bi prijateljsku sa Luksemburgom (bez obzira na pobedu od 5:1, setite se pasusa o najslabijim rivalima) učinio nevažećom. Tako je iz statistike izbrisao i het-trik Romelua Lukakua.

Poljska je, inače, ponovo počela da igra prijateljske u novembru. Protiv Urugvaja je bilo 0:0, od Meksika je izgubila sa 0:1. Pala je sa šestog, na sedmo mesto rang liste. Ali za žreb se računao plasman na listi od oktobra.

Izvor: mozzartsport

FOTO: Action Images

Komentari / 0

Ostavite komentar