Младић осуђен на доживотни затвор!

Првостепено вијеће Хашког трибунала за злочине у бившој Југославији осудило је некадашњег команданта Главног штаба Војске Републике Српске генерала Ратка Младића на доживотну казну затвора.
Пресуду је донијело Првостепено вијеће Трибинала којим предсједава Алфонс Ори, а чланови су Кристоф Флиге и Баконе Молото.

Босна и Херцеговина 22.11.2017 | 10:08
Младић осуђен на доживотни затвор!
Пред Хашким трибуналом почело је изрицање пресуде некадашњем команданту Главног штаба Војске Републике Српске Ратку Младићу, којем генерал присуствује и поред веома лошег здравственог стања.
Судско вијеће утврдило није било геноцида у шест општина, у Сребреници јесте. У Хагу траје пауза и тренутно како преносе поједини медији у току је љекарски преглед генерала коме је позлило. Одбрана тражила прекид изрицања пресуде због болести Младића. Суд одбио и удаљио Младића из суднице и наставио изрицање пресуде.

Судско вијеће Хашког трибунала утврдило је да није било геноцидне намјере у општинама Кључ, Котор Варош, Сански Мост, Приједор, Власеница и Фоча током рата у БиХ, саопштено је током читања пресуде некадашњем команданту Главног штаба Војске Републике Српске генералу Ратку Младићу.

Закључено је да је циљана група, која је убијена токо рата, била "релативно мали дио Бошњака у цјелини", због чега није закључено да је циљ био њихово уништење у цјелини.

Вијеће је нашло да је над Бошњацима у Сребреници почињен генцодид, као и да је постојала намера Сарајевско-романијског корупса да се гранатира Сарајево и шири терор и терорисање становништва, да су почињена убиства, противправни напади на цивиле, убиство као злочин против човјечности.

Вијеће је, према ријечима судије Алфонса Орија, закључило и да су припадници Војске Републике Српске узели припаднике УНПРОФОР-а за таоце 1995. године.

Што се тиче свеобухватног удруженог злочиначког подухвата, Вијеће је закључило да је од 1991. до краја новембра 1995. постојао удружени злочиначки подухват с циљем да се трајно уклоне Бошњаци и Хрвати са територије БиХ на коју су Срби полагали право и то путем прогона, истребљивања, убиства, нехуманих дјела присилног премјештања и депортације.

Констатовано је да докази не иду у прилог закључку да је кривично дјело геноцида било дио циља свеобухватног удруженог злочиначког подухвата.

Генерал Младић је уз осмијех слушао оптужбе за Сребреницу. Одмахивао је главом када је Вијеће тврдило да су он и Радован Караџић имали намјеру да Сребреницу претворе у српску територију.

Прије уласка у судницу генерал Младић се прекрстио, а на реверу носи "Наталијину рамонду" у знак сјећања на Дан примирја у Првом свјетском рату, 11. новембар, дан када су силе Антанте потписале примирје са Њемачком и тиме окончале рат.

Као главни мотив за амблем овог празника користи се цвијет "Наталијине рамонде", угрожене врсте у Србији. Овај цвијет у ботаници је познат и као цвијет феникс. Препорука је да се овај амблем носи на реверу у недјељи која претходи празнику, као и на сам дан празника.

У Хашком трибуналу у току је пауза на захтјев генерала Младића.


Изрицање пресуде прати и породица генерала Младића супруга Босиљка и син Дарко. 

Изрицање првостепене пресуде прати велики број медија из цијелог свијета.

Генерал Младић оптужен је за ратне злочине током протеклог рата у БиХ.

Тужилаштво и одбрана износили су завршне ријечи од 5. до 15. децембра 2016. године.

Генерал Ратко Младић ухапшен је у Србији и изручен Хагу у мају 2011. године, а суђење му је почело у мају 2012.

(БН/Срна)
(Фото: Тањуг)